Mahremiyet İçin Bahçede En İyi Ağaçlar ve Çalılar

Ağaçlar ve çalılar, doğal bir şekilde dış mekanlarda mahremiyet kazanmak için mükemmel bir alternatiftir. Bahçenizde veya balkonunuzda mahremiyete sahip olmak ve alanınızı kendinize ait kılmak için en iyi ağaçlar ve çalılar hakkında her şeyi öğrenin.
Mahremiyet İçin Bahçede En İyi Ağaçlar ve Çalılar

Tarafından yazılmıştır Maria Jimena Freytes

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Açık alanlarınızın mahremiyeti, onları sonuna kadar kullanmak için çok önemlidir. Ne de olsa meraklı komşular, bir aile yemeğini veya arkadaşlarla bir araya gelmeyi bir saniyede mahvedebilir. Kötü bir andan kaçınmak için, bahçenizde veya balkonunuzda mahremiyet sağlamak için bazı ağaçlar ve çalılar dikmeyi tercih edin.

Bahçıvanlık sizin işiniz olmasa bile, günün veya hafta sonlarının büyük bir kısmını arka bahçenizde temiz havanın tadını çıkararak geçirmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, doğaya kolayca entegre olan yeşil bir duvar gibi çalışan birkaç bitki türü önermek istiyoruz.

Bambu

Seçeneklerden ilki, iyi bilinen bambu bitkisidir. Büyük bir yüksekliğe ulaşır ve herhangi bir bahçeye stil ve zarafet getirebilir.

Buradaki fikir, örtmek istediğiniz duvarın veya çitin önüne arka arkaya birkaç tane dikmek olacaktır. Dayanıklı bir yaprak dökmeyen bambu, kontrolden çıkmak ve bölgesini istila etmek için bir üne sahiptir.

Bu tamamen doğru olmasa da, teraslara en uygun çeşit fargesia’dır. Her durumda, onu bir çiçeklik veya saksıya yerleştirmek gereklidir, böylece her yere yayılmaz.

bambulardan oluşmuş arka plan görseli
Bambu ayrıca kırılmadan bükülebilme özelliğinden dolayı onu esneklikle ilişkilendiren felsefi bir bileşene sahiptir.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Bahçe Bitkilerinize Bakmak için Neem Yağı Nasıl Kullanılır?

Aladierno çalı

Bu tür, bambu kadar yapraklı değildir, ancak yaklaşık 8 metre boyuna kadar büyür, bu nedenle yüksek alanları örtmeniz gerekiyorsa, mükemmel bir alternatiftir. Çok dayanıklıdır ve bu bitki ile tüm yıl boyunca yeşile sahip olursunuz!

Kaktüs

Bir mekana mahremiyet kazandırmak için ilk seçenekler arasında olmasa da kaktüsler arka arkaya dikildiğinde harika görünür. Kaktüslerin ana avantajı, bakımlarının çok kolay olması ve hatta bazı türlerin güzel çiçekler üretmesidir.

Şimşir

Bu, tüm yıl boyunca yeşil kalan ve bu küçük bitkiye birçok puan ekleyen oldukça dekoratif bir çalıdır. Genellikle uzun saksılara ve küçük alanlara yerleştirilir.

Bu çalı ile oluşturulmuş bir sıra 4 veya 5 saksı, ister bahçede ister terasta olsun, herhangi bir dış mekanda harika görünecek.

Çalı çitleri

Çitler, asla modası geçmeyen bir bahçe klasiğidir. Çok az bakım gerektirirler, tüm yıl boyunca yeşil kalırlar ve her türlü hava koşuluna dayanıklıdırlar.

Geniş alanlara dikilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde bahçeyi küçük ve aşırı kalabalık gösterebilirler. Çok yapraklı olması ve yapraklarının özelliği onları parlak yeşil göstermesi nedeniyle çok kullanılan çit çeşitlerinden biri de kiraz defnedir.

