Yaz Mevsiminde Çocuklar İçin Cilt Bakımı ve Önemi

Yaz mevsiminde çocukların cildine iyi bakmak pek çok sebeple önemlidir. Bunlardan bazılarını yazımız sayesinde keşfedin! 
Yaz Mevsiminde Çocuklar İçin Cilt Bakımı ve Önemi

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2019

Yaz mevsiminde çocuklar için cilt bakımı önem taşır mı? Söz konusu çocukların cildiyse sorunun cevabı belli: Çok önemli!

Cilt uzmanı Anna Codina’nın (2003) belirttiği gibi:

“Çocukların ve bebeklerin dış derilerinin kalınlığı ve lipid bileşenleri yetişkinlerinkinden çok da farklı değildir. Ancak prematüre bebeklerin dış derileri önemli ölçüde daha incedir ve gelişmemiş bir korneal katman vardır.”

Kapsamlı olarak bakılacak olursa bu, bebeklerin cildinin daha ince olduğu anlamına gelir. Bu nedenle prematüre bebeklerde cilt bakımı çok büyük önem taşır. Ancak aynı zamanda kullandığınız ürünlerin çocukların cildi açısından sağlıklı olması da önemlidir.

Yaz Mevsiminde Çocuklar İçin Cilt Bakımı

Söz konusu çocukların cildine harici ürünler uygulamak olduğunda dikkatli davranmak önemlidir.

Codina, bebeklerin ve çocukların dış derilerinin koruyucu bir bariyer işlevi gördüğünün de altını çiziyor. Ancak doğumda tamamlanmadığı için iç ve dış derinin gelişiminde farklılıklar oluyor. Cilt olgunlaşma ve doğum sonrası adaptasyon sürecine giriyor. Günden güne yetişkin cildi gibi olmaya başlıyor.

Bu nedenle Anna Codina şöyle diyor: “Çocukların cildine yüzeysel ajanlar uygularken özel ilgi göstermek önemli çünkü çocukların vücut yüzeyleriyle yetişkinlerinki arasında daha büyük bir fark var. Bu da perkütan emilim riskinin daha fazla olduğu anlamına geliyor.”

Bu nedenle çocuklar için yapılmış hassas ürünleri kullanmak ve onları nazik bir şekilde uygulamak önemli.

Güneşle İlgili Endişeler Ve Yazın Cilt Bakımı

Güneşlenmeden önce önlemler alınmalı.

Çocukları öncelikle doğru kıyafetlerle (şapka, t-shirt gibi) sonra da koruyucu kremlerle (güneş kremi gibi) güneş ışığından korumak çok büyük önem taşıyor.

Çocukluk ve erişkinlik dönemi boyunca, hayatımız boyunca alacağımız ultraviyole ışınların yarısından fazlasını aldığımızı ve bunun cilt kanserine yol açabileceğine unutmamak önemli.

Niyetimiz sizi korkutmak değil. Yalnızca havuzda yüzmek veya kumsalda yürüyüşe çıkmak gibi aktivitelerin sağlığınıza zarar vermediğinden emin olmak bir adım atmanız için sizi teşvik etmek istiyoruz.

Bu nedenle güneşlenmeden önce çocuklarınıza güneş kremi sürmeniz çok önemli.

Yeni Gelişmeler

güneş kremi küçük erkek çocuğu sırt kumsal

Derisel mikrobiyotanın rolünü ve cilt hastalıklarıyla ilişkisini anlamak daha iyi tedaviler için anahtar olabilir.

Biocodex Microbiota Enstitüsü’ne göre “Cilt yüzlerce türde canlı mikrobiyotadan oluşuyor ve aynı zamanda bunlarla kaplı. Derisel mikrobiyota. Bu dengenin bozulması deri hastalığı ile sonuçlanabilir.”

Bu enstitü aynı zamanda derisel mikrobiyotanın koruyucu bir rol oynadığını, derisel bir bariyer görevi yaptığını ve bağışıklık sistemi için bir düzenleyici görevi gördüğünü de belirtti. Yani derisel mikrobiyota ilerlemeli bir şekilde evrimleşiyor ve farklı etkenlere bağlı olarak bir bireyden diğerine farklılık gösteriyor.

Derisel mikrobiyota dengesizliği, akne ve sedef hastalığı gibi dermatolojik hastalıklarla ilişkili. Belli cilt hastalıklarına neden olan mekanizmalara derisel mikrobiyotanın nasıl dahil olduğunu anlamak daha iyi tedavinin yolunu açabilir.

Doğru cilt bakımına başvurun

  • Özellikle de yaz mevsiminde çocuklar için cilt bakımı yaparken özenli davranmak gerekiyor.
  • Prematüre bebekler daha hasssas ancak günden güne geliştiği için çocukların cildi de ekstra ilgi istiyor.
  • Çocukluk ve erişkinlik döneminde cilt günden güne daha güçlü hale gelse de güneş koruması çok önemli.
  • Konuyu daha iyi aydınlatabilecek olan derisel mikrobiyota ile ilgili çalışmalara dikkat etmek önemli.
  • Son olarak yaz mevsiminde çocuklar için cilt bakımı söz konusu olduğunda en önemlisi önlem almak!

Yaz mevsiminde çocukların cildine özen göstermenin ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Çocuğunuzun yaz boyunca belli bir cilt bakımı rutini olduğundan emin olun. Böylece yılın harika aylarının keyfini çıkarırlarken onları koruma altında tutmuş olacaksınız!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Sedef Hastalığı ile Nasıