Lezzetli Acılı Kanat Tarifi: Keşfedin

6 Nisan, 2019
Bu lezzetli acılı kanat tarifine bir göz atın ve arzuladığınız her an tadını çıkarabilmeniz için gereken tüm ipuçlarını öğrenin.

Birçok yemek tarifinin yıldızı olan bazı malzemeler vardır. Onlar olmadan, muhteşem yemekler yapmak imkansız bir hal alır. Söz konusu malzeme tavuk olduğunda ise, bu lezzetli acılı kanat tarifi kesinlikle bir yemekten daha fazlası. Neden mi? Okumaya devam edin.

Acılı kanat, her zaman hayatımızın bir parçası olmuştur. Restoranlarda, pazarları futbol maçı izlerken ya da evde film izlerken atıştırmalık olarak tercih etmişsinizdir. Acılı kanatlara karşı iştahınızı kabartan çok sayıda reklam filmi de seyretmişsinizdir.

Şüphesiz ki, bir tarif, sadece baharatların yaratabileceği çeşitteki lezzeti yemek yemenin verdiği zevk ile birleştirebilir. Unutmayın, bazı biber çeşitleri ile birlikte, baharatlı yiyeceklerin yarattığı his karışımın ta kendisinden gelir.

Şimdi sıra, sağlığınız hakkında konuşmaya geldi. Evet, vücudunuza ne aldığınız hakkında düşünmek çok iyidir. Baharatlı yiyecekler birçok eleştiriyle birlikte, birtakım olumsuz sağlık etkilerini de beraberinde getirir.

Bu konuda endişelenmeyin. Adil olmak gerekirse, yaşam tarzınızı, yiyeceğin kalitesini ve yediğiniz yemeğin miktarını ilgilendiren, baharat ve gıda arasında bir bağlantı vardır. Bu nedenle, baharatlı yiyecekler tüketmenin olası sonuçlarını göz ardı etmemeniz gerekir, fakat bu konuda olumsuz bir tavır takınmanıza da gerek yoktur.

Örneğin, mide problemleriniz varsa, muhtemelen daha fazla mide ağrısına neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aynı şey, farklı tatları denemek için de geçerli. Bunlar size zarar vermez; asıl sorun, yediğiniz sıklık ve miktarın altında yatar.

Bununla birlikte, kendi evinizin rahatlığında, lezzetli acılı kanatlar yapmak için, dikkat etmeniz gereken tek şey size vereceğimiz talimatları izlemek olacaktır. Kendinizi, orijinal tarifin lezzetinden mahrum bırakmadan, bu yemeği sağlıklı bir şekilde hazırlayabileceğinizi siz de göreceksiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: 6 Hızlı ve Kolay Salata Tarifi

Acılı kanat tarifi nasıl hazırlanır

tavuk kanadı

En sevdiğiniz yiyeceklerin arkasında yatan hikayeyi hiç merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, bu konudaki merakınız tamamen normaldir. Konu, acılı kanatlar olduğunda ise hikaye tamamen bilinmemektedir. Orijinal tarifin Buffalo, New York’tan geldiğine inanılmakla birlikte; başlangıçta, acılı kanatların adı “Buffalo Kanatları” olarak biliniyordu.

Bir şef, hazırlanan acılı kanatların yenmediğini ve bir kenarda biriktiğini gördükten sonra, tavuğun kendisini değil, sosu ve pişirilme şeklini içeren bir tarif oluşturmaya karar verdi.

Teresa Bellissimo, baharatları, biraz maydanoz, sos ve bitkisel yağ ile birleştirerek kızarttı. Bu şekilde gayet başarılı bir sonuç elde etti! İşte bu hikaye, söz konusu eylem yemek yapmak olduğunda yaratıcılığın her şey olduğunu kanıtlayan başka bir örnektir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı köri tozu (25 g)
 • 1,5 bardak tereyağı (125 g)
 • 10 adet tavuk kanadı (1 kg)
 • 6 yemek kaşığı Tobasco sos (240 ml)
 • 3 bardak domates püresi (360 ml)
 • 1 çorba kaşığı karabiber (25 g)
 • 1 çorba kaşığı biber tozu (25 g)

Bu makaleye de bir göz atın: Tavuk Kullanmadan Yapılan Protein Deposu 3 Kolay Yemek Tarifi

Hazırlık

 • İlk olarak tavuk kanatlarından deriyi ayırın. Geriye mümkün olduğunca bol et bırakan bir teknik kullanın.
 • Ardından fırını 190ºC ye ayarlayın.
 • Daha sonra, kanatların üzerine herhangi bir şey dökmeden, 15 dakika kadar pişirin ve güzel bir kahverengine dönmelerini sağlayın. Burada amaç, kızartmak yerine fırını kullanmaktır.
 • Orta boy bir kase alın ve acı sosu hazırlamaya başlayın.
 • Bu noktada, tereyağı, Tabasco sosu, biber tozu, acı biber ve köri tozunu kullanacaksınız.
 • Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Arada bir sosu deneyerek çok tuzlu ya da çok baharatlı olmadığından emin olun. Tatları mümkün olduğunca dengede tutmaya çalışın.
 • Tavuk kanatları fırında ve sıcakken, her birini acı sosun içine daldırın ve iyice ıslatın.
 • Şimdi acı sosla kaplanmış tüm tavuk kanatlarını 15 dakika daha pişmesi için fırına geri koyun.
 • Süre dolduğunda, fırından çıkarın ve her lokmanın tadına varın.
 • Tapsell, L. C., Hemphill, I., Cobiac, L., Patch, C. S., Sullivan, D. R., Fenech, M., … Inge, K. E. (2006). Health benefits of herbs and spices: the past, the present, the future. The Medical Journal of Australia.
 • Peter, K. V. (2006). Handbook of Herbs and SpicesHandbook of Herbs and Spices (Vol. 3, pp. 1–537). Elsevier Ltd. https://doi.org/10.1533/9781845691717
 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606