Diğer bir çit türü ise escallonidir. Orta boy ve koyu yeşil yaprak dökmeyen yaprakları, onu bahçede mahremiyet için en iyi ağaç ve çalılardan biri yapar. Ayrıca pembeler, beyazlar ve kırmızılar arasında değişen çiçeklere sahip olması onu oldukça dekoratif kılmaktadır.

Selvi

Bu ağaçlar binalarla çevrili bahçeler için idealdir. Çok gür oldukları için gizleme açısından avantajlıdırlar. Fazla bakım gerektirmezler ve yükseklikleri arazinin dışından görüşü engeller.

Atkuyruğu

Bu, boşlukları oldukça iyi kaplayan çok çekici bir süs bitkisidir. Yeşil bir çit oluşturmak için dekoratif veya rustik saksılarda yetiştirilebilir. Mahremiyet söz konusu olduğunda mükemmel sonuç veren bir bitkidir.

Sarmaşıklar

Bu tür bitkiler, komşu arazisine bitişik bahçe ve teras gibi açık alanlara sahip olanların favorisidir. İki verandayı ayıran bir çitiniz varsa, bir sarmaşık harika bir çözümdür. Mahremiyete ek olarak, bol miktarda yeşillik, gölge ve havalandırma elde edeceksiniz.

Sarmaşık, mahremiyet kazanmak için bu tarzda en sık kullanılan bitkilerden biridir. Bir duvarın üzerine tırmanmasını istiyorsanız, dalların yapışması için bir tel örgü koymanız yeterlidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Çin gülü

Bu tür çok aranıyor çünkü bahçenize bolca yeşillik getirmenin ve özel alanlar yaratmanın yanı sıra yaz sonu çiçeği bahçenize inanılmaz bir renk katacak. Çin gülünde her şeyi bir arada bulacaksınız: yeşil, çiçekler ve yoğun bitki örtüsü.

Sedir

Sedir, iğne demetleri gibi yaprakların çıktığı küçük koniler oluşturduğu için yaprakları son derece zarif ve nadir olan bir ağaçtır. Sedirleri bir sıraya dikmek çok çekici bir doğal çit oluşturacaktır.

havuzlu bir bahçe ve agaçlar
Bahçenizdeki mahremiyetin güvence altına alınması için yeterince uzun bitkiler arayın.

Ortancalar

Bu çalı bir süs çalısıdır ve çok uzun bitkiler gerektirmeyen alanları kapatmak için kullanılır. Ortanca çiçekleri çok yoğun ve boldur, bu nedenle hem enfes bir renk hem de görsel efekt verecektir.

Bahçede mahremiyet için ağaçlar ve çalılar ile doğal bir mahremiyet şekli

Bahçenize veya terasınıza ekebileceğiniz bu mütevazı türler listesinin, dış mekanlarınızda neler olduğunu görmek isteyen meraklı komşuların gözlerini başka yöne çevirmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bunlardan herhangi birini veya başka bir bitkiyi seçmeden önce, bahçenizde gelişebileceklerini belirlemek için özelliklerini ve ihtiyaçlarını öğrendiğinizden emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Reyes, S. A., & Rosado, I. A. (2000). Plantas utilizadas como cercas vivas en el estado de Veracruz. Madera y Bosques6(1), 55-71.
  • Aymerich, P. (2015). Nuevos datos sobre plantas suculentas alóctonas en Cataluña. Bouteloua22, 99-116.
  • Valdés Illán, R. (2012). Cultivo de hortensia en maceta bajo agua residual depurada salina: eficacia del lavado con agua buena.
  • Lesniewicz, P. (1982). Bonsai: árboles en miniatura. Reverté.
  • CESAR PÉREZ LOPÉZ · 2002. Guía de árboles, arbustos y planta de flor. 3a ed
  • Maurice Dupérat 2007. Árboles y arbustos (Guías de bolsillo)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.