Açlık Hissetmeden Kilo Vermek için Üç Basit Alışkanlık

Yiyeceklerin doğru kombinasyonunu öğrenmek, kilo vermek ve daha da önemlisi kiloyu geri almamak için çok kritik olabilir.
Açlık Hissetmeden Kilo Vermek için Üç Basit Alışkanlık
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Eğer sağlıklı bir şekilde ve açlık hissetmeden kilo vermek istediğinize karar verdiyseniz, bunu nasıl yapacağınızla ilgili bazı sorulara sahip olmanız oldukça muhtemeldir.

Çok sayıda farklı tipte diyet mevcuttur, bazıları çelişkilidir ve hepsi herkes için etkili bir şekilde işe yaramaz. Öte yandan, kilo vermenize yardım edebilecek bazı kullanışlı genel ipuçları var.

Bu yazıda; sağlıklı, kolay ve açlık hissetmeden kilo vermenize yardım edecek 3 basit alışkanlığı keşfedin.

Kilo vermek ve aç kalmamak mümkün

İncelmekle ilgili yaygınca bilinen yanlış bir fikir vardır. Genelde onu, yağ ve kalori sınırlaması ile ilişkilendiririz, daha küçük porsiyonlar ve daha çok egzersiz. Her ne kadar bunlar genel yol göstericiler olsa da, kilo vermeyi etkileyen çok sayıda faktör olduğu da söylenmelidir.

En önemli şey, yavaş yavaş ve sağlıklı kilo vermek ve bu kiloyu sonrası için de koruyabilmek adına iyi alışkanlıklar edinmektir. Bu yolla, hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız daha uzun zaman alsa da, sonuçlar daha sürdürülebilir olacaktır ve bir geri tepmeden kaçınmış olacaksınız.

Aç kalmak asla iyi bir seçenek değildir. Bu gereksiz fedakarlığı yapan insanlar, vücudun zeki olduğu gerçeğini unutuyorlar. Bunu yaparak, başardıkları tek şey, yağ depolamasının ve açlığın artmasını teşvik etmektir.

Şu da ilginizi çekebilir: Zihinsel Yöntemlerle Kilo Vermek Mümkün

İncelmek için üç basit alışkanlık

Kilo vermenize yardımcı onca farklı faktör içinde, biz size, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için şaşırtıcı sonuçları olan bu üç basit alışkanlığı öneriyoruz.

1. Sirkeli su

sirkeli su hazırlamak

Su ve elma sirkesinin bu basit karışımı, kilo vermeye yardımcı olan bazı mucizevi etkilere sahiptir.

 • Öncelikle, bu doğal içecek, metabolizmanızı hızlandırır. Bu, harcanan enerjiyi ve yakılan kaloriyi artırmakla sonuçlanır.
 • Sirkeli su aynı zamanda kan şekeri seviyenizi azaltır. Bu fayda, diğer sağlık problemlerini önlemekle birlikte, tatlı aşermeyi bastırır ve sindirime yardımcı olur.
 • Son olarak, elma sirkesi, vücudunuzdan yağ ve toksinlerin atılmasına yardım eder.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi  (15 ml)
 • 1 bardak su (200 ml)

Nasıl tüketmeliyiz?

 • Bu karışımı günde üç kez, her ana öğünden yarım saat önce alın.

2. Yemeklerin kombinasyonu

bir tabak çiğ kırmızı et dilimi

Yiyecekleri kombine etmeyi öğrenmek, aynı miktarı yemeye devam ederken kilo vermek için çok etkili bir anahtardır. Önemli olan şey; diğerlerinden farklı olarak, bir araya geldikleri zaman kilo vermeye yardımcı olan yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmektir.

Dahası, buna özen göstererek, aynı zamanda sindirim problemlerini de hedef alabilir ve su tutulumu ve şişkinlikle mücadele edebilirsiniz.

Karıştırmamanız gereken yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Aynı yemek içindeki farklı tip proteinler: et, balık, yumurta, baklagiller. Her yemekte bir pay protein yeterlidir ve hayvansal ve bitki proteinlerini ara ara değiştirmelisiniz.
 • Süt ürünleri tek başına tüketilmemelidir. Diğer yiyeceklerle pek iyi gitmezler.
 • Tatlılar: Hem meyveler ve her çeşitten tatlı, kilo almaya neden olur ve eğer yemekle birlikte yerseniz sindirimi sekteye uğratır.
 • Protein, sebzeden daha iyidir: Tipik bir hamburger ve patates kızartması, sadece çok fazla kalori içermekle kalmaz, aynı zamanda protein ve karbonhidratın kötü bir karışımıdır.

Et yediğinizin her defasında, yanında bir porsiyon sebze de yemelisiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kilo Vermenize Yardımcı 6 Esansiyel Yağ

3. Akıllı akşam yemekleri

ceviz, nar ve peynirli salata

Kahvaltı ve öğle yemeği, çok önemli öğünlerdir, fakat kilo vermek için dikkat etmemiz gereken öğün, akşam yemeğidir. Akşam yediğiniz şeyler, vücudunuzda yağ olarak depolanma eğilimi gösterir.

İki anahtar noktayı unutmamalısınız:

 • Akşam yemeğini erken yiyin: Akşam yemeğini, gece yatmadan iki saat önceden daha geç yemenizi tavsiye etmiyoruz. En iyisi, akşam saat 8’den önce yemek olacaktır.

Açlıktan kaçınmak için diğer ana öğünlerinize, kahvaltı ve öğle yemeğine yüklenmeye çalışın.

 • Hafif bir akşam yemeği yiyin: Akşamları karbonhidratları (ekmek, pizza, makarna, patates) azaltmalısınız çünkü çok fazla enerji ihtiva ederler. Onun yerine, bir miktar protein ve sebzede karar kılmayı deneyin.

Her halükarda, kinoa, yulaf ya da protein açısından zengin bir mısır gevreği gibi bir çeşit tahılı küçük bir porsiyon ekleyebilirsiniz. Nohut unu da aynı zamanda krep ve diğer unlu mamül yapımı için harika bir alternatiftir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296.
 • Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018 Apr 18;18(6):31.
 • St-Onge MP. Sleep-obesity relation: underlying mechanisms and consequences for treatment. Obes Rev. 2017 Feb;18 Suppl 1:34-39.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.