Kolay Bir Sebzeli Kuskus Tarifi

Sebzeli kuskus sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda serbest radikal oluşumunu nötralize edebilen ve böylece hastalanma riskini azaltan birçok antioksidan içerir.
Kolay Bir Sebzeli Kuskus Tarifi
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sebzeli kuskus herhangi bir diyetin parçası, hatta beslenme düzenindeki temel gıdalarından biri olmalıdır. Bunun nedeni, içindeki bileşenlerin optimal vücut çalışması için gerekli besinleri sağlayabilmesidir. Herkes sebzeleri sevmez ama bu tarif kesinlikle en çok yemek seçenleri bile mutlu edecek.

İlk olarak, sağlıklı bir diyet dengeli bir diyettir, bu nedenle çeşitlilik olduğundan emin olmalısınız. Mümkün olduğunca sağlıklı bir dizi besin maddesini tüketebilmek için malzemeleri karıştırmak ve eşleştirmek önemlidir.

Sebzeli kuskus

Bu yemeğin tarifine geçmeden önce size bazı besleyici özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Her şeyden önce, Uluslararası Epidemiyoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sebzeler uzun süreli kardiyovasküler problem riskini azaltabilir.

Ardından bu yemekteki protein elementi var: ton balığı. Bu balık sadece yüksek kaliteli proteinlere değil, aynı zamanda doymamış yağ asitlerine, omega-3‘e de sahiptir. Bu besinler iltihabı ve dolayısıyla birçok metabolik hastalığın görülme sıklığını azaltabilir.

Son olarak, biberlerdeki C vitamini de vurgulamalıyız. Bu mikro besin, endojen kollajen sentezini artırabilir, oksidasyonu modüle edebilir ve bağışıklık fonksiyonunu artırabilir. Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu besinlerin tüketimi solunum yolu enfeksiyon durumlarının süresini kısaltıyor.

sebzelerle dolu tezgahta havuç soyan adam
Sebzeler, kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmak ve antioksidanlarından yararlanmak için günlük diyetin bir parçası olmalıdır.

Malzemeler

 • 1 bardak kuskus
 • 2 orta boy havuç
 • 1 orta boy soğan
 • 1 orta boy rendelenmiş domates
 • 1 kutu ton balığı
 • Zeytinyağı
 • 2 dolmalık biber (kırmızı ve yeşil)
 • Sarımsak
 • Köri ve eklemek isteyebileceğiniz diğer baharatlar

Adım adım yapılışı

 • Yapmanız gereken ilk şey kuskusu haşlamaktır. Aslında bu oldukça basit, sadece bir tencerede biraz su kaynatın ve kuskusun üzerine ekleyin.
 • Su kaynamaya başlayınca içerisine bir tutam tuz ekleyin, karıştırın ve üzerini örtecek şekilde kuskusun üzerine dökün. Yaklaşık üç ila dört dakika demlenmesine izin verin.
 • Daha sonra sebzeleri soteleyin. Sarımsakları soyup ince dilimler halinde kesin ve bir tavaya zeytinyağını koyup sotelemeye başlayın. Daha sonra kalan sebzeleri küçük küçük doğrayın ve tavaya alın. Soğan ve biraz tuz ekleyin ve yarı saydam olana kadar sote edin.
 • Soğanı bir tutam tuzla yumuşayana kadar orta ateşte pişirmelisiniz. Ardından rendelenmiş çiğ domatesi ekleyin. Şimdi baharatları ekleme zamanı. Köri bu yemek için harika bir baharattır ayrıca kekik de öyle.
 • Sebzeleri orta-düşük ısıda yaklaşık yedi dakika soteledikten sonra ton balığını ekleyin. Ardından ocağı kapatın ve tüm tatların bütünleşmesi için birkaç dakika bekletin. Son olarak kuskus ekleyin ve karıştırın.

Sebzeleri kuskussuz yemenin de birçok yolu var

Bu tarifi hazırlamaya başladınız ama kuskusunuz olmadığını yeni fark ettiniz. Sorun değil, her zaman ana karbonhidrat kaynakları olarak pirinç veya kinoa gibi diğer tahıllarlı kullanabilirsiniz.

Hatta kinoa, yüksek lif içeriğine sahip olduğu için gerçekten harika bir seçenektir.

Kuskusun yüksek oranda işlenmiş bir tahıl olduğunu ve bu nedenle bağırsak seviyesinde emiliminin hızlı gerçekleştiğini ve kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa neden olabileceğini unutmayın. Sebzelerle kombinasyonu bu süreci iyileştirebilse de daha iyi seçenekler vardır.

bir kase sade kuskus
Kuskus işlenmiş bir tahıldır ve bu tarifi yaparken yerine dolabınızda olan başka bir tam tahıl kullanabilirsiniz.

Sebzeli kuskus sağlıklı bir yemektir

Gördüğünüz gibi, sebzeli kuskus sadece yapımı basit bir yemek değildir, aynı zamanda oldukça besleyicidir. Akşamdan pişirip ertesi gün öğlene kadar buzdolabında bekletebilirsiniz; yemek yapmak için çok zamanınız yoksa bu şekilde hazırlamak size yardımcı olur. Ek olarak, optimal bir besin ve antioksidan kaynağı tüketiyor olacaksınız.

Uygun bir diyeti düzenli fiziksel aktivite ile tamamlamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Aksi takdirde vücut işlevselliğini kaybeder. Ayrıca, iyi bir gece uykusu almaya özel dikkat göstermek de önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.
 • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.