Molluskum Kontagiozum Hakkında Her Şey

Molluskum Kontagiozum, cildin iyi huylu bir viral enfeksiyonudur. Tehlikeli değildir ve kendi kendine geçebilir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.
Molluskum Kontagiozum Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2022

Molluskum Kontagiozum lezyonları 2 ila 5 yaş arası çocuklarda çok yaygındır. Yetişkinler için normalde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, onu lezyonla doğrudan temas yoluyla alabileceğiniz için birkaç farklı şeyden alabilirsiniz. Ayrıca havlu, giysi, oyuncak gibi temas edilmiş bir nesneden de alabilirsiniz.

Kuluçka süresi viral maruziyetten sonra 2 ila 7 haftadır. Çocuklarda, cinsel olarak aktif yetişkinlerde ve hücresel bağışıklıkta değişikliği olan kişilerde daha yaygındır.

Cildin en çok maruz kaldığı mevsimlerden biri olduğu için en çok yaz aylarında görülür. Ancak, yıl boyunca bu virüsle karşı karşıya kalabilirsiniz. Molluskum Kontagiozum’un ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz?

Aşağıda açıklayacağız.

Molluskum Kontagiozum nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Molluskum Kontagiozum, cildin iyi huylu bir viral enfeksiyonudur. Tehlikeli değildir ve kendi kendine geçebilir. Bir poks virüsünden kaynaklanır.

Kuluçka döneminden sonra ciltte 1 ila 2 milimetre çapında papül veya nodül gibi lezyonlar görülür. Avuç içi ve ayak tabanları dışında vücudun herhangi bir yerinde oluşabilirler.

En yaygın olarak aşağıdaki alanlarda bulunurlar:

 • Yüz
 • Boyun
 • Gövde
 • Kollar ve eller

Bu durum genellikle inci görünümünde kabarık lezyonlara ve merkezi ombilikasyona neden olur. Bu yaralanmalar herhangi bir belirti vermese de bazen komplike olabilir. Tahriş olabilir, egzama olabilir, enfekte olabilir veya cinsel organlar ve göz kapakları gibi daha hassas bölgelere yayılabilirler.

Molluskum Kontagiozum teşhisi

Molluskum Kontagiozum'un teşhisi.

Bu hastalık esas olarak, lezyonları görsel olarak inceleyen doktor tarafından teşhis edilir. Aslında, genellikle fizik muayenelerinde tesadüfen keşfedilirler.

Bir dermoskopi kullanmak, doktorların karakteristik kesecikleri ve delikleri daha iyi görselleştirmesine yardımcı olabilir. Bazen doktorlar tanıyı histopatolojik bir çalışma ile doğrulamak için bir segmenti kazır, numune alır veya biyopsi yapar.

Görünüm

Lezyonların süresi bir hafta ile bir buçuk yıl arasında değişmektedir. Bu dönemde bazı lezyonlar kendi kendine kaybolabilir ve yenileri gelişebilir. Ayrıca Molluskum Kontagiozum virüsü sadece vücudun yüzeyini etkiler ve asla vücudun dışına yayılmaz.

Çoğu durumda, herhangi bir iz bırakmadan iyileşirler. Bununla birlikte, bazı vakalarda çok fazla iltihaplanma veya ikincil bir enfeksiyon oluşabilir.

Tedavi seçenekleri

Lezyonlar sizi rahatsız etmiyorsa tedaviye ihtiyacınız yoktur. Birkaç ay veya yıl içinde kendiliğinden kaybolurlar. Ancak, durumun yayılmasını önlemek için onları kapalı tutmalısınız.

Gerekirse, seçilecek tedavi seçeneği hastanın yaşına ve lezyonların yaygınlığına bağlı olacaktır. Ek olarak, başka bir cilt rahatsızlığının olup olmadığına bağlıdır.

En yaygın tedaviler şunlardır:

 • Anestezik krem uygulandıktan sonra kazıma veya kürtaj: Bu, Molluskum Kontagiozum’un çıkarılmasından oluşan cerrahi bir işlemdir.
 • Kriyoterapi veya soğutma, sıvı nitrojen ile dondurma ve ardından nekroz yoluyla lezyonları yok etme. Hızlı ve etkili bir yöntemdir.
 • Farmakolojik tedavi veya immünoterapi: Bunlar, vücudun bağışıklık tepkisini değiştiren ve enfeksiyona neden olan virüse karşı hareket eden reçeteli ilaçlardır. Bu kremleri haftalarca veya aylarca uygularsınız.
 • Fotodinamik terapi: Bir ışığa duyarlılaştırıcı krem ve bir kırmızı ışık kaynağı uygulanır.
 • Elektrokoter veya lazer yanıkları: Bu ağrılı olabilir ve sıklıkla iz bırakır.
Molluskum Kontagiozum ve ciltte döküntüler

Bulaşmayı önlemek için öneriler

Molluskum Kontagiozum’un yayılmasını önlemek için bazı öneriler şunlardır:

 • Deri lezyonları ile doğrudan temastan kaçının.
 • Bu virüse maruz kalmış kişilerin havlularını veya kişisel eşyaları kullanmayın.
 • Cinsel ilişki sırasında dikkatli olun: Lezyonlar tamamen kaybolana kadar doğrudan temastan kaçının.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Cildi tahriş etmeyen hijyen ürünleri kullanarak bakım yapın.
 • Nemlendirici kremler kullanın.
 • Etkilenen bölgeleri örten giysiler giyin veya sargı ya da gazlı bezle sarın.
 • Banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.
 • Etkilenen cildi kaşımaktan veya tıraş etmekten kaçının. Bu, lezyonları vücudun diğer bölgelerine yayabilir ve kendi kendine aşılamaya neden olabilir.
 • Lezyonların yayılmasına neden olabileceğinden tıraş bıçağıyla tıraş olmaktan kaçının.

Çözüm

Lezyonlar sağlığınız için tehlikeli olmasa da ciddi duygusal ve psikolojik sorunlara neden olabilirler. Ayrıca bulaşıcı olduklarını da unutmayın.

Bu nedenle, sağlığınızı riske atmadan hızlı ve uygun tedavi ile hareket etmek önemlidir. Cildinizde herhangi bir anormallik tespit ederseniz, hemen bir dermatologla iletişime geçin. İlginizi çekebilir ...

Cilt Hastalıklarını Önlemek İçin İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cilt Hastalıklarını Önlemek İçin İpuçları

Cilt hastalıklarını önlemek için kendi başınıza alabileceğiniz bazı önlemler ve dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Barba, R. R. (2011). Molusco Contagioso Revisión y opciones de tratamiento. Archivos Médicos de Actualización en Tracto Genital Inferior3(5), 32-35.
 • Badri, T., & Gandhi, G. R. (2019). Molluscum Contagiosum.
 • Hanson, D., & Diven, D. G. (2003). Molluscum contagiosum. Dermatology online journal9(2), 2-2.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.