Mikrodalgada Mantar: Hızlı ve Kolay Bir Tarif

Binlerce yıldır tüketilen mantarlar, hem lezzetleri hem de besin değerleri nedeniyle bugün sofralarımızda hala çok değerlidir. Bu makalede mikrodalga fırında hazırlanacak mantarlar için hızlı ve kolay bir tarif öğrenin!
Mikrodalgada Mantar: Hızlı ve Kolay Bir Tarif
Anna Vilarrasa

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Anna Vilarrasa.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kim başarılı olacağı garantili kolay, hızlı, sağlıklı bir tarif aramaz ki? Aşağıdaki yazımızda size adım adım mikrodalga fırında mantarın nasıl hazırlanacağını anlatacağız. Birkaç dakika içinde hazırlar; çok lezzetli ve hafifler.

Bu, her gün hazırlamak isteyeceğiniz o şaşmaz yemeklerden biridir. Tavsiyemiz meze olarak, et veya balığa eşlik etmesi için veya lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak pişirmenizdir!

Mantarlı yemek

Mikrodalgada mantar pişirmek, mantarları günlük diyetinize sokmanın kolay, hızlı ve sağlıklı bir yoludur. Botanik düzeyde mantar olmalarına rağmen, gıda düzeyinde diğer sebzelerle birlikte gruplandırılırlar.

Mantar, trompet, chanterelles veya morel olsun, onları seçerken doğru seçim çok açıktır. Lif, potasyum, bakır, selenyum, antioksidanlar ve B vitaminleri dahil olmak üzere çok sayıda besin sağlarken tümü kolesterol, sodyum ve kalori bakımından düşüktür.

Mutfakta, birden fazla hazırlıkta iyidirler ve omlet, tavada kızartma, ızgara, sote veya et ve pirinç güveçleri gibi çok sayıda yemek tarifleri vardır.

Bunları mikrodalgada hazırlamak çok yaygın olmasa da, bu, temiz, hızlı ve genel olarak güvenli bir şekilde yapma imkanı sunar. Üstelik ara ara kontrol etme veya karıştırma endişesi duymadan. Denemenizi öneririz!

mikrodalganın kapağını açan bir kişi.
Mikrodalga kullanımı, bazı önlemler aldığımız sürece neredeyse her zaman güvenlidir.

Mikrodalgada mantar tarifi

Son dokunuş sayesinde olağanüstü bir lezzete sahip basit ve hafif bir yemek. O halde başlayalım!

Hazırlanması için gerekli malzemeler

 • 14 ons (400 gram) taze mantar
 • 3 diş sarımsak
 • Tatmak için birkaç maydanoz yaprağı
 • 3 kaşık sızma zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Tuz ve karabiber

Adım adım tarif

 • İlk iş, kökünü kesmek ve toprağından arındırmak için mantarları yıkamaktır. Bunu yapmak için su altında ovulabilir veya bir fırça yardımıyla yapılabilir. Kurutun ve bir kenara koyun.
 • Ardından sarımsakların kabuklarını soyup dilimleyin ve maydanozu doğrayın. Zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber ile tatmak için bir kapta karıştırın.
 • Şimdi mantarları dilimlemenin ve mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa koymanın zamanı geldi. Sosun yarısı ile lezzetlendirin.
 • Ters bir plaka ile örtün ve maksimum güçte yaklaşık 6 dakika pişirin. Aksine, daha çok pişmesini tercih ediyorsanız, birkaç dakika daha bırakın.
 • Servis yapmadan önce tuz ve karabiberi ilave edin ve sosun geri kalanını ekleyerek bitirin.

Hızlı ve kolay bir seçenek: Mikrodalgada peynirli mantar

Mikrodalgada mantar pişirmenin bu diğer yolu, mantarlarla güzel bir şekilde birleşen beyaz peynirin güçlü tadı ile karakterize edilir.

Bunu hazırlamak için malzemeler

 • 200 gram büyük mantar
 • Sızma zeytinyağı
 • 200 gram beyaz peynir
 • Tuz ve biber
 • Kekik

Takip edilecek adımlar

 • Başlamak için mantarları yıkayın ve içerebilecekleri tüm toprağı çıkardığınızdan emin olun. Mantarı kırmamak için sapı dikkatlice çıkarın. İyi durumdalarsa, pirinç yahnisi veya makarna sosu gibi diğer yemeklerde kullanılmak üzere ayrılabilirler.
 • Ardından peyniri mantarlarla aynı büyüklükte küpler halinde doğrayın.
 • Mantarları bir tabağa koyun ve peynirle doldurun. Her birini tuz ve karabiberle tatlandırın ve üzerine biraz zeytinyağı dökün. Mikrodalgaya koyun ve maksimum güçte 4 dakika pişirin.
 • Daha da iyi bir sonuç elde etmek için, içinde üç dakika daha beklemesine izin verin. Servis yapmadan önce biraz kekik serpin.
yakın çekim mantarlar
Mantarlar çok yönlü ve sağlıklıdır. Diyete dahil edilecek ilginç beslenme özellikleri vardır.

Daha fazla yemek tarifi keşfedin: Vejetaryen Mantar Dolması Nasıl Yapılır?

Mikrodalgada pişirilmiş mantarlar, sebzeleri diyetinize dahil etmenin iyi bir yoludur.

Sonuç olarak, mikrodalgada pişirilmiş mantarlar günlük diyette düzenli hale gelebilir. Uzmanlar, herhangi bir diyette bol miktarda bulunmasını önerdiği için, basit ve çeşitli sebze tariflerini bilmek ilginçtir. Mantarlar söz konusu olduğunda, sağlık bilimciler onları besin değerlerinin ötesinde organizma için faydalı bileşiklerin kaynakları olarak adlandırmışlardır.

Ayrıca mantarların avantajlarından biri de sevdiğiniz aromatik bitkiler veya baharatlarla tatlandırılabilmesi ve lezzet yelpazesini hiç sıkılmadan genişletebilmesidir. Sarımsak, maydanoz, fesleğen, kişniş veya kekik ile iyi birleşirler. Baharatlı sevenler, bir tutam zencefil veya acı toz ekleme seçeneğine sahiptir.

Mantar alırken kalitenin en iyi göstergesi tazeliktir. Sert olmalı, küf içermemeli ve dokunulduğunda nemli olmamalıdır. Buzdolabında ağzı açık bir kese kağıdı içinde yaklaşık 5 gün iyi muhafaza edilirler. Kullanmadan önce bir bez veya fırça ile yıkayın ve suyun altında durulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cross G.A, Fung D.Y. The effect of microwaves on nutrient value of foods. Critical reviews in food science and nutrition. 1982. 16(4):355-81.
 • Géczi G, et al. No major differences found between the effects of microwave-based and conventional heat treatment methods on two different liquid foods. PLoS One. Enero 2013.8(1):e53720.
 • Organización Mundial de la Salud. Campos electromagnéticos & salud pública: Hornos microondas. Hoja informativa. Febrero 2005.
 • Valverde M.E, et al. Edible mushrooms: improving human health and promoting quality life. International Journal of Microbiology. Enero 2015. 376387.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.