Kilo Vermek için Saatlik Plan

Sağlık temelli bir beslenme diyetimiz olmalı. Tükettiğimiz besinlerde, pozitif değişiklikler yaparak ve bu diyete fiziksel egzersizleri de ilave ederek, vücudumuza pozitif yönde gözle görülür değişiklikler kazandırmış oluruz.
Kilo Vermek için Saatlik Plan
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer; sağlıklı bir kilo verme planı arıyorsak önceliğimiz disiplin olmalı; çünkü tutarlılık, hangi egzersiz programı ile ilgileniyor olursak olalım, başarıya giden yolda anahtar niteliğinde.

Öncelikle, gün içinde tükettiğiniz tüm yiyecekleri ve miktarlarını not alın. Egzersizin eşlik ettiği bir diyetin, vücudumuza çok sayıda olumlu geri dönüşü olacaktır.

Biyolojik olarak, yüksek performans göstermeye yönelik dizayn edilmiş vücutlarımız için, egzersiz ve spor yapmak oldukça önemlidir, bunu unutmayın.

Atalarımızı düşünecek olursak; onlar çeviktiler, en iyi avı elde edebilmek için avlanıyorlardı. Bu gibi özellikler zaman içinde artarak, gelecek nesillere aktarıldı.

Akşam saatlerinde egzersiz yapmak, metabolizmanızı hızlandırarak, daha kısa sürede kilo vermenize yardımcı olsa da, kilo vermenize yardımcı olacak başka rutin alışkanlıklar da var.

Vücudunuzu sağlıklı ve diri kılabilmeniz için, egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, haftada en az üç sefer ve her seferde minimum otuz dakika boyunca yapıyor olmanızdır.

Gece veya gündüz, egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Egzersiz, metabolizmayı aldığı kalorileri yakmaya teşvik eder. Yirmi dakika boyunca koşmak veya pedal çevirmek; hem dolaşım sistemimizi, hem de toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

Kilo Verme Planı Nasıl Yapılmalı?

Kilo vermek istiyorsak, bir kilo verme planı sahibi olmak oldukça önemlidir. Çünkü eğer ne zaman neyi yapacağımız belli değilse, başarıya ulaşmamız zor olacaktır.

Bunu yaparken, yediklerimizin hesabını tutmamız da gerekecektir. Zira, dengeli bir diyet programı doğal olarak kilo kontrolü sağlayacağından vücudumuz için oldukça faydalıdır. Diyetisyenlerin önerdiği program, aşağıdaki gibidir:

6:00-7:00 arası:

Dinlendirici bir gece uykusunun ardından sindirimi teşvik etmek için sıvı tüketin. Kahve, meyve suyu, su (tercihen soğuk) gibi içeceklerin tadını çıkarın.

filtre kahve

8:00-9:00 arası:

Bu saatler arası vücudumuz, kahvaltıdan gelecek olan ciddi bir enerji yüklemesine ihtiyaç duyar. Kahvaltıda tüketeceğiniz kaloriler, sabahın geri kalanı ve tüm gün süresince sahip olacağınız enerji seviyesini belirler.

İdeal bir kahvaltı şunları içermektedir:

  • Süt Ürünleri: Peynir, süt, tereyağı ve yoğurt.
  • Karbonhidrat: Ekmek, mısır ürünleri.
  • Protein: Yumurta, et ve tahıl.

Saat 11:00’de:

Meyve veya kraker gibi, hafif şeyler yiyin.

yeşil elmalar

12:00-13:00 arası:

Bu saatler arası, mutlaka öğle yemeği yiyin. Bu saatler, vücut için besleyicileri alacağı en ideal saatlerdir. Hepimizin bildiği üzere, vücudumuzun bir biyolojik saati var.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar gösteriyor ki, vücudumuz bu saatler arası besleyicileri daha iyi alıyor.

Öğle yemeği; pirinç gibi bir karbonhidrattan, et gibi bir proteinden ve vücudun çeşitli sistemlerini destekleyen ve fonksiyonlarını düzenleyen vitamin ve mineralleri tamamlayabilmesi için gerekli olan salata gibi bir yiyecekten oluşmalıdır.

15:00-16:00 arası:

Bu saatler arasında, süt ürünleri tüketmeniz önerilir. Yüksek besleyiciliği ile vücudumuza enerji verecek olan yulaf da, bu öğünde yemek için güzel bir alternatif olabilir. Günün bu saatleri ayrıca meyve ve salata tüketmek için de uygundur.

yulaf taneleri

18:00-19:00 arası:

Kilo verme planı yapıyorsak; bir akşam yemeği, tahılları ve diğer buğday ürünlerini içermelidir. Yanında, az miktarda meyve ve bal veya bisküvi ve marmelat da tüketilebilir.

21:00-22:00 arası: 

Yatağa girmeden önce; fıstık, badem, bir elma veya üzüm gibi küçük meyvelerden oluşabilecek hafif bir atıştırmalık tüketin. Aksi halde, sindirim sistemi uyku süresince aktif kalarak sindirici enzimler salgılar. Bu durum da ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Yeterli Miktarda Su Tükettiğinizden Emin Olun!

Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu tüketiyor olmak, bir diyetin başarıya ulaşmasındaki en önemli noktadır. Vücut sistemleri ve motor fonksiyonlarının performansları, vücuttaki su miktarına bağlıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.