Meyveler Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Meyveler vücut için gerekli olan mikro besinlerden büyük miktarlarda içerir. Ancak, bazılarının içindeki şeker miktarı onları kısıtlı bir şekilde tüketmeyi daha tavsiye edilir kılar.
Meyveler Kilo Vermeyi Engeller Mi?
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer kilo vermek için diyet yapmayı seçiyorsanız, ne yediğinize yakından dikkat etmelisiniz. Diyetimiz için faydalı olacak gıdalar hakkında da, hiç gerekli olmayan gıdalar hakkında da uygun besinsel bilgilere sahip olmak her zaman önemlidir. Yani, bazı meyveler kilo vermeye yardımcı olurken, bazı meyveler kilo vermeyi engeller.

Çeşitli ve dengeli bir beslenme planında gerekli olan meyve gruplarından aşağıda bahsedeceğiz. Bu yiyecek, sağlık için gerekli olan vitamin ve mikro besinlere sahiptir ve aralarından en çok sevdiklerimizi yiyebiliriz. Ancak, bunlardan bazıları gıdalarınıza değer katacaktır.

Meyveler Kilo Vermeyi Nasıl Engeller?

Üzüm

Bir salkım kara üzüm.
Yüksek şeker içerikleri nedeniyle kilo vermeye çalışırken bu meyveleri yemek sınırlandırılmalıdır.

Üzümler yüksek bir şeker içeriğine sahiptir ve mineral bakımından zengindir. Ayrıca kemiklere iyi bakabilen ve Alzheimer ve kolon kanseri gibi bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olan özelliklere de sahiptirler. Bunun nedeni, “Moleküler Nörobiyoloji” dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği gibi, belirgin antioksidan özelliklere sahip fitobesinler, yani tanenler içermeleridir.

Ancak diyetinize üzüm eklemek kilo vermenize yardımcı olmaz. Aksine, mevsime bağlı olarak hasat edilen üzüm türüne bağlı olarak biraz kilo alabilirsiniz. Bu durumlarda en iyisi üzümü idareli bir şekilde yemektir.

Hint Ayvası (Çerimoya)

Kilo vermeye çalışırken bu meyvenin hiçbir etkisi yoktur. Bunlar, herhangi bir ekstra fayda olmaksızın herhangi bir zamanda yenebilir. Şeker içeriği yüksektir ve yağ ve protein oranı düşüktür. Bununla birlikte; kalsiyum, potasyum, demir gibi mineraller ve yeterli miktarda lif sağlarlar. Bu da sindirim sistemini düzenleyebilir.

Avokado

Biri kasede ezilmiş, diğeri ise ikiye bölünmüş iki avokado.
Avokado vücuda önemli sağlıklı yağlar sağlar.

Yemek için çok karlı ve iştah açıcı bir meyvedir. Genellikle birçok yemeğe eşlik eder ve metabolik sorunları ya da bozuklukları olan kişiler için de şiddetle tavsiye edilir. Araştırmalar, günde yarım avokado yemenin vücut için yüksek oranda kalori ve yüksek yağ içeriği sağladığını göstermektedir.

Avokadodan kilo alındığını destekleyen hiçbir çalışma yoktur. Ancak, yüksek yağ içerikleri nedeniyle bunları küçük dozlarda yemek daha iyidir.

Belki bu yazımızı da ilginç bulabilirsiniz: Sağlığınız İçin 3 Avokado Tarifi

Hindistan Cevizi

Bu meyve de yüksek miktarda kalori ve şekere sahiptir. Hindistan cevizi yağı ya da sütünün bir parça et ile aynı miktarda doymuş yağ içerdiği gösterilmiştir.

Bazı kişiler ve uzmanlar bu meyvelerin kilo vermeye karşı olduğundan bahsetse de tüketiminin düzenlenmesi gerekir. Ancak, “Beslenme İncelemeleri” dergisinde yayınlanan bir makaleye göre bunu normal beslenme düzeninize eklemek size kardiyovasküler faydalar sağlayabilir.

Muz

Olgun muzlar demir, potasyum ve fruktoz bakımından zengindir. Bir diyet sırasında sürekli olarak önemli miktarda fruktoz içeren gıdaların tüketilmesinin metabolizmada değişikliklere ve beklenenden farklı etkilere neden olabileceği gösterilmiştir. 2019 yılında yayınlanan bir çalışma, bu besinin metabolik sendrom riskinin artması ile ilişkili olduğunu iddia etmektedir.

Ancak günde bir muz yemek bedensel yan etkilere neden olmaz.

Mango

Bir kase mango.
Bu tropikal meyve, sağlık için çok sayıda antioksidan içerir ve kilo vermeye karşı olan meyveler arasında adı geçer.

Bu meyve yüksek bir şeker içeriğine ve çok miktarda besin maddesine sahiptir. Ayrıca yağ ve kolesterol içermez, ancak bu kilo vermeye iyi geldiği anlamına gelmez. Kemikler ve sindirim sistemi gibi vücut bölgelerine yardımcı olduğu için yemeniz şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca astım, diyabet, kanser ve kalp sorunları gibi hastalıkların önlenmesinde de faydalıdır.

Mangoyu çeşitli bir diyet için beslenmenize dahil etmeniz önerilir. Ancak, tüketiminizi çok fazla kilo vermenize neden olacağı fikrine dayandırmamalısınız. Tersine, bu meyveyi çok fazla yerseniz, glikoz seviyeleriniz değişebilir.

Meyveler Kilo Kaybını Nasıl Önler: Obezite

Obezite ve fazla kilo dünya genelinde sorunlardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2016 yılında ortaya koyduğu son istatistikler, dünya genelinde 1,9 milyardan fazla yetişkinin fazla kilolu olduğunu ve bu sayı içinde 650 milyonun obeziteden muzdarip olduğunu açıklamıştır.

Bu, dünya nüfusunda bir alarm durumu yaratarak birçok insanın kilo vermek istemesine neden olmuştur. Ancak bunu yapmaya gıdalarınızı dikkatlice seçerek başlamalısınız. Bu noktada da neyin sağlıklı olup neyin sağlıklı olmadığı konusunda ikilemler ortaya çıkmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zhao S., Zhang L., Yang C., Li Z., Rong S., Procyanidins and Alzheimer’s disease. Mol Neurobiol, 2019. 56 (8): 5556-5567.
  • Eyres L., Eyres MF., Chisholm A., Brown RC., Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutr Rev, 2016. 74 (4): 267-80.
  • Taskinen MR., Packard CJ., Boren J., Dietary fructose and the metabolic syndrome. Nutrients, 2019. 11 (9): 1987.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.