Küçük Çocuklardan Öğrenebileceklerimiz

Küçük çocuklar yetişkinler için harika öğretmenler olabilir. Çocuğunuzu izleyin ve hayatı dolu dolu yaşamayı öğrenin.
Küçük Çocuklardan Öğrenebileceklerimiz

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Ebeveynler olarak, çocuklarımıza nasıl davranacaklarını, duygularını nasıl yöneteceklerini, ve binlerce diğer şeyi öğretmeye alışığız. Ancak, hiç küçük çocuklardan öğrenebileceklerimiz hakkında düşündünüz mü?

Elbette, çocuklar kendimizle daha iyi bağlantı kurmak için bize yardım edebilecek harika öğretmenlerdir. Bu yazımızda, sizi çocukların bize öğretebileceği şeyleri keşfetmeye davet ediyoruz. Hayata dürüst bir şekilde bakmalarının size mutluluğu bulmak konusunda nasıl yardımcı olabileceğini göreceksiniz.

Bunu kaçırmayın!

Küçük Çocuklardan Öğrenebileceklerimiz

1. Carpe diem: Anı Yaşayın

Kollarını açmış küçük bir çocuk.
Hayatın keyfini çıkarın, anı yaşayın.

Küçük çocuklar yarın ya da dün ile ilgili endişelenmezler. Onlar için var olan tek şey şu andır ve bu harikadır!

Her şeyi unutmaya çalışın, en azından bir süreliğine. Dün yapmış olmanız gereken şeyler ya da yarın yüzleşeceğiniz problemler hakkında düşünmeden bugünün keyfini çıkarın. Çocukların deneyimlediği o neşe ile anı yaşayın.

2. Yardım İsteyin

Küçük çocuklar yardım istemek ile ilgili endişelenmezler. Hatta, bunu kolayca yaparlar! Peki, siz en son ne zaman başka birinden yardım istediniz?

Diğer insanlara ihtiyaç duymak utanmak için bir sebep değildir. Dünyanın ağırlığınızı omuzlarınızda hissettiğiniz bir sonraki anda bunu hatırlayın. Çocuğunuza bakın ve basitçe yardım isteyin!

3. Oyun Oynamak Zaman Kaybı Değildir

Birlikte oyun oynayan bir aile.
Sanki siz de bir çocukmuşsunuz gibi oynayın ve çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın keyfini çıkarın.

Küçük çocuklardan öğrenebileceklerimiz arasında, oyun oynamanın önemli olması da vardır. Oyuncu aktivitelerin keyfini çıkarmak kendinizle bağlantı kurmanın bir yoludur ve böylece kendinizi yaratıcılık ve eğlenceye açmış olursunuz.

Zamanınızı çocuğunuzla oynamak için kullanmakta tereddüt etmeyin, bu ikiniz için de iyi olacaktır!

4. Ne Hissediyorsanız Söyleyin

Çocuklar, öncelikle dürüsttür – bu başka birini incitebilecek bile olsa. Elbette, her zaman dikkatli olmalısınız, ve sadece ne söylediğinize değil bu şeyleri nasıl söylediğinize de dikkat etmelisiniz.

Ancak, hissettiğiniz şeyleri ifade etmeyi öğrenmek harcamamanız gereken bir derstir.

5. Kendinizi Etrafınızdaki Her Şey İle Şaşırtın

Dünyaya çocuklarınızın gözünden bakın. Bir gök kuşağının sizi büyülemesine izin verin. Rüzgarın keyfini çıkarın ve yağmurun altında gülün. Çocuğunuzun sizi yönlendirmesine izin verin, ki bu günlük anları ilk defa gördüğünüzde gülümsediğiniz şekilde gülümsemenizi sağlayacak yeni ve şaşırtıcı şeyler olarak görebilesiniz.

6. Affetmeyi Öğrenin

Küçük çocuklar kindar değildir. Şimdide yaşadıkları için, dün olan şeyler hakkında kin tutmazlar. Aksine, bunları unuturlar. Bu sürekli bir boş sayfadır!

Bu aynı tuzaklara tekrar tekrar düşmeniz gerektiği anlamına gelmez, daha ziyade kalpten affetmenin, iyileşmek için ihtiyacınız olan şey olabileceği anlamına gelir. Bunu kendiniz için yapın – affınıza ihtiyaç duyan insan için yapmayın.

7. Sarılın, Öpün ve Sevin

Annesini öpen bir çocuk.
Duygularınızı gizlemeyin, onlara onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin!

Şüphesiz ki, küçük çocuklardan öğrenebileceğimiz bir diğer önemli ders, duygusal yakınlığımızı insanlardan saklamamaktır. Eğer bir şey hissediyorsanız, bir sarılmanın ya da öpücüğün iyileştirici gücünü göstermekte tereddüt etmeyin.

Ayrıca insanlara onları ne kadar sevdiğinizi söylemek konusunda da asla tereddüt etmeyin.

