Kilo Vermeye Yardımcı En İyi Bitkiler

Kilo vermeye çalışmak, hayatımızın değişmeyen gerçeklerindendir. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermek ise asıl hedefimizdir. Ancak bazen sıkı diyetlerden bunalıp kısa bir süre sonra vazgeçeriz. İşte bu yüzden sizlere, kilo vermenin doğal bir yolundan, yani şifalı bitkiler ve otlardan bahsetmek istiyoruz.

Aşağıda bahsedeceğimiz bitkileri bulmak oldukça kolaydır. Bu bitkileri, süpermarketlerin yanı sıra doğal ve sağlıklı ürünler satan marketlerden de satın alabilirsiniz. Daima tamamen doğal olanları almanızı tavsiye ediyoruz. Bazen bu bitkiler, hazır satılan klasik poşet çay şeklinde tüketildiğinde bazı özelliklerini yitirir, örneğin yeşil çayda olduğu gibi. Doğal ürünler satan dükkanlarda ise en doğal halinde satılır ve bu bu şekilde satın alınması daha fazla tavsiye edilir.

Yeşil Çay

Green-tea-2

Neden?

Antioksidan özelliğiyle ünlü olan yeşil çay, kilo vermenin mükemmel bir yoludur. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış ve düzenli olarak tüketildiğinde, özellikle bel bölgesinde olmak üzere, yağ oranının %30’a kadar düşmesini sağladığı kanıtlanmıştır. İdrar söktürücüdür ve içeriğindeki kateşinler sayesinde vücutta termogenezi uyararak enerji harcamayı sağlar, ayrıca bu da şekerin vücudunuzda yağ olarak depolanmasını engeller.

Nasıl Tüketmeliyim?

Günde 3 kez, her yemekten sonra içmelisiniz. Fakat yemekten sonra en az yarım saat beklemeniz gerekiyor çünkü yeşil çay demirin vücut tarafından emilimini engelleyebilir. Bir yemek kaşığı yeşil çay yaprağıyla suyu kaynatın, daha sonra birkaç dakika bekletin.

Aloe Vera (veya Aloe)

aloe-vera-for-skin

Neden?

  • İç organlardaki yağ oranını azaltır. Önemli organlarımızın etrafını sardığından, bel bölgesindeki yağların zararlı olduğu bilinmektedir. Aloe vera; içeriğindeki fitosteroller sayesinde, bu bölgedeki yağlanmayı azaltır. Aloe vera ayrıca, kandaki trigliserit oranını düşürür.
  • Kan şekerini düşürür. Fitosteroller, kan şekeri seviyelerini kontrol eder, bu da kilo vermenizi sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır. Aloe veranın içeriğindeki fenol ve sikloartenol, yağ metabolizmasındaki karaciğeri uyaran bazı alıcıları aktif hale getirir, bu da kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca mükemmel bir laksatiftir ve vücudu etkili bir şekilde toksinlerden arındırır.

Nasıl Tüketmeliyim?

Aloe verayı tüketmek istiyorsanız, bir smoothie hazırlamalısınız. Bu smoothieyi sabahları için. Bir çorba kaşığı aloe vera özünü blendıra koyun. Yoğun ve şeffaf bir görüntüsü olmalıdır. Kabuğunu değil, yalnızca içindeki jeli kullanın. Bir bardak su ve tatlandırmak için bir yemek kaşığı bal veya jöle ekleyin. Güzelce blendırdan geçirin ve yavaş yavaş için.

Defne Yaprağı ve Tarçın Çayı

cinnamon-2

Neden?

Bu çayı henüz denemediyseniz, hemen deneyin. Kilo vermek için kullanılan en ünlü karışımlardan biridir. Bu çay, diyetlerde çok önemli bir rol oynar. Defne yaprağı, vücuttaki fazla sıvıyı atan idrar söktürücü bir bitkidir. Tarçın ise; terpen bazlı ve esansiyel asit bileşikleri sayesinde, enerji kazanmak için hücresel düzeyde yağları katalizlemeye yardımcı olur, bu da kilo vermenize yardım eder.

Nasıl Tüketmeliyim?

Günde 3 bardak içmelisiniz; kahvaltıdan önce 1 bardak, öğlen yemeğinden önce 1 bardak ve gece yatmadan yarım saat önce 1 bardak. Bir bardak suyu kaynatıp içine bir dal defne yaprağı ve bir parça tarçın ekleyin. Biraz beklettikten sonra için.

Maydanoz

parsley-juice

Neden?

Maydanoz yalnızca, yemeklerinize ekleyebileceğiniz hoş kokulu bir bitki değildir. İçeriğindeki lizin gibi bileşikler ve apiol gibi esansiyel asitler sayesinde, kilo vermek için tavsiye edilir. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve birçok mineral (örneğin demir) ve vitamin içerir.

Nasıl Tüketmeliyim?

Çayını hazırlayıp içmelisiniz. Kaynayan suya bir çay kaşığı maydanoz koyun ve bekletin. Günde iki bardak içebilirsiniz. Ayrıca kereviz suyu ve havuçla birlikte yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Böylece tadı daha iyi olacaktır.

Kırmızı Biber

cayenne-tea

Neden?

Kapsaisin, kırmızı bibere acı ve baharatlı tadı veren maddedir ve kilo vermenize yardımcı olur. Kalori alımını azaltır, yağlı dokuları ortadan kaldırır ve kandaki yağ oranını düşürür, bu da yağ depolanmasını önler.

Nasıl Tüketmeliyim?

Tadının çok kuvvetli olduğu konusunda sizi uyarmamız gerekiyor. Çok etkilidir ancak kuvvetlidir. Normali; günde bir bardak, ana öğününüzden sonra içmektir. Bir bardak suyu kaynatın ve bir çay kaşığından daha az kırmızı biber ekleyin. Yavaş yavaş için.

Zencefil

ginger-3

Neden?

  • Sindirimi güçlendirir ve doyurucu etkiye sahiptir.
  • Vücuttan yalnızca fazla sıvıyı atmakla kalmaz, fazla yağı da yakarak atar.
  • Daha tok hissetmenizi sağlar.
  • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Mide iltihabını önler.
  • Metabolizmayı hızlandırır.

Nasıl Tüketmeliyim?

Zencefili yemeklerden önce, yani öğlen ve akşam yemeğinden en az on beş dakika önce tüketmek önemlidir. Sindirim sisteminizi güçlendirecek ve vücutta yağ depolamasını önleyecektir. Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili kaynayan suya koyun ve demlenmesini bekleyin.