Kolay Bir Tarifle Kızarmış Pilav Yapılışını Öğrenin

Çinlilerin meşhur kızarmış pilavlarının lezzetini yakalamanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu tarifi mümkün olduğunca lezzetli yapmanız için size yardımcı olacak bazı hileler olduğu da bir gerçektir.
Kolay Bir Tarifle Kızarmış Pilav Yapılışını Öğrenin
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çinlilerin bugün dünyada en çok tüketilen yemeklerden biri olan kızarmış pilav yemeğini popüler hale getirmeleri yerinde olmuştur. Her şeyden öte, pirinç tatlı yapımında bile kullanılan çok amaçlı bir malzemedir.

Kızarmış pilav yaparken, ilk önce az yağda iyi bir şekilde kızartmanın ve gerekli sosları kullanmanın önemli olduğunu bilmek gerekir. Bunlar olmadan, kızarmış pilavınız olması gerektiği gibi lezzetli olmayacaktır.

Ancak, bu tarifi hazırlarken bir sosu katmanın çok önemli olduğunu hatırdan çıkarmamak gerekir. Bunu söylerken, doğuya ait tariflerin hemen hepsinde kullanılan ve vazgeçilmez olan soya sosundan bahsediyoruz. Bu malzeme, kızarmış pilavı diğer yemeklerden ayıran özel bir tada sahip olmasını garanti etmektedir. Ayrıca soya sosu, bu yemeğe lezzet vermenin en kolay, en pratik ve en ucuz yoludur.

Yemek pişirmede çok iyi olmamanız veya yemek pişirmeye fazla zaman bulamamanız sorun değildir. Soya sosu, kızarmış pilav yemeğinizi son derece lezzetli hale getirecektir!

Ancak, kızarmış pilav tarifini size vermeden önce sizinle paylaşmamız gereken bazı şeyler var.

Kızarmış yiyecekler

kızarmış pilav

Besin değeri açısından bakıldığında, kızarmış pilav takdiri hak eden bir yemek değildir. Ancak, bu onun kötü ya da sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

Aslında, önemli olan sizin beslenme şekliniz ve hayat stilinizdir. Daha iyi açıklamak gerekirse, sadece yemekle ilgili olan bir şey olmadığıdır. Hareketsiz yaşam tarzı, yağ, kolesterol ve karbonhidrat yönünden zengin bir beslenme biçimi, sizin için iyi bir şey değildir.

Bununla birlikte, kızarmış yiyeceklerden az miktar yemeniz yanlış değildir. Her çeşit yiyeceği yiyebileceğinizi daima aklınızda tutmanız ve işlenmiş veya sentetik gıdalardan ise mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmamalısınız.

Bu konuyla ilgili şu yazı da ilginizi çekebilir: Kolesterol Alımınızı Azaltacak 6 Mutfak Hilesi

Hızlı ve Lezzetli Ev Yapımı Kızarmış Pilav

Malzemeler

 • 1 1/2 fincan beyaz pirinç (180 g)
 • 2 fincan su (500 ml)
 • 2 çorba kaşığı natürel sızma zeytinyağı (30 ml)
 • 1 çorba kaşığı tuz (15 g)
 • 1 büyük havuç
 • 3 çorba kaşığı soya sosu (45 ml)
 • 1 büyük soğan
 • 2 adet pırasa
 • 1 tutam karabiber

Şu yazıyı da okumayı unutmayın: Evde Pilav Yapmanın 3 Yolu

Hazırlanışı

kızarmış pilav
 1. Yapacağınız yemeğin daha hızlı olmasını sağlamak için mikrodalga fırın kullanmalısınız.
 2. Isıya dayanıklı bir kaseye gerekli suyu, tuzu ve zeytin yağını boşaltın.
 3. Mikrodalga fırınınızı maksimum sıcaklığa ve 90 saniyeye göre ayarlayın.
 4. Isındıktan sonra kaseyi mikrodalgadan çıkarın ve beyaz pirincinizi ilave edin. Yine mikrodalganızı maksimum sıcaklığa ayarlayıp 10 dakika pişirin.
 5. Pilav mikrodalga fırında pişerken havucu, soğanı ve pırasaları ince ince doğrayın.
 6. Sonra kızartma tavasına zeytin yağını ilave edin, tavayı ısıtın ve bütün sebzeleri ilave edin.
 7. Sebzeleri sürekli karıştırarak tavada soteleyin. Bu şekilde, sebzeler yanmayacak ve koku ve lezzetlerini de kaybetmeyecektir.
 8. Bir miktar soya sosu ilave edin ve karıştırmaya devam edin.
 9. Pilavınız piştikten sonra sebzelerin olduğu tavaya ilave edin, bir miktar daha zeytinyağı, soya sosu ekleyin ve karıştırın.
 10. İstenen lezzete ulaşmak için malzemelerin tavada iyi karışması gerekir. Karıştırdıktan birkaç dakika sonra, pilavın lezzetini kontrol etmek için tadına bakabilirsiniz.
 11. Son olarak, ocağı kapatın ve üzerine karabiber ilave ederek servis yapın.

Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Leon Guerrero, R. T., Gebhardt, S. E., Holden, J., Kretsch, M. J., Todd, K., Novotny, R., & Murphy, S. P. (2009). White Rice Sold in Hawaii, Guam, and Saipan Often Lacks Nutrient Enrichment. Journal of the American Dietetic Association109(10), 1738–1743. https://doi.org/10.1016/j.jada.2009.07.008
 • FAO. (2004). El Arroz y la Nutrición Humana. Año Internacional Del Arroz, (Cuadro 1), 2. Retrieved from http://www.fao.org/rice2004/es/f-sheet/hoja3.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.