Bu yazımızı kaçırmayın: Mutluluk Bu 5 İpucu İle Senin Elinde

8. Büyük Hayaller Kurun

Hiç bir çocuğa büyüdüğünde ne olmak istediğini, ya da eğer yapabilseydi ne icat edeceğini sordunuz mu?

Bu soruların cevapları tamamen beklenmedik olabilir, çünkü küçük çocuklar büyük hayaller kurarlar. Hiçbir şey çok garip, delice ya da imkansız değildir. Çocuğunuzun yaptığını yapın ve hayal gücünüzün çalışmasına izin verin!

9. Yenilmez Gibi Davranın

Küçük çocuklardan daha fazla özgüven sahibi olmayı öğrenmek hayatın büyük derslerinden bir diğeridir. Çocuklar oynadıklarında süper kahraman, astronot ya da şövalyeler gibi davranırlar. Her türlü hayali savaşa girerler ve bunları hep kazanırlar.

Yenilmez hissedin, kendinize inanın ve güçlüklerin sizi yenmesine izin vermeyin.

10. Her Şeyi Sorgulayın

Birileri size “bu böyle” dediğinde bunu kabul etmeyin. Küçük çocuklar gibi olun ve kalıpların dışında düşününİnsanların size ne söyleyeceğinden korkmadan doğru olmadığını düşündüğünüz şeyleri sorgulayın. Utanmadan soru sorun.

11. Küçük Çocuklardan Öğrenin ve Daha Fazla Gülün

Gülen bir çocuk.
Hayat yolunda yüzünüzde bir gülümseme ile yürümekten daha iyi bir şey yoktur.

Gülmenin mantıklı olup olmaması önemli değildir. Hayatın keyfini çıkarın, oyun oynayın, dans edin ve akortsuz bile olsa sesli bir şekilde şarkı söyleyin. Gülmek için sebepler arayın ve çocuklarınız gibi bunlardan yararlanın.

12. Endişelerden Kaçının

Henüz olmamış, ve belki de hiç olmayabilecek bir şey hakkında endişelenmek mantıklı değildir. Küçük çocuklar endişelenmez, bunun nedeni anı yaşamalarıdır.

Endişelerinizi bir kenara koyun ve daha özgür bir şekilde yaşayın.

13. Küçük Çocuklardan Ders Alın ve Yargılamayın

Küçük çocukların önyargıları yoktur. Onlar sadece oyun oynamak ve iyi vakit geçirmek isterler.

Çocuklardan birini kıyafetleri, derilerinin rengi ya da inançları hakkında yargılamamayı öğrenin. Bu daha mutlu ve empatik olmak için tam da ihtiyacınız olan şeydir!

14. Korkularınızla Yüzleşin

Köpekten korkan bir çocuk.
Korku sizi felç edebilir, bu yüzden korkularınızla yüzleşmekten çekinmeyin!

Küçük çocukların her gün kaç farklı korkuları ile yüzleştiğini hiç düşündünüz mü? Biraz çocuğunuz gibi olun ve korkularınızı unutun, kendinizi serbest bırakın ve yeni maceraların tadını çıkarın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çocuklar Karanlık Korkusunu Nasıl Aşabilir?

15. Başarısız Olun… ve Sonra Yeniden Başarısız Olun

Çocuklarınız hatalarından bir şeyler öğrenirler… ve bunu tekrar tekrar yaparlar. Yaşamları, pes etmenin bir seçenek olmadığı deneme yanılma süreçleri ile doludur.

Küçüğünüzün, bir şeyi sonunda başarana kadar tekrar tekrar yapmasını kaç kere izlediniz? Onları örnek alın!

16. Bazı Dürtülerinize İzin Verin

Dürtü derken ağlamak ve bağırmak gibi şeylerden bahsetmiyoruz, arada sırada kendiniz için iyi olacak bir şeyler yapmaktan bahsediyoruz.

Salata yerine istediğiniz o pizzayı yediyseniz ne olmuş? Ya da banyoyu temizlemek yerine çocuklarınızla trenlerle oynadıysanız? Bir günlüğüne “kuralları” ihlal ederseniz bir şey olmaz.

Küçük çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey vardır ve daha yaratıcı, açık, empatik ve her şeyden önce mutlu olmak için bu şeyleri uygulamalıyız. Hadi bugün başlayalım!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jinich, H. (1979). La risa. Gaceta Medica de Mexico.
  • Oriol-Bosch, A. (2012). Resiliencia. Educación Médica. https://doi.org/10.4321/s1575-18132012000200004
  • Lipovetsky, G. (2006). La felicidad paradójica. Praxis Filosófica. https://doi.org/10.2307/474247
  • Vázquez, Hervás, G., Rahona, J., & Gómez, D. (2009). Bienestar psicológico y salud : Aportaciones desde la Psicología Positiva. Anuario de Psicología Clínica y de La Salud.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.