Kilo Vermek İçin Bu 5 Kahvaltılık Yiyeceği Deneyin

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür, diyet yapıyor olsak da. İşte size sağlıklı gıdalar yerken aynı zamanda kilo vermenize yardım edecek 5 farklı yiyeceği veriyoruz.
Kilo Vermek İçin Bu 5 Kahvaltılık Yiyeceği Deneyin
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kahvaltı her zaman günün en önemli öğünü olarak kabul edilmiştir çünkü vücuda uyanmak için gerekli enerjiyi sağlar. Bununla birlikte, kilo vermek için bazı kahvaltılık yiyecek hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Aslında, birleştirdiğiniz gıdalara bağlı olarak, bu yemek kilo verme sürecinde önemli bir faktör olabilir.

Dengeli bir diyet takip ederken ve vücut yağını azaltırken, uzun bir aç kalmadan sonra yenen ilk besin çok önemlidir. Böylece yiyeceklerimizi günün geri kalanında doğru bir şekilde seçebiliriz.

Kahvaltıda, gün boyunca yakılan kalorilerin yüzde 25 ila 35’ini tüketmeliyiz. Bu, dengeli bir kahvaltının, günlük tüketmemiz gereken 2000 kalorinin 400 ila 450 kalorisini içermesi gerektiği anlamına gelir.

Missouri Üniversitesindeki bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, kahvaltı yapmanın ghrelin hormonunu arttırdığı sonucuna vardı. Kahvaltı yapmak aynı zamanda beyindeki iştahla ilişkili kimyasalların düzeyini de artırır. Bu, açlık duygusuna önleyen ve aşermeleri azaltan tokluk hissini verir.

Bu yüzden dengeli bir kahvaltı yapmak, ideal kilomuza ulaşmada bir silah olabilir. Kahvaltı, gerekli besinlerle doldurulmalı ve yeterli porsiyonlarda yenmelidir.

Zayıflamak için kahvaltıya ekleyebileceğimiz yiyecekler

Kilo vermek için yapılan iyi bir kahvaltı şunları içermelidir:

  • 10 ila 15 gram arası yağ
  • 25 gram lif
  • 13 ila 20 gram protein

Uzmanlar; vitaminler, mineraller ve belirli karbonhidratlar dahil öneriyor. Bu başlangıçtan yola çıkarak, kilo vermenize ve sizi tatmin etmeye yardımcı olacak 5 temel gıdayı öneriyoruz.

1. Yulaf ezmesi

Sabah ilk iş olarak yulaf ezmesi yemek, dengeli bir kahvaltı yerken kilomuza dikkat etmek için mükemmel bir seçimdir.

Bu, kalori açısından düşük tahıl tüketmek anlamına gelir. Bu bize büyük miktarda B vitaminleri, mineraller ve doymamış yağlar sağlar ve bu da vücuda önemli miktarda enerji sağlar. Bu, gün boyunca ortaya konan fiziksel ve zihinsel çabayı dengeler.

Yulaf ezmesi % 25 proteinden oluşur, bu da kas kütlesinin oluşumu için hayati bir elementtir. Aynı zamanda, kolesterolü azaltan ve açlık hissini tatmin eden beta-glukan adı verilen bir lif de içerir.

Buna ek olarak, kandaki şeker seviyelerini kontrol eder. Aynı şekilde, bağırsaklarda bulunan toksinleri serbest bırakmak için bir arıtıcı olarak işlev görür. Aynı zamanda arterlerden yağı da alır.

2. Yumurta

Yumurtalar çok yönlüdür. Bileşimleri (vitaminler, mineraller ve proteinlerle dolu) vücuda yüksek düzeyde enerji sağlar. Aynı zamanda gündüz iştahını düzenler ve açlık hissini azaltır.
Aynı zamanda, konu dengeli bir diyete gelince yumurta olmazsa olmazdır. Aslında, vücudun kilo kaybı sırasında kas kütlesini korumaya yardımcı olurlar.

yumurta

Bu gıda, beyin aktivitesini uyaran ve kardiyovasküler fonksiyonu geliştiren kolin adı verilen bir besin içerir. Aslında, Doğu Finlandiya Üniversitesinde yapılan bir çalışma, yumurtayı, hafızaya yardımcı olan ve Alzheimer hastalığını önleyen gıdalardan biri olarak sınıflandırmıştır.

3. Kahve

Kahve, günün ilk saatlerinde tüketilirse beyin fonksiyonumuza birçok fayda sağlar. En önemli yanı hafıza, ruh halimiz ve odağımızı geliştirmesidir.

Aynı zamanda, bol miktarda kafein de içerir. Bu nedenle, kilo vermek ile ilgili önemli bir bileşendir, çünkü adipoz dokuların ortadan kaldırılmasını teşvik eden sinir sistemi işlevlerini uyarır.

4. Yeşil çay

Yeşil çay, kalorilerisi düşük bir içecek olup kahvaltıda içmek için idealdir. Özellikle antioksidan epigallokateşin gallat içeriği sayesinde faydalıdır. Bu madde; kalbi korumak, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için yardımcı olur.

Avrupa Beslenme Dergisi‘nde yayınlanan bir makale, bir grup beslenme uzmanının yaptığı bir deney hakkındaydı. Bu deney, günde en az 2 bardak yeşil çay içen kişilerin daha az vücut yağına ve daha küçük bir bele sahip olduklarını belirlemiştir.

yeşil çay

5. Kurutulmuş meyve

Kurutulmuş meyveler; mineraller, sağlıklı yağ, protein ve lif içeren bir antioksidandır. Bundan dolayı, kandaki kolesterol seviyelerini kontrol edebilmekte ve vücuda enerji sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Kurutulmuş meyvenin yararı, açlığı tatmin etmesidir. Yine de bu gıda yüksek kalorili içeriğe sahiptir. Bu nedenle, günde 15 ila 20 gram arasında orta derecede tüketilmelidir.

Gördüğümüz gibi, kilo vermek için kahvaltıya ekleyebileceğimiz çeşitli seçenekler var. Bu süreçteki esas noktanın dengeli bir diyet sürdürmek olduğunu unutmayın. Şüphe duyduğunuz anda, bir doktora danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Fuertes García A., Egg consumption and cardiovascular risk. Nutr Hops, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.