Limon Kullanarak Fazla Kilolar İle Mücadele Edin

Diğer doğal maddelerle birlikte limon, özellikleri sayesinde fazla kilo ile mücadele ederken genel vücut sağlığınızın daha iyi olması için besin maddeleri sağlar.
Limon Kullanarak Fazla Kilolar İle Mücadele Edin
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fazla kilolar, vücudun çeşitli bölgelerinde artmış vücut ağırlığı ve biriken yağ ile karakterize edilen bir durumdur. Bunun nedeni vücudun enerjiye dönüştürmek için çabaladığı fazla kaloriyi tüketmesidir. Bu, hareketsiz bir yaşam tarzı kuran ve yağ, şeker ve işlenmiş gıdalar bakımından zengin kötü bir diyet izleyen insanlarda çok yaygındır.

Fazla kilolar bir hastalık olarak sınıflandırılmasa da, diyabet, dislipidemi, kalp krizi ve daha fazlası gibi belirli hastalıkları geliştirme riskinizi arttırdığı için sağlık riski taşır.

Ama neyse ki, dengeli bir diyet planı izleyerek ve metabolizmanızı artırmak için bazı alışkanlıkları benimseyip düzenli egzersiz yaparak doğal olarak savaşılabilen, tersine çevrilebilir bir durumdur.

Bu yazıda, limonların size hangi avantajları sağlayabileceğini belirtmek isteriz. Bu, antik çağlardan beri fazla kilolar ile mücadeleye yardımcı olan ve diğer sağlıkla ilgili problemler için de kullanılan bir narenciye çeşididir.

Aşağıda, limonun neden bu kadar etkili olduğunu ve bu faydaları kullanmak için nasıl hazırlayabileceğinizi göreceksiniz.

Hadi bir bakalım!

Fazla kiloları vermek için limonun faydaları

limon2

Limon, vücut için detoks planlarında en çok kullanılan gıdalardan biridir. Kan ve boşaltım organlarından toksinleri temizleyen aktif bileşenleri vardır. Limon, yüzlerce yıldır fazla kiloya karşı doğal bir reçete olarak kullanılmaktadır çünkü metabolizma ile ilgili işlevleri yönlendirir ve kilo kaybını önleyen sindirim problemleriyle mücadele eder.

Limonda lif yüksektir ki bu sayede bağırsak hareketlerini iyileştirir ve kabızlık, yanma ve gaz gibi durumları önler. Limon asitli tadı olmasına rağmen, diyetinize eklenebilecek en iyi doğal alkali besinlerden biri olarak listelenir.

Limonların besin maddeleri vücudun pH’sını dengeler ve aşırı asitliği, zararlı bakterilerin varlığını ve iltihaplı problemleri azaltır. Limon mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür. Atıkları, vücuttaki sıvıları kontrol altına alır ve böbrek ve mesane işlevleri için harikadır.

kilo-verin

İçeriğindeki sitrik asit, vücudun sindiriminde güçlük çektiği yağlar, proteinler ve diğer maddelerin sindirimini desteklemek için enzimleri güçlendirir. 

Ayrıca, C vitamininin en iyi kaynaklarından birisi olduğuna dikkat çekerek, bağışıklık sistemi için mükemmel bir yardımcı olduğunu ve enfeksiyonların gelişimini önlediğini vurgulamalıyız. Kolesterolün arterlerde birikmesini ve serbest radikallerin neden olduğu zararı önleyen güçlü doğal antioksidanlar da içerir.

Ayrıca besin maddeleri sağlar:

 • Vitaminler (A, Kompleks B ve E)
 • Mineraller (Kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir)
 • Karbonhidratlar

Fazla kilolar ile savaşmak için limon nasıl kullanılır?

Fazla kiloya karşı limonun avantajlarından yararlanan çeşitli tarifler var. Birkaç yemeğe ekleyebilirsiniz, ayrıca çeşitli içeceklere narenciye dokunuşu da kazandırır. Ancak, bu yazıda, daha iyi sonuçlar elde etmek için limonu diğer zayıflama maddeleri ile kombine edebileceğiniz 3 özel yoldan bahsediyoruz.

1. Limon ve zencefil çayı

limon-zencefil

Sıcak limon suyunu tek başına da içebilirsiniz, ancak bu, zencefil kökü kullanarak biraz daha fazla besleyici bir içecek elde etmek ve daha fazla fayda sağlamak için iyi bir seçenektir. Bu baharat sadece mükemmel bir sindirim yardımcısı olmakla kalmaz, zencefilin metabolizmanın hızlandırılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Malzemeler

 • 1 organik limonun suyu
 • 1 çay kaşığı zencefil kökü (5 gram)
 • 1 bardak su (200 mL)
 • 1 çorba kaşığı bal (isteğe göre) (25 gram)

Yapılışı

 • Suyu ısıtın ve taze limon suyu ve zencefili ekleyin.
 • Birkaç dakika demlendirin, tatlandırmak için bal ekleyin, daha sonra aç karına için.
 • Her gün ya da haftada en az üç kez için.

2. Elma sirkeli limon

Limon suyu elma sirkesi ile birleşince, kanı alkalize etmeye ve toksinleri yok etmeye teşvik etmeye yardımcı olur. Bu katkı maddelerinin her ikisi de yeme kaygısını azaltır ve sıvıları ve iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan idrar sökücü özelliklere sahiptir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kilo Vermenize Yardımcı 6 Esansiyel Yağ

Malzemeler

 • 1 organik limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi (10 mL)
 • 1 bardak su (200 mL)

Yapılışı

 • Elma sirkesini bir bardak ılık suda çözün, sonra limon suyunu ekleyin.
 • İki hafta boyunca her gün kahvaltıdan önce için.
 • Bir hafta ara verin, ardından rutine devam edin.

3. Zeytinyağlı limon

zeytinyagli-limon

Her sabah limon ilave edilmiş sızma zeytinyağından bir çorba kaşığı alınması, tok olma hissini uzatır. Bağırsak sistemini uyarırken kolesterol seviyelerini de korur. Antioksidan ve temizleyici özellikleri sayesinde, karın yağıyla mücadelede en popüler ilaçlardan biridir.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı limon suyu (5 mL)
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı (16 gram)

Yapılışı

 • Kahvaltıdan önce taze limon suyu ve zeytinyağını karıştırın ve için.
 • Başka bir gıda yemeden önce yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 • Her gün alın.

Limon gibi alkali gıdaların kilo vermeye yardımcı olmak için daha fazla özelliği olduğu kanıtlanmıştır. İşte bu nedenle bu tariflerin faydalarından yararlanmak için kullanmanız gerektiğini düşünüyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fang X., Azain M., Crowe White K., Mumaw J., et al., Effect of acute ingestión of Green tea extract and lemon juice on oxidative stress and lipid profile in pigs fed a high fat diet. Antioxidants, 2019.
 • Maharlouei N., Tabrizi R., Lankarani KB., Rezaianzadeh A., et al., The effect of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: a systematic review and meta analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr, 2019. 59: 1753-1766.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.