Mısır Yağı Sağlıklı Bir Seçim mi?

Mısır yağı, önemli sağlık yararları sağlayabilen çok miktarda E vitamini ve doymamış yağ asitleri içerir.
Mısır Yağı Sağlıklı Bir Seçim mi?
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yemeklik yağlar bir diyetin temel bir bileşenidir; bu yağların çeşitliliği ve tüketimi, her ülke ve bölgedeki mevcudiyetine bağlıdır. Öyle ki mısır, ayçiçeği, zeytin, kanola, Hindistan cevizi ve soya fasulyesinden elde edilen yağlar ve daha pek çokları vardır.

Bu yağların uygulanması, gıdaları baharatlamak veya endüstriyel ve evsel kızartma işlemleri veya şekerleme endüstrisindeki sayısız uygulamaları olsun, farklı ülkelerde yüksek talep ve tüketime neden olur.

Mısır yağı üretimi

Mısır yağı, Amerikan menşeli ve dünya çapında başlıca mahsullerden biri olan bu tahılın öğütülmesinden elde edilmektedir. İnsanların yetiştirme biçiminde hızlı ve önemli teknolojik dönüşümlerden geçen ilk tahıldı. Bunun nedeni, çok çeşitli ortamlara uyum sağlamasıdır.

Bu yağı elde etme işlemi, tahılın farklı bileşenlerini sulu bir ortamda ayıran ıslak öğütmeden gelir. Bunlar:

 • Karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Lipidlerdir

Bunu yapmak için, mısır tanesi değirmene girmeden önce çekirdeği yumuşatmak için sıcak kükürtlü suda bir maserasyon sürecinden geçer. Yumuşak parçalar daha sonra değirmenlere ve ayırıcılara gider, burada ruşeymleri ayrılır ve ondan yağı çıkarılır.

Mısır tanelerinin %3 ila %5 arasında yağ içerdiğini ve bunun %25-30’unun rüşeymde bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Yağ ve birkaç başak mısır.

Kimyasal bileşim

Genel olarak mısır yağı, %98 doymamış yağ asitlerinden ve düşük seviyelerde doymuş yağ asitlerinden yapılır. Ayrıca, antioksidan özellikler veren yüksek miktarda E vitamini içerir.

Başlıca doymamış yağlar bunlardır:

 • Oleik
 • Linoleik (LA)
 • Alfa-linolenik (ALA)

Oleik ve linoleik olanlar omega 3 ailelerine aittir ve sırasıyla %24 ve %62 çoğunlukta bulunanlardır. Bunlar en çok fayda sağlayanlardır.

Mısır yağı sağlıklı mı?

Bu tür yağlar, içerdiği yüksek E vitamini sayesinde sağlığa birçok fayda sağlar. Bu vitamin, acılaşmayı önleyerek stabilite sağlar ve yağın diğer bileşenlerini korur. Aynı zamanda vücut için esansiyel yağ asitleri kaynağıdır ve düşük seviyelerde doymuş yağ asitleri ve yüksek seviyelerde doğal antioksidanlar içerir.

Sağlık yararları

Yüksek linoleik asit içeriği, aşağıdakiler gibi birçok işlev için gerekli olduğundan büyük avantajlar sağlar:

 • Cilt sağlığı
 • Hücre zarlarının bütünlüğü
 • Bağışıklık sistemi
 • Kardiyovasküler ve böbrek fonksiyonları ve bazı hastalıkların önlenmesi için gerekli olan ikosanoidlerin sentezi
Birkaç yağ kabı.

Ayrıca, 2010 yılında Venezuela’da yayınlanan bir araştırmaya göre, diyetteki mısır yağı, diğer yağ asitlerinin ve ayrıca A ve D vitaminleri gibi yağda çözünen besinlerin emilimini artırıyor.

Bu yetmezmiş gibi, birkaç çalışma mısır yağının kan kolesterol seviyelerini düşürmedeki etkilerini gösterdi. Özellikle kötü kolesterol üzerinde etkilidir. Ayrıca, çocukların büyümesinde ve nörolojik gelişiminde önemine dair kanıtlar var.

İlginizi çekebilir: Beslenmede Yağlar Gereklidir

Diğer avantajlar

Faydalarına ek olarak, insanlar bu yağı hafif tadı ve yüksek duman noktası için geniş çapta kabul ediyor ve takdir ediyor. Bu yüzden kızartma için mükemmeldir. Ayrıca, ABD ve Arjantin gibi bazı yüksek üretim yapan ülkelerde ucuzdur.

Ek olarak, günümüzde mısır tanesinin iyileştirilmesine katkıda bulunan birçok genetik modifikasyon bulunmaktadır. Daha iyi bir yağ elde etmenizi sağlar. Bu özellikler, insanlar üretim sürecinde yağı aşırı ısıtmadıkları sürece mevcuttur. Bunun nedeni, aşırı yüksek sıcaklıkların bileşimini değiştirebilmesidir.

Son sözler

Son olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi mısır yağı, E vitamini ve doymamış yağ asitlerinin yüksek katkısı sayesinde birçok yönden sağlığı iyileştirmeye katkıda bulunan birçok besin içerir.

Ancak aşırı yağ tüketiminin tavsiye edilmediğini de unutmamalıyız. Bunun nedeni, yüksek kalori içeriğine sahip olmasıdır. Bu nedenle ölçülü tüketmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Torres Morales B, Coutiño Estrada B, Muñoz Orozco A, Santacruz Varela A, Mejía Contreras O. Selección para contenido de aceite en el grano de variedades de maíz de la raza comiteco de chiapas, México. Rev Agroc.2010; 44: 679-689.
 • Alezones J, Ávila M, Chassaigne A, Barrientos V. Caracterización del perfil de ácidos grasos en granos de híbridos de maíz blanco cultivados en Venezuela. ALAN  [Internet]. 2010  Dic [citado  2020  Mayo  31] ; 60(4): 397-404. Disponible en: http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222010000400012&lng=es.
 • INTA. Mejoramiento genético del perfil de ácidos grasos del aceite de maíz. Rev de Invest Agrop.2018;45 (2).Disponible en: https://www.redalyc.org/jatsRepo/864/86460707001/html/index.html

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.