Kusmayı Durdurmak İçin 7 Doğal Çözüm

Bu çözümler kusmayı durdurmada çok etkili olsalar da bazıları diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir. Bu nedenle sizin için doğru çözümü bulana kadar hepsini denemelisiniz.  
Kusmayı Durdurmak İçin 7 Doğal Çözüm
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bozuk yiyecekler tüketmek veya kötü sindirim kusmaya yol açabilir. Ancak hamilelikle, enfeksiyonla veya başka herhangi bir durum nedeniyle de kusma oluşabilir. Her durumda kusmayı durdurmak ve vücudun susuz kalma riskini azaltmak için evde bazı ev yapım çözümler bulundurmak önemlidir.

Bu yazıda kusmayı durdurmak ve vücuda kaybettiği suyu geri kazandırmak için başvurabileceğiniz 7 doğal çözümden bahsedeceğiz. Zencefil, deniz suyu, nane ve tarçın hızlıca iyileşmek için kullanabileceğiniz malzemelerden bazılarıdır.

Kusmayı Durdurmak İçin Doğal Çözümler

1. Zencefil

zencefil çayı

Kusmayı durdurmak için en etkili çözümlerden biri zencefildir. Bu baharatlı yiyecek hamilelik durumunda da güvenli bir besindir. Ayrıca sıvı toplanmasıyla savaşan ve metabolizmayı destekleyen başka özellikleri de vardır. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bir süredir kusuyorsanız bir parça çiğ zencefili kesin ve rahatsızlığınız geçene kadar onu emin. Sabah bulantısı yaşıyorsanız, uyandığınızda balla veya şeker otuyla tatlandırılmış zencefil limonatası içebilirsiniz. Ayrıca şeker şeklinde üretilmiş zencefilleri alıp halihazırda bekletebilirsiniz.

2. Deniz suyu ve bal

Aşağıda paylaştığımız çözüm, hem susuz kalma riskini hem de kusma riskini aynı anda azaltır. Bir tuzlu çözüm görevi görür. Tüketime uygun deniz suyu satın alma şansı bulan kişiler onu aşağıdaki şekilde balla bir araya getirmelidirler:

  • Kusmayı önlemek için bir çay kaşığı tuzlu su ile balı dilinizin altına koyun.
  • Bu işlemi vücudunuz tolere ettiği sürece tekrarlayın.

3. Mabet ağacı

İyileştirici bir bitki olan mabet ağacı, özellikle de baş kısmındaki oksijenlenmeyi destekleme becerisiyle öne çıkar. Bu nedenle sersemliği, vertigoyu ve kusmayı iyileştirmede çok etkilidir.

Mabet ağacı infüzyonunu ne zaman ihtiyaç duyarsanız içebilirsiniz. Önleyici bir tedavi olarak kullanmak istiyorsanız üç aydan fazla içmeyin.

4. Nane

taze nane

Nane, lezzetli tadı ve ferahlık verme gücü nedeniyle kusmayı durdurmak için başvurulabilecek en iyi çözümlerden biridir. Bu iyileştirici bitki mide ekşimesini yatıştırır ve mide fonksionunu dengeler. Ayrıca seyahatlerde sersemlik oluşması riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Doğal nane sakızı veya şekeri alabilir veya yanınızda her zaman bir şişe esansiyel nane yağı taşıyabilirsiniz. Sersemlik riskini ve kusmayı azaltmak için bir başka seçenek de zencefili ve naneyi bir çayda bir araya getirmektir.

5. Limon otu

Limon otu harika bir sindirim çözümüdür. Mideyle ilgili sorunları önlemesinin yanında sindirimi etkileyen sinirleri de sakinleştirir. Bu nedenle öne çıkar. Sinirler veya kemoterapi nedeniyle oluşan kusmayı durdurmak için uygundur.

Bu amaçla limon otu çayı içebilirsiniz. Ayrıca bu tedaviyi tamamlamak ve gerçekten uzun süreli sakinleştirici bir etki yaratmak için limon otunun esansiyel yağını da bulabilirsiniz.

6. Meyan kökü

Meyan kökü, tatlı ve yoğun tadıyla kusmayı ve mide bulantısını durduran doğal bir çözümdür. Yalnızca bir parça meyan kökünü emmek işe yarayacaktır. Ayrıca meyan kökü infüzyonu da hazırlayabilirsiniz.

Meyan kökü hazmettirici ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Ancak meyan kökünün kan basıncını artırabileceğini not etmek önemlidir. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketmeli veya yüksek kan basıncı sorununuz varsa meyan kökü tüketmekten kaçınmalısınız.

7. Tarçın

Tarçın, sindirimle ilgili bozuklukları iyileştirmeye yardımcı olabilen çok tatlı ve aromatik bir baharattır. Ayrıca metabolizmayı desteklemeye, kan şekeri seviyesini düşürmeye ve kusmayı durdurmaya yardımcı olur. Üstelik çok hoş bir tadı vardır.

İnfüzyonun içinde içebilir veya yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Ancak her zaman Seylan tarçınını tercih etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Bu, iyileştirici özellikleri en fazla olan ve bu nedenle kusmayı durdurmaya yardım edebilecek olan türdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.