Kırsalda Bir Gün Geçirmenin Faydaları

Kırsalda bir gün geçirmek, dinlenmenize ve doğayla bağlantı kurmanıza olanak sağlar. Bu genellikle yaptığınız bir şey değilse, kırsal bölgeye daha fazla gitmeye çalışın, faydalarını hemen fark edeceksiniz!
Kırsalda Bir Gün Geçirmenin Faydaları

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2019

Kırsalda bir gün geçirmek birçok fayda sağlar. Sonuçta, kalabalık ve stresli kenti arkanızda bırakıp, dinlenmek için harika olan sessiz bir yere gitmenizi sağlar. Teknolojiden uzaklaşabilir ve tam anlamıyla kendinize odaklanmak için zamana sahip olabilirsiniz.

İster yalnız, ister ailenizle birlikte olun, kırsalın manzarası ve doğası haftalarca çalıştıktan sonra ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir ortam sunar. Bu muhteşem ortam, düşünüp taşınmanızı veya kendinizle ya da başkalarıyla derinlemesine konuşmanızı sağlar.

Benzer şekilde, bazı çalışmalar doğa ile etkileşimin çok faydalı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalarda çeşitli faydalardan söz edilmiş olsa da, fiziksel sağlık, bilişsel performans ve psikolojik refah, sosyal veya manevi faydalardan daha fazla dikkat çekmektedir.

Bu yazıda hepsine bir göz atacağız.

Kırsalda Bir Gün Geçirmenin Faydaları

kırsalda bir gün geçiren çocuk

1. Doğa ile bağlantı kurabilirsiniz.

Doğa, zihni canlandırma gücüne sahiptir. Aslında bize olumsuzlukları önleme fırsatı veriyor ve zihinsel sağlığımız için yararlı olan pozitifliği pekiştiriyor.

Doğada bir gün geçirmek, aynı zamanda doğanın güzelliğini keşfetmeniz ve tadını çıkarmanız için bir fırsat sağlar.

2. Stresi azaltır.

Günlük hayatınızın stresinden uzakta bir gün geçirmek, refahınızı olumlu yönde etkiler. Doğada bir günü, günlük hayatın dikkat dağıtıcılarından uzakta geçirmek, stresinizi azaltır ve daha sağlıklı, daha rahat bir ruh hali sağlar. Sonuçta, doğanın sakinleştirici bir etkisi vardır.

İster inanın ister inanmayın, güzel ve doğa içinde bir ortamın bilişsel performansı artırdığı da kanıtlanmıştır. İngiliz hükumetine çevre konusunda tavsiyelerde bulunan kamu kurumu Natural England tarafından yayınlanan bir raporda, doğa etkinliklerine katılmanın zihinsel hastalıklardan muzdarip olan insanlara yardımcı olduğu tespit edildi.

Ayrıca, stres, endişe ve depresyon seviyelerinizi de azaltabilir.

3. D vitamini almanızı sağlar.

Açık hava aktivitelerinin sağlığınızı iyileştirmesinin bir nedeni, güneş tarafından üretilen D vitaminine maruz bırakmasıdır. Bu vitamin vücudumuzun sağlıklı bir biçimde işlev görmesinde hayati öneme sahiptir.

Hatta, D vitamini eksikliği kanser, obezite, zihinsel bozukluklar ve diğer sağlık sorunları dahil olmak üzere çeşitli problemlerle ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, doğada bir gün geçirmek, günlük doğal D vitamini dozunuzu almanın yanı sıra doğada zaman geçirmenin diğer yararlarını elde etmenin de harika bir yoldur.

4. Konsantrasyonunuzu arttırır.

pencere kenarında düşünen adam

İşinizde veya projenizde yaratıcılıktan mahrum kaldığınızı hissederseniz, doğa kaçamağı mükemmel bir çözüm olabilir!

Kırsalda bir gün geçirmek sadece zihinsel bir mola vermenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dikkat dağıtıcıların olmadığı yeni ve güzel bir ortamda bulunmanızı sağlar. Bu şekilde kendinizle daha fazla bağ kurabilir ve daha net düşünebilirsiniz. Ek olarak, doğada yürüyüş yapmak konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilir.

Doğada yürüdüğünüzde, fiziksel olarak normal hayatınızın koşuşturmasını geride bırakıyorsunuz ve bu nedenle farklı şeylere odaklanabiliyor ve zihninizi yeni fikirlere ve düşüncelere açabiliyorsunuz.

Keşfedin: Çocuğunuzun Konsantrasyonunu Arttıracak 13 Yiyecek

5. İyi yemek için bir fırsattır.

Kırsalda bir gün geçirmek, taze ve mevsimlik malzemelerle hazırlanan ev yapımı yemekler denemek için de iyi bir fırsattır. Bu nedenle yerel restoranları denemek veya kendiniz yemek pişirmek için bu fırsatı kaçırmamalısınız!

Ayrıca, birçok yerel çiftlik sık sık ziyaretçileri ürünlerini denemeye davet eder. Bu aynı zamanda yerel endüstrileri destekleme, yerel çiftçileri tanıma, taze ve yerel ürünleri keşfetmek için de bir fırsattır. Bu, kesinlikle pişman olmayacağınız bir deneyimdir!

Son olarak, kırsalda bir gün geçirmenin gerçek manada kendinize odaklanmak için bir fırsat olduğunu unutmayın. Meditasyon yapmak ve genel refahınıza odaklanmak için günlük hayatınızın telaşına böylesine bir mola vermenizi öneriyoruz ve eğer aileniz veya arkadaşlarınızla giderseniz, bu doğa kaçamağı rahatlamak ve ilişkilerinizi derinleştirmek için harika bir tercih olacaktır.

İlgini çekebilir ...
Zihninizi Boşaltmak ve Kontrol Etmek İçin 13 Strateji
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Zihninizi Boşaltmak ve Kontrol Etmek İçin 13 Strateji

Zihninizi boşaltmak kolay değildir. Ne de olsa, beyniniz, onu istediğiniz zaman boşaltabileceğiniz veya doldurabileceğiniz bir çekmece değildir.