Kilo Almanıza Sebep Olan 9 Gece Alışkanlığı

· 2 Mayıs, 2018
Çoğu zaman sağlığımızı etkileyen belirli alışkanlıkların olduğunun farkında olmayız. Bu yazımızda size kilo almanıza sebep olan gece alışkanlıklarını göstereceğiz. Bunları mümkün olan en kısa zamanda değiştirmelisiniz.

Bize herhangi bir iyiliği dokunmayan ve hatta bunun yerine kilo almamıza sebep olan bir dizi alışkanlığı çoğu zaman sürdürürüz. Kilo almanıza sebep olan bu 9 alışkanlığa bir göz atın ve bunları olabildiğince çabuk durdurmaya çalışın.

1. Yeterli uyumamak

Yeterince uyuyamamanız, yeterince dinlenmemeniz anlamına gelir. Bu, metabolizmanız için bazı sonuçlara yol açar, çünkü bu durum onu yavaşlatır, daha aç hissetmenize neden olur ve kortizol seviyenizi artırır. Sonuç olarak, egzersiz yapmak için enerjiniz olmaz ve eğer bu durumda egzersiz yaparsanız da daha yorgun hissedersiniz.

2. Akşam yemeğinde çok yemek

protein ve sebze

Akşam yemeğinde çok yemek en kötü düşmanlarımızdan biridir. Akşam yemeğinde çok fazla yerseniz veya çok ağır yemekler yapıyorsanız, iyi uyuyamazsınız. Bu saatte vücudunuzun yiyecekleri daha yavaş sindirdiğini unutmamalısınız. Ayrıca, birçoğumuzun yaptığı, yemek yerken televizyon izleme alışkanlığı da, yerken dikkat dağıttığı için daha fazla yemenize sebep olacaktır.

Alınacak tavsiyelerden biri protein ve sebze açısından zengin yemeklerin yenmesidir.

3. Yedikten hemen sonra yatağa girmek

Genelde yapılan bir başka hata ise, akşam yemeğinden hemen sonra uyumaktır. Bu alışkanlık, yağ birikimine neden olur ve doğru sindirime izin vermez. Yani, yatmadan en az 1,5-2 saat önce akşam yemeği yemelisiniz.

4. Kızartmaları aklınızdan çıkartın

2 göz yumurta

Kızarmış yiyecekler sizin düşmanınızdır. Kilo almanıza sebep olan ve yakamayacağınız kalorilerle dolu olduklarını unutmayın. Ayrıca, iyi uyuyamamanıza sebep olurlar. Akşamları; fırında, ızgarada veya buharda pişmiş yiyecekler yiyin.

5. Baharatlı ve acı yiyecekler yemeyin

Geceleri kızartma yememenin yanı sıra, baharatlı yiyecekler de yememelisiniz. Bunun nedeni, hem baharatlı yiyeceklerin hem de baharatların kendilerinin hazımsızlığa neden olabilmesi ve bu durumun da uyumanızı zorlaştırmasıdır.

Ayrıca, aç karnına baharatlı yiyecekler yerseniz, mideniz ekşiyebilir. Eğer baharatlı yiyecekleri illa yemek istiyorsanız, günün diğer saatlerinde yiyin, bu şekilde baharattan tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bu tür gıdaların metabolizmanızı hızlandırmak için önerildiğini, ancak geceleri yenilmemeleri gerektiğini unutmayın.

6. Tam tahıllılar sağlıklı bir seçenek değildir

tam tahıllı gıdalar

Sağlıklı bir seçim olmasının yanı sıra, 1 kase sütlü mısır gevreğinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Eh, eğer öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu, hepimizin zamanında yaptığı bir hatadır, ama gerçek şu ki; tahıllar bir karbonhidrat kaynağıdır. Böylece size yakacağınızdan daha fazla enerji sağlarlar.

Bu tip yiyecekler, tüketildiklerinde kullanılması gereken çok fazla rafine şeker içerirler ya da kullanılmadıklarında yağa dönüşürler. Bu seçeneğin yerine uygun miktarlarda meyve, salata veya yağsız proteinler yemek daha iyidir.

7. Tatlı yemeyin

Tatlılar tamamiyle şekerdir, bu yüzden yapılacak en iyi şey onları unutmaktır. Şeker ve beyaz un gibi maddeler hücrelerde birikir ve yakamayacağınız kadar çok kalori içerir.

Eğer canınız tatlı bir şey istiyorsa yapılacak en iyi şey, kendiliğinden, doğal haliyle tatlı olan bir meyve yemektir.

8. Akşam yemeğinden sonra atıştırmayın

Yemekten sonra yapılacak en iyi şey dişlerinizi fırçalamaktır. Bu şekilde aç hissetmeye başlarsanız atıştırmazsınız. Akşam yemeğinden sonra atıştırmak sadece daha fazla gereksiz kalori almaya neden olur. Ayrıca, akşam yemeğinden sonra özellikle ekmek, kurabiye ve tatlı gibi belli başlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Eğer gerçekten acıktıysanız ve başka bir şey daha yemek istiyorsanız, 200’den az kalori içeren, hafif ve sağlıklı olan bir şey seçin.

9. Akşam yemeği yememek

Buna inanmayacak olsanız bile, akşam yemeği yememek kilo vermek için ihtiyacınız olan çözüm değildir. Bu yöntemle, sadece kilo vermek daha da zorlaşır, çünkü metabolizmanız yavaşlar ve bir sonraki yemenizde daha aç olursunuz.

Ayrıca, bu anksiyeteye neden olabilir. Bu da yetmezmiş gibi, kas kayberdersiniz ve sarkık görünmeye başlarsınız. Bu nedenle aklınızda bulundurun ve bu zorlu çözümü tercih etmeyin. En azından bir parça meyve yemek için gerekli zamanı bırakın ve aç karnına uyumayın.