Menopoz Semptomları

Menopoz semptomlarının önceden bilinmesi gerekse de, belirtiler bir kadından diğerine değişir. Bu makalede size bununla ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
Menopoz Semptomları

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2020

Menopoz semptomları çoğu kişi için rahatsızlık vericidir, ancak oldukça basit önlemlerle bu belirtilerden kurtulmak mümkün. Menopoz semptomları ve yoğunluğu bir kadından diğerine değişir, bu yüzden herkese uygulanabilecek genel bir tedavi yöntemi yoktur.

Olması gereken şey, bu sürecin vücudun normal yaşlanma sürecinin bir ürünü olmasıdır. Ancak hastalık veya tıbbi tedavi sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlara normal olması gereken yaştan çok önce rastlanabilir.

Semptomlar, genel olarak östrojenin gittikçe azalmasıyla ortaya çıkar. Bu hormon vücudun farklı bölgeleri tarafından kullanılır ve bu nedenle azalması rahatsızlığa yol açabilecek belirtilere neden olur.

Detaylı bir şekilde bu konuyu size açıklıyoruz:

Nedir menopoz?

kadın
Menopoz, kadınlarda bir dizi hormonal değişikliğe maruz kaldığı normal bir aşamadır. Buna nedenle, adet dönemlerinin sonunu ve doğurgan olma yaşını temsil eder.

Menopoz, kadınlarda 45-55 yaşları arasında gerçekleşmeye başlayan biyolojik bir süreçtir. Bu aşamada, daha önce bahsettiğimiz gibi, yumurtalıklar östrojen üretmeyi bırakır, diğerlerinin yanı sıra progesteron gibi diğer üreme hormonlarının üretimini de azalmaya başlar.

Bu değişimle beraber menstrual döngü durgunluk dönemine geçer ve artık bu saatten sonra çocuk sahibi olmak mümkün değildir. İspanya merkezli Santiago de Compostela Üniversitesi’de bir grup ekibin yaptığı araştırmaya göre menopoza girmeyi tetikleyen, sigara bağımlılığı gibi bazı faktörler bulunmaktadır.

Menopoz Semptomlarının Aşamaları

Menopoz dönemi belirtileri üç temel aşamadan oluşur: premenopoz, perimenopoz ve postmenopoz. Her birinin nelerden oluştuğuna ayrıntılı olarak bir bakalım:

 • Premenopoz: Bu ilk aşamadır ve adet dönemlerinin düzensiz hale gelmesi en bilinen özelliğidir. Ruh hali değişimleri ve sıcaklık basmaları gibi diğer menopoz semptomları da bazen bu aşamada ortaya çıkabilir.
 • Menopoz: Başlıca özelliği, adetin  bir yıl kadar bir süre boyunca ortadan kalkmasıdır. Yani o dönemde ara sıra kanama varsa bu normal kabul edilir ve bu, premenopozun hala devam ettiği olduğu anlamına gelir.
 • Menopoz sonrası dönem: Kadınlarda adet döngüsünün durmasından sonraki ve menopoz semptomlarının daha büyük gerginlik ve şiddet ile ortaya çıktığı aşamadır.

Menopozun ilk semptomları nelerdir?

menopoz bunaltıları
Menopozun ana semptomu adet döngüsünün sonlanmasıdır. Bununla birlikte, sıcak basmaları, kilo değişiklikleri ve osteoporoz ve inkontinans gibi riskler artar.

ABD merkezli Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından bildirildiği üzere menopoz semptomlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Metabolik değişiklikler: Esas olarak vücut miktarındaki yağın artışıyla ilişkilidir. Avustralya merkezli Monash Üniversitesi tarafından yürütülen bu çalışmada belirtildiği gibi bazı kadınlarda bu durum kendini hızlı kilo alımı şeklinde gösterir.
 • Ateş basması: Menopozun sık rastlanan en karakteristik semptomlarından biridir. Terleme ve çarpıntıyla birlikte ani sıcak basmaları olarak yansır. Sıcaklık basmaları genellikle geceleri meydana gelir ve bu da uyku kalitesini etkileyebilir.
 • Osteoporoz: Menopozla birlikte, kemik kütlesinin azalmasının yanı sıra kemiklerdeki dekalsifikasyonu (dokuda azalma) da artırır. Bu da genel olarak kırık ve yaralanma riskini artması olarak geri döner.
 • Vajinal kuruluk: Östrojenlerin azalmasının ardından, östrojen eksikliği vajinal yağlanmanın azalmasına yol açar. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşanabilir.
 • İdrar kaçırma: Birçok kadın mesane kontrolünün azaldığını veya kaybolduğunu söyler. Bu refleks eksikliği tuvalete ulaşmadan önce idrarlarını tutmakta zorlanmalarına neden olur.

Duygusal sağlığa dikkat etmek çok önemlidir

Kadınların menopoz sırasında ruh hali değişimleri yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Bununla ilgili  kesin bir kanı olmamasına rağmen, yapılan araştırmalar bunun bu yaşlanma belirtisinin neden olduğu duygusal etkiden kaynaklandığını göstermektedir.

Vücut değişiklikleri ayrıca kişinin benliğinde istikrarsızlık yaratır. Çeşitli kadınsal özellikler daha az vurgulanır ve bu da kafa karışıklığına yol açar. Ayrıca bu aşama genellikle çocukların ayrılması ve ebeveynler gibi bazı sevdiklerinin kaybı ile aynı zamana denk gelir.

Cinsel istekte bir azalma olması da normaldir. Çünkü vücudumuzda oluşan tüm bu değişiklikler bazen bir yenilgi olarak algılanır ve vücudumuzda ilişki sırasında pelvik bölgede ağrı ortaya çıkarır.

Eğer bu semptomlar çok belirginse, hayatınızın bu yeni evresine daha sağlıklı bir bakış açısı oluşturmak için psikolojik terapiye gitmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Bu süreç birkaç açıdan sizlere çok farklı tecrübeler kazandırabilir, bu nedenle iyimserliğinizi yüksek tutun. Birlikte mücadele edebiliriz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Cetina, T. C. (2006). Los síntomas en la menopausia. Revista de Endocrinología y nutrición, 14(3), 141-148.
 • Davis, S. R., Castelo-Branco, C., Chedraui, P., Lumsden, M. A., Nappi, R. E., Shah, D., & Villaseca, P. (2012, October). Understanding weight gain at menopause. Climacteric. https://doi.org/10.3109/13697137.2012.707385
 • Potter, B., Schrager, S., Dalby, J., Torell, E., & Hampton, A. (2018, December 1). Menopause. Primary Care – Clinics in Office Practice. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.pop.2018.08.001
 • Ayers, B. N., Forshaw, M. J., & Hunter, M. S. (2011). The menopause. Psychologist24(5), 348–352.
 • Reid, R., Abramson, B. L., Blake, J., Desindes, S., Dodin, S., Johnston, S., … Soares, C. N. (2014). Managing Menopause. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada36(9), 830–833. https://doi.org/10.1016/S1701-2163(15)30487-4
 • Becoña, Elisardo., L.Vázquez, Fernando. (2000). LAS MUJERES Y EL TABACO: CARACTERÍSTICAS LIGADAS AL GÉNERO.http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1135-57272000000100003
 • Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/menopause.html

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.