Menopoz İçin Sağlıklı Rutinler

Menopoz, tıpkı ergenlik gibi kadınlar için normal bir döngüdür. Menopoz için bu sağlıklı rutinlerle daha iyi başa çıkın.
Menopoz İçin Sağlıklı Rutinler

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz, tıpkı ergenlik gibi kadınlar için normal bir döngüdür ve son adet dönemlerini geçirdikleri aşamadır. Bu döngünün semptomları çeşitlidir ve erken ya da son aylarda hatta yıllarca ortaya çıkabilir. Menopoz için bazı sağlıklı rutinleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu aşamaya ulaşan bir kadının yaş ortalaması 51 olmakla birlikte, bundan birkaç yıl önce veya sonra da ortaya çıkabilir. Menopoz, aşağıdakiler gibi çeşitli semptomlarla birlikte gelir:

 • Adet dönemlerindeki değişiklikler
 • Hormonal değişiklikler
 • Seks yaparken rahatsızlık ve cinsel istekte azalma
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında artış
 • Uyku bozuklukları
 • Şiddetli ruh hali değişiklikleri

Bazı yiyecekler, belirli menopoz semptomlarını azaltmaya ve kısaltmaya yardımcı olabilir ve biz, kadınların yaşamın bu aşamasından geçmelerine yardımcı olacak diğer ipuçlarının yanı sıra bunlara da bakacağız.

Bazı kadınlarda herhangi bir semptom görülmez, ancak bunlar istisnadır. Çoğu kadın, bu semptomlardan mustariptir ve menopozun getirdiği kapsamlı semptomlar listesinden geçmek zorundadır. Bu nedenle, ruh halini kontrol etmek ve bu aşamanın neden olabileceği sorunlardan dolayı duygusal krize girmemek önemlidir.

Yaşamın her aşamasıyla yüzleşmemiz gerekiyor ve yaşımıza göre farklı beslenme ihtiyaçlarımız var. Bu nedenle, vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için iyi beslenmek önemlidir.

Menopoz semptomlarını daha katlanılabilir hale getiren yiyecekler

menopoz dönemi, kemik
 • Menopozdan sonra kemik erimesi ve kalp hastalığı riskinin arttığını göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin süt ürünleri tüketmek önemlidir. Kardiyovasküler problemlerden kaçınmak için doğru kilonun korunması gerektiğinden, yağlı ve aşırı yemekten kaçınılmalıdır.
 • Menopozda üretilen semptomların birçoğu vücuttaki östrojen azalmasından kaynaklanmaktadır, ancak bazı araştırmalar soya ve türevleri gibi ürünlerin östrojene benzer maddeler içerdiğini iddia etmektedir. Bu da sıcak basması, sinirlilik ve kaygı gibi çeşitli semptomların görünümünü azaltabilir.
 • Bu aşamada ayrıca vücut ağırlığını koruduğu için kuruyemiş tüketilmesi tavsiye edilir. İyi bir antioksidan alımı önemlidir ve bunlar meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunabilir.
 • Sıcak basmaları ve gece terlemelerini önlemek veya azaltmak için soya, şerbetçiotu ve adaçayı tüketmek iyidir.
 • Cildinizi korumanız gerekir çünkü hormonal değişiklikler nedeniyle elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder. Bunu önlemek için E vitamini açısından zengin besinler tüketmeniz önerilir.

Harika bir makale daha: Menopoz Diyeti

Menopoz için iyi rutinler

menopoza giren kadın doktoruyla konuşuyor
 • Kas kütlesini koruyarak ve kardiyovasküler problemlerden kaçınarak vücudun işleyişini artırmak için bol miktarda fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin.
 • Sigara içenler için menopoz semptomları sigara içmeyenlere göre çok daha erken ortaya çıkabilir, bu nedenle genel sağlığınızı iyileştirmek için sigaradan kaçının.
 • Bu dönemde sağlığınızı kontrol altında tutabilecek bir jinekolog ile düzenli konsültasyonlara başlayın.
 • Menopoz dönemini iyi atlatmak için aktif bir cinsel yaşam ve partnerinizle iyi bir ilişki şarttır.
 • Sakin kalmak ve sağlığınıza dikkat etmek, menopozun olumsuz yönlerinin üstesinden gelmede önemli bir faktördür.
 • Hormonal değişikliklerin getirebileceği gerginliği ve kaygıyı azaltmak için gevşeme egzersizleri uygulayın. Bu, benlik saygısını ve duygusal kontrolü arttırır, böylece şiddetli ruh hali değişimlerinden korur.
 • Yeterli uyku aldığınızdan emin olmak çok önemlidir.
 • Sosyal ilişkilere sahip olmak hayatınızı tatmin edebilir ve ruh halinizin bozulmasını engelleyebilir.

Bu makalemizde ilginizi çekebilir: Menopoz Yaşı Hakkında Her Şey

Menopoz, adet döngüsünün sonudur ve bir kadının üreme sisteminin yaşlanmakta olduğunun işaretidir. Bununla birlikte, bu ne kadar rahatsız edici olursa olsun, bir kadının üreme evresinin son evresi olduğu için yaşamın önemli bir evresidir.

Bu aşamayı aşmanın ve girişimde başarısız olmamanın anahtarı, iyi bir benlik saygısı, iyi beslenme, fiziksel aktivite ve eşinizin anlayışı, desteği ve eşlik etmesidir.

Menopoz için bu sağlıklı rutinleri deneyin ve farkı göreceğinizden eminiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.