E Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

60 gram ay çekirdeği tüketmek, önerilen günlük E vitamini miktarının %90'ını karşılar. E vitamini bakımından zengin diğer gıdalar için bu yazımızı okumaya devam edin!
E Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Vitamin bakımından zengin, düzenli bir beslenme takip etmek vücudunuzu sağlıklı tutmak için çok önemlidir. E vitamini, bu konuda unutmamanız gereken vitaminlerden birisidir. Yağda çözülebilen, antioksidan özelliklere sahip bir vitamindir ve bu özellikleri ile yağın sebep olduğu oksidasyonun nötralize olması için vücudumuza yardımcı olur.

Son zamanlardaki çalışmalar, bu vitaminin, serbest radikallerin verdiği zararlardan korunmak için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu radikalleri uzaklaştırmak, yaşlanma belirtilerini ve kronik hastalık riskini azaltmak açısından bir anahtardır. Ayrıca, bağışıklık sisteminin genel düzeni için de çok kritiktir.

E Vitamini Bakımından Zengin Kuruyemişler ve Çekirdekler

E vitamini

Bu vitamin, yediğimiz çoğu gıdada bulunur fakat kuruyemişler bu konuda çok zengindir. Mesela, 30 gram bademde 7.4 mg E vitamini bulunmaktadır, bunun için badem yağı ve badem sütü de tüketebilirsiniz. Ek olarak, uzun bir çalışma gününden sonra 30 gram fındık harika bir atıştırmalık seçeneği olacaktır, çünkü günlük önerilen miktarın %20’sini karşılar.

E vitamini bakımından zengin diğer çekirdekler:

  • Ay çekirdeği
  • Kabak çekirdeği
  • Susam

Çeyrek bardak ay çekirdeği, önerilen miktarın %90.5’ini karşılar.

Bu yazımızı da okumalısınız: E Vitamini Kapsülü Cildinize Çok İyi Gelir

Sebzeler

kasede pazı yaprakları

Pazı ve ıspanak, içerdiği vitaminler ve birçok faydaları bakımından tüketilmesi harika sebzelerdir. Pazı, en sağlıklı sebzelerden biridir. Bu vitamin bakımından zengin olmasının yanı sıra, K,A ve C vitaminlerini de ihtiva eder. Hardal otu da besin değerleri bakımından çok zengindir ve şunları içerir:

  • K vitamini: Bu vitamin pıhtılaşma süreçlerinde çok büyük rolü vardır. Karaciğerin fonksiyonuna yardımcı olur ve gerekli pıhtılaşma faktörlerini üretir.
  • A vitamini: Dişler, yumuşak doku, kemikler ve zarların oluşumunda ve sağlığının korunmasında büyük bir rolü vardır. Diğer fonksiyonlarının yanı sıra, görüşünüze de destek olur.
  • Folik asit yapısal proteinlerin ve hemoglobinin oluşması için gereklidir. Ayrıca, sinir sistemi ve bilişsel sistemler açısından da önemlidir.
  • C vitamini vücut dokularının gelişimi ve onarımı için gereklidir.

Ispanak kalsiyum ve folik asit bakımından zengindir ve ayrıca bol miktarda E vitamini içermektedir. Sandviçlerinizi hazırlarken, daha da sağlıklı olması için taze ıspanak eklemenizi öneriyoruz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beslenme Planınızda Olması Gereken 6 Vitamin

Bitkisel Yağlar

cam şişede bitkisel yağ

Yağda çözünen doğasından dolayı, bitkisel yağlar da bu vitamin bakımından zengindir. Çekirdek yağları bu konuda harika bir seçenektir, özellikle de buğday tohumu yağı. Bu yağdan 1 yemek kaşığı, önerilen miktarın %100’ünü karşılamaktadır. Ay çiçeği yağı bu konuda önereceğimiz diğer yağdır, çünkü yemek yaparken kullandığınızda 5 mg’dan daha fazla E vitamini sağlar.

Gördüğünüz gibi, bu vitamini almanın birçok yöntemi var!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rizvi S., Raza T., The role of vitamin E in human health and some diseases. Sultan Qaboos University Medical Journal, 2014.
  • Lee GY., Han SN., The role of vitamin E in immunity. Nutrients, 2018.
  • Dao DQ., Ngo TC., Thong NM., Nam PC., Is vitamin A an antioxidant or a pro oxidant? J Phys Chem B, 2017. 121 (40): 9348-9357.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.