Kilo Kontrolü İçin Hangi Pirinç Türü Tercih Edilmeli?

Sınırı aşmak istemediğimizde pirinç, makarna ve ekmek gibi belli yiyecekleri yerken daha dikkatli davranmaya başlarız. 
Kilo Kontrolü İçin Hangi Pirinç Türü Tercih Edilmeli?
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hedeflerimize ulaşmak için hangi pirinç türü en iyisidir? Bu sorunun cevabını bilmeliyiz. Çeşitliliği ve hoş tadı sayesinde pirinç pek çok yemeğin yanına yakışan bir yiyecektir.

Bir yemeğe eşlik etmesi için kim daha önce pirinç pişirmemiştir ki?

Ancak sağlıklı beslenme trendleri ve kilo kontrolüyle ilgili hedefler, kendimize kilomuzu korumak için hangi pirinç türü en iyisi olur sorusunu sormamızı sağlar.

Beyaz mı esmer mi? Aşağıda pirinçle ilgili bazı efsaneleri çökerteceğiz ve doğru cevabı bulacağız.

Hangi pirinç türü tercih edilmeli?

Pirinçle ilgili pek çok şey duymuşsunuzdur. İnsanlar pirincin kilo aldırdığını ve bu yüzden diyetlerimizde ona yer vermememiz gerektiğini söylerler. Ayrıca esmer pirincin daha fazla özelliği olduğunu ya da beyaz pirincin sağlık açısından faydaları olmadığını söyleyenler de vardır. Bu söylemler ne derece doğrudur?

Pirinç gastronomide yaygın olarak kullanılan bir tahıldır. Esmer pirinç ile beyaz pirinç benzer görünümlere sahip olsalar da besin değerleri farklıdır. İkisinin de besin değerlerini bilmemiz önemlidir.

Özellikle de kilo vermek veya kilomuzu korumak istiyorsak bunlar hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Belimizin kalınlaşmasını istemiyorsak hangi pirinç türünü tercih etmeliyiz? İki pirinç arasındaki fark toplandıktan sonra işlemden geçme şekilleriyle ilgilidir. Gelin her birinin özelliklerine bir bakalım.

Esmer pirinç

esmer pirinç

Esmer pirinç tam tahıllı pirinçtir. Herhangi bir rafineleşme sürecinden geçmez ve doğal durumunu korur.

Esmer pirinç değirmenden geçerken tahılın üstünü kapatan dış katmanı korunur. Bu da daha yoğun miktarda besin içermesini sağlar. Esmer pirinç, buğday tohumunu ve kepeğini korur. Bu nedenle beyaz pirince göre daha yüksek oranda lif içerir.

Esmer pirincin muhafaza ettiği besinlerden bazıları şunlardır:

 • Magnezyum. Kemiklerimiz için önemli bir mineraldir.
 • Selenyum. DNA’mız ve tiroid bezi regülasyonu için önemli bir temel vitamin kaynağıdır.
 • Manganez. Güçlü bir antioksidandır. Bir bardak esmer pirinç vücudumuzun günlük ihtiyacının yüzde 88’ini karşılar.

Beyaz pirinç

Bu tahıl türü daha hassas ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Beyaz pirinç, değirmenden geçerken buğday tohumunu ve kepeğini kaybeder. Sonuç olarak çinko, magnezyum ve selenyum dahil içerdiği doğal besinleri büyük miktarda kaybetmiş olur.

Bahsettiğimiz besinlerden az miktarda kalmıştır. Ancak esmer pirince göre çok daha az miktardadırlar. Geçtiği işlemler nedeniyle beyaz pirinçteki bu bileşenler kaybolduğu için üreticiler onu genellikle B grubu vitaminlerle ve demirle zenginleştirirler.

İki pirinç türündeki kaloriler ve besinler

süper market kadın raflar

Kilo vermeye çalışırken iki pirinç türünün besin değerlerini karşılaştırsak, ikisi arasında büyük bir fark olmadığını görürüz.

Bir örnek vermek gerekirse, ikisinin de 100 gramının kalori miktarı birbirine çok yakındır. Beyaz pirincin kalorisi 361, esmer pirincin kalorisi ise 345’tir. Yağ oranları da pek farklı değildir hatta beyaz pirinçte esmer pirinçten daha az yağ bulunur.

Karbonhidratlar açısından baktığımızda da çok büyük bir fark görmeyiz. Esmer pirincin karbonhidrat oranı beyaz pirince göre sadece bir parça daha azdır.

Ancak lif içeriklerinin farklı olduğunu görürüz. Esmer pirinçteki lift miktarı beyaz pirinçtekinden çok daha fazladır. Bir bardak esmer pirinç, tavsiye edilen günlük lif miktarının en az yüzde 15’ini karşılar.

Lifin önemi

Kilo vermeye veya kilomuzu korumaya çalışırken lifli gıdalar bize çok yardımcı olabilir. Bunun sebebi nedir?

Öncelikle lif açısından zengin yiyecekler mideyi daha fazla doldururlar ve daha tok hissetmemize yardımcı olurlar. tok hissetmek bir şeyler atıştırıp durmamızı engeller. Bu yiyecekler bizi daha uzun süre tok tutarlar ve açlık krizlerimizi kontrol altında tutmamıza yardımcı olurlar.

Kilo vermeye çalışanlar için şiddetle önerilirler. Ayrıca lif, vücudu arındırmaya ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olan sindirim sistemini de regüle eder.

En iyi pirinç türü

beyaz pirinç ıslatma

Her iki pirinç türü de kalori, karbonhidrat ve yağ değerleri açısından benzerdir. Peki, hangisi sizin için daha iyidir?

Tahıl – buğday tohumu ve kepek- bozulmadan kaldığı için esmer pirincin besin değeri daha yüksektir. İçerdiği besinler arasında daha uzun süre tok hissetmek ve öğün aralarındaki atıştırma isteğimizi kontrol altında tutmak için ihtiyaç duyduğumuz lif de mevcuttur.

Ayrıca esmer pirinçte selenyum, magnezyum, manganez ve bir dolu sağlıklı antioksidan vardır.

Elbette esmer pirinç ve beyaz pirinç birbirine benzer. Ancak esmer pirinci kilo vermek için daha iyi yapan şey içerdiği liftir. Lif öğün aralarında atıştırmalıklara yönelmemizi engeller.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Basic report: 20053, rice, white, short-grain, enriched, cooked. (2016).
   ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6520
  • Basic report: 20089, wild rice, cooked. (2016).
   ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6551
  • Berkley Wellness. (2016). Types of Rice.
   berkeleywellness.com/healthy-eating/food/article/types-rice
  • Mayo Clinic Staff. (2017). Nutrition and healthy eating: How many carbohydrates do you need?
   mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/carbohydrates/art-20045705?pg=2
  • Types of rice. (n.d.).
   wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/easy-ways-enjoy-whole-grains/grain-month-calendar/wild-rice-september-grain-month-0

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.