Kondromalazi Patella: Özellikleri ve Tedavisi

Kondromalazi patella, spor yapan genç yetişkinlerde veya ergenlerde kısmen daha sık görülen bir durumdur. Ayrıca osteoartrit gibi dejeneratif bir hastalığı olan daha ileri yaşlı kişilerde de görülür. 
Kondromalazi Patella: Özellikleri ve Tedavisi
Alejandro Duarte

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2021

Kondromalazi patella, en sık görülen diz sorunlarından biridir. İnsanın vücut ağırlığının çoğunu desteklediği için bu eklemin sakatlanmaya son derece yatkın olduğunu unutmayın. Ayrıca yaş, aşırı kilo, aktivite düzeyi v.b. başka risk faktörleri vardır.

Kondromalazi patellanın genç yetişkinler arasında nispeten yaygın görülen bir durum olduğunu belirtelim. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, bisiklet, karate, kürek, ragbi, atletizm ve bale gibi aktiviteleri yapanlar arasında görülme sıklığı daha yüksektir. Dağcılar da bu sorunla karşılaşmaya  son derece yatkındırlar.

Kondromalazi patella teriminin kullanımıyla ilgili bir tartışma vardır. İlk kelime, diz kıkırdağının yumuşaması anlamına gelir. Ancak bu kelime, eklem ağrısı olan herkese tanı koymak için kullanılmaya başlandı.

Şu anda bilim camiası, diz ağrısının nedeni kesin olarak bilinemediğinde bu durumdan kondromalazi patella olarak değil patellofemoral sendromu olarak bahsetmenin daha doğru olacağını düşünüyor. Ancak terim, tıbbi olarak kabul edilebilirdir.

Kondromalazi patella nedir?

diz diyagram
Patella, dizin dengesinde önemli bir rol oynar. Dizi korur ve hareket etmesine yardımcı olur.

Patella, dizin ön tarafında bulunan düz kemiklerdir. Uyluk kemiğini birleştirirler ve temel işlevleri eklemi korumak ve onun kaymasını kolaylaştırmaktır. Kondromalazi patella, patellanın eklemsel yüzeyinde bulunan kıkırdağı etkileyen dejeneratif bir durumdur.

Bu durum oluştuğunda kemik, eklem hareketi nedeniyle doğrudan sürtünmeye maruz kalır. Çoğu durumda bu, kıkırdağın yumuşamasından kaynaklanır ve dizin ön tarafında ağrıya neden olur.

Kıkırdak, eklemlerde bir tampon görevi görür. %90’ı sudan ve %10’u hücreden oluşur. Bu, darbelerin enerjisine direnmesini sağlar. Kondromalazi patella olduğunda bunun nedeni, kıkırdağın yapısını değiştirmiş olmasıdır. Böylece artık düz değildir, pürüzlü ve sorunludur.

Daha sonra kıkırdak daha ince ve daha düzensiz bir hale gelir. Bazen çatlakları ve hatta kırıkları vardır. Bu gibi durumlarda, bazı hareketler yaparken dizden tıkırtılar ve sesler gelir. Ayrıca şiddetli bir ağrı vardır.

Sorunun nedenleri

Kondromalazi patellanın ana nedeni dizde tekrar tekrar travma olmasıdır. Bir başka deyişle, tekrarlanan hareketler kıkırdakta sıkışmaya yol açar. Bu nedenle sporcular, bu duruma daha fazla maruz kalırlar.

Benzer şekilde sorun, aşağıdakiler gibi başka faktörlerden de kaynaklanabilir:

 • Öncelikle dizde uyumsuzluk veya kötü diz kapağı yerleşimi gibi anatomik sorunlar
 • Ayrıca birisi esnemiş dizinin üzerine düştüğünde veya bir nesneye çarptığında dizde güçlü darbeler
 • Ayaklardaki veya bacaklardaki bir anormallikten veya yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaynaklanan yetersiz işlev
 • Kişinin dizinde daha önce çıkık veya kırık olması
 • Kilolu olmak
 • Kas atrofisi veya halsizlik
 • Bacakların uzunluğu bir eşitsizlik
 • Omurgada belirgin eğrilik

Özellikleri

diz ağrısı
Özellikle fiziksel aktivite sırasında eklem ağrısı olması, bu durumun ana belirtisidir.

Tipik olarak fiziksel aktivite yaparken ağrı vardır. Hasta, sert yüzeylerde koştuğunda veya merdivenlerden inip çıktığında ağrı artar. Ayrıca dizleri uzun süre bükülü bir şekilde kaldığında da ağrı olur. Bu durumda aynı zamanda sertlik de hissedilir.

Dizlerinizi esnettiğinizde kondromalazi patellanın karakteristik çıtlamalarının görülmesi yaygındır. Zamanla bu anormallik bacak kaslarının gücünü ve yürümeyi etkiler.

Bu durumun evrimine göre çeşitli şiddet düzeyleri vardır. Bunlar şöyledir:

 • 1. derece. Kıkırdak yumuşar ve ödem vardır.
 • 2. derece. Teşhise yönelik görüntüler kıkırdakta fibrilasyon olduğunu gösterir, yıpranma vardır.
 • 3. derece. Kıkırdakta çatlaklar vardır. Bu çatlaklardan bazıları belirgindir ve en derin katmanlara kadar ulaşır.
 • 4. derece. Ülserleşme vardır. 3. derecedeki durum ağırlaşmıştır ve daha belirgindir.
 • 5. derece. Bu seviyede kemik sertleşmesi vardır. Yani kıkırdağın yoğunluğunda patolojik bir artış görülür. Kötüleşen ülserleşmenin etkisidir ve sonuçta subkondral (kıkırdağın altındaki) kemiği etkiler.
İlginizi çekebilir ...
Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları

Kalça osteoartriti, bir eklemin her iki ucunda bulunan hiyalin kıkırdağın aşınmasına ve yıpranmasına verilen isimdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sánchez, K. T. R. (2014). Condromalacia rotuliana. Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica, 71(611), 551-553.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.