Ödem: Diyetle Mücadelenin 6 Yolu

Ödem semptomlarının herhangi birinden muzdarip misiniz? Bu ipuçlarını deneyin! Gördüğünüz gibi, uygulaması oldukça kolaydır ve sıkı bir diyet uygulanmasını gerektirmiyorlar.
Ödem: Diyetle Mücadelenin 6 Yolu
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ödem yaşayan insanlar, diyetlerinde bazı değişiklikler yaparlarsa belirtilerinde bir iyileşme görebilirler. Bu bozukluğu etkileyen birçok faktör olsa da, yedikleriniz bunu kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, bazı yiyeceklerin, vücudunuzun dokularında biriken sıvıların uzaklaştırılmasında belirleyici bir faktör olan böbrek ve lenfatik sisteminizin işlevini geliştirmesidir. Bu besinler aynı zamanda elektrolit seviyenizi düzenleyen ve enflamasyonu kontrol altında tutan kilit bileşenler içerir.

Rahatsız edici bir ağırlık hissi mi yaşıyorsunuz? Kollarınızda veya bacaklarınızda herhangi bir şişlik fark ettiniz mi?

Bu ve diğer ödem semptomlarını yaşıyorsanız, diyetiniz için bugün burada paylaşacağımız ipuçlarından bazılarını deneyin.

Ödem Nedir?

Ödem veya su tutulumu, vücutta sıvı birikmesi ile karakterize edilen bir durumdur. Vücudunuzun sıvı hareketlerini düzenleyen işlemlerin kontrolünde eksiklik olması, iltihabi bir tepkiye neden olur.

Bu başlı başına bir hastalık değildir, ancak böbrek hastalığı, yüksek tansiyon veya ani hormonal değişiklikler gibi diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda, ödem, hareketsiz bir yaşam tarzının ve yağ, sodyum ve şeker açısından zengin bir diyetin sonucudur.

Ödem Belirtileri

Bu durumun belirtileri, ne kadar şiddetli olduğuna veya altta yatan nedene bağlı olarak kişiden kişiye değişecektir.

Bununla birlikte, genel olarak, onu tanımlamaya yardımcı olan bazı belirleyici özellikler vardır:

 • Kol ve bacaklarda, el bileği ve karında şişlik
 • Ağırlık hissi
 • Belirgin bir sebep olmadan kilo alımı
 • Yorgunluk veya genel halsizlik
 • Kalça, uyluk ve karın çevresinde selülit
 • Göz altı torbaları
 • Düşük miktarda idrar üretimi.

Ayrıca bakınız: Sıvı Tutulumunun 5 İşareti

Diyetiniz Sayesinde Ödem İle Nasıl Mücadele Edilir?

Bazı ödem vakalarında tıbbi tedavi gerekebilirken, çoğu zaman diyette bazı değişiklikler yapılarak kontrol altına alınabilir.

Ardından, bu durumu iyileştirmek için altı ipucunu gözden geçirmek istiyoruz.

1. Makul miktarda zeytinyağı tüketin

ödeme karşı zeytinyağı

Zeytinyağı ve içerdiği sağlıklı yağlar, sağlığınız için çok ilginç yararlara sahiptir. Besleyici içeriği sayesinde, bazı temel vitaminlerin emilimini kolaylaştırır ve inflamasyonu azaltır.

Günlük dozunuz, bunun tersi etkiye neden olabilecek üç çorba kaşığını geçmemelidir.

2. Su ve diğer sağlıklı sıvıları tüketmek

Su, çay ve arındırıcı sular vücuttaki aşırı sıvının yok edilmesini tetikleyebilir. Bu içecekler dokulardaki sıvıların varlığını azaltmak için dolaşımınızı ve böbrek fonksiyonunuzu iyileştirir.

3. Sodyum tüketiminizi sınırlandırın

bir kase deniz tuzu

Mutfakta her zaman tuz kullanılıyor olmasına rağmen, eğer ödeminiz varsa, tuz tüketmek iyi bir fikir değildir. Bunun nedeni, fazla sodyumun vücutta bu sorunu artırabilecek dengesizliklere neden olmasıdır.

Sofra tuzunu ve sodyum oranı yüksek diğer yiyecekleri kullanmaktan kaçının, örneğin:

 • Sosis
 • Pişmiş ürünler
 • Konserve veya dondurulmuş besinler
 • Tuzlu peynir
 • Asitli içecekler
 • Kızarmış yiyecekler ve paketlenmiş atıştırmalıklar

4. İdrar söktürücü besinleri daha fazla tüketin

Diüretik gıdalar, ödemin doğal olarak hafifletilmesine yardımcı olan bir yapıya sahiptir. Genellikle böbrek fonksiyonunuzu geliştiren su, potasyum ve magnezyum bakımından zengindirler.

En iyi seçeneklerden bazıları şunlardır:

5. Sabahları yeşil çay içmek

yeşil çay sayesinde ödem ile savaşın

Yeşil çayın diüretik ve beslenme özellikleri bu durumu gidermeye yardımcı olabilir. Bu içeceği kahvaltı ile ya da sabahleyin içmek iyi bir fikirdir.

Yeşil çay, kahve ve diğer sıvı içecekler, ödeme hiçbir şekilde faydalı olmayan diğer meşrubatlara mükemmel bir alternatif oluşturur.

6. Daha fazla meyve ve sebze tüketin

Meyve ve sebzeler gibi taze ve çiğ yiyeceklerin tüketimini artırmak, vücudunuza böbrek ve lenfatik fonksiyonunuz için temel besinler sağlayacaktır. Antioksidanlar, lif ve minerallerin hepsi inflamasyonu önler.

Ödemi tedavi etmek için günde en az üç kez taze meyve ve sebzeler tüketmek iyi bir fikirdir. Kol ve bacaklarınıda ağırlık veya ağrı hissediyorsanız, bu miktarı sade meyve olarak, meyve suları veya smoothie’ler içerisinde beş porsiyona kadar çıkarabilirsiniz.

Ödem semptomlarının herhangi birinden muzdarip misiniz? Bu ipuçlarını deneyin! Gördüğünüz gibi, uygulaması oldukça kolaydır ve sıkı bir diyet uygulanmasını gerektirmiyorlar.

İlginizi çekebilir ...
Diyet Yapmadan Kilo Verin: Yedi Faydalı Değişiklik
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Diyet Yapmadan Kilo Verin: Yedi Faydalı Değişiklik

Diyet yapmadan kilo vermenize yardımcı olabilecek çeşitli stratejiler vardır. Ve hepimizin bildiği mucize rejimler kesinlikle bunlardan biri değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.
 • Valenzuela CA., Baker EJ., Miles EA., Calder PC., Eighteen carbón trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.
 • Fernando WMADB., Somaratne G., Goozee KG., Williams S., et al., Diabetes and alzheimer’s disease: can tea phytochemicals play a role in prevention? J Alzheimers Dis, 2017. 59 (2): 481-501.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.