Lucuma Meyvesinin Özellikleri

Lucuma meyvesini duydunuz mu? Okumaya devam edin. Bugünün makalesi, yüksek miktarda temel mikro besin içeren bu egzotik meyve hakkında.
Lucuma Meyvesinin Özellikleri

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2020

Lucuma meyvesini hiç duymamış olabilirsiniz ama hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Peru topraklarında yetişen bir ağaçtan gelmektedir. Aslında orada oldukça popüler ve insanlar her tür tatlıyı yapmak için kullanmaktadır. Bu, enfes tadı nedeniyledir.

Avokadoya benzerliği dikkat çekicidir. Aslında ikisinin de kabuğu yeşil ve içinde büyük bir tohum var. Bu etli meyvenin içi sarı-turuncu renktedir. Pek çok sağlıklı özelliği vardır ve bugünkü makalede bunlardan bahsedeceğiz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Meyveler Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Lucumanın kökeni ve kullanımı

Lucuma, yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir ağaçtan gelir: Pouteria lucumo. Başlıca özellikleri iri boyutu ve ağacın açık rengidir.

Andean vadilerine özgüdür ve ılıman iklimlerde büyür. Ayrıca, aşırı sabit bir su kaynağı gerektirmez ve bu nedenle kuraklıklara iyi uyum sağlar.

İnsanlar lucumayı ağaçtan keserler ve genellikle oldukça olgunlaştığında tüketirler. Uygun şekilde korunmasını sağlamak için ağaçtan çıkardıktan sonra koruyucu malzemelere sararlar. Tadı tatlıdır ve akçaağaç şurubuna biraz benzer. Bu nedenle insanlar onu hamur işlerinde kullanmaktadır.

Lucumadan yapılmış shakeler
Lucuma, tatlı tadı ana özelliklerinden biri olduğu için tatlı tariflerinde kullanılır.

Lucumanın sağlık için yararları

Bu meyve karakteristik olarak yüksek miktarda demir, beta-karoten ve niyasin içerir. Öyle ki, düzenli tüketimi, bu besin maddelerinin tüketimiyle ilişkili birçok sağlık yararını getirmektedir.

İçerdiği demirin bitkisel kökenli olmasına ve dolayısıyla daha düşük bir asimilasyon oranına sahip olmasına rağmen, bu meyvenin tüketilmesinin anemi gibi patolojilerin gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir. Genel bir kural olarak, insanların emilimini artırmak için demiri bir doz C vitamini ile birlikte tüketmeleri gerekir.

Ayrıca, lucumada beta karotenlerin varlığını vurgulamalıyız. Bu besinler aktif A vitamini formlarıdır. Ayrıca bu vitamin, karaciğerde meydana gelenler gibi bazı karmaşık hastalıkların gelişme riskini azaltır. En azından Nutrition and Health dergisinde yayınlanan araştırmaya göre.

Benzer şekilde, lucumanın niyasin içeriğinden de bahsetmeliyiz. Son bilimsel literatür, bu maddenin uygun dozlarda alındığında dislipideminin önlenmesinde yararlı etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Suda çözünen bir vitamindir, bu nedenle günlük olarak tüketmelisiniz.

Kısacası, diyetinize düzenli olarak lucumayı dahil ederseniz:

  • Demir eksikliği anemisini önler
  • Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir
  • Dislipidemi gelişme riskini azaltır

Ayrıca bakınız: En Sağlıklı 9 Tropik Meyve

Lucuma nasıl tüketilir?

Sadece Güney Amerika’nın belirli eyaletlerinde düzenli olarak satıldığı için birçok ülkede lucuma bulmak zordur. Ancak, bu meyveyi elde edebiliyorsanız, etli kısmı çiğ yemeyeceğinizi unutmayın. Organoleptik özelliklerinin tadını çıkarmak için biraz pişirmek her zaman daha iyidir.

Ek olarak, lucuma posası yüksek nişasta içeriğine sahiptir, bu nedenle onu shake ve tatlı soslara ekleyebilirsiniz. Genellikle onu içeren yemeklerin çoğu tatlıdır; bununla birlikte tuzlu yemekler de bulmak alışılmadık bir durum değildir.

Tabakta lucuma meyveleri
Bu meyve Peru’da yetiştiği için Güney Amerika dışında bulunması zordur.

Nadir bir tatlı meyve

Lucuma, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, belirli hava koşullarında yetişen Güney Amerika’dan gelen bir meyvedir. İnsanlar olgunlaştığında ve her zaman hafif işlemden geçirerek tüketirler. Ancak, bazı insanlar onu çiğ olarak yer.

Düzenli alımı, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan mikro besinleri içerdiğinden birçok sağlık yararı sağlar. Aslında, karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilir.

Her zaman olduğu gibi, şeker içeriği yüksek olduğu için ölçülü kullanın. Bu nedenle, dengeli bir beslenme bağlamında onu hayatınıza tanıtmanız en iyisidir.

Bu meyvenin özü, tatlılardaki rafine şekerlerin yerini almak için sağlıklı bir seçenektir. Akçaağaç şurubuna benzer bir doku ve yoğun tatlı bir lezzet sağlar. Son olarak kremalı çorbalara, dondurmalara, keklere ve hatta shake’lere ekleyebilirsiniz. Acı kakao ve hamur işi tariflerine özgü diğer yiyecek türleri ile harika gider.

İlginizi çekebilir ...
Papaya Meyvesi ile Kanserden Korunun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Papaya Meyvesi ile Kanserden Korunun

Bazı tropik ülkelerde papaya ağaçlarıyla her köşe başında karşılaşabilirsiniz. Bu ağacın olağanüstü bir meyvesi vardır: papaya meyvesi!  • DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.
  • Leelakanok N., D’Cunha RR., Sutamtewagul G., Schweizer ML., A systematic review and meta analysis of the association between vitamin A intake, serum vitamin A, and risk of liver cancer. Nutr Health, 2018. 24 (2): 121-131.
  • Kahsyap ML., Ganji S:, Nakra NK., Kamanna VS., Niacin for treatment of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD): novel use for an old drug? J Clin Lipidol, 2019. 13 (6): 873-879.
  • Rojo, Leonel E., et al. “Original Contribution: Wound‐healing properties of nut oil from Pouteria lucuma.” Journal of cosmetic dermatology 9.3 (2010): 185-195.
  • García Ríos, Diego Héctor. “Caracterización de algunos metabolitos primarios y secundarios en dos variedades comerciales de lúcuma (Pouteria lucuma).” (2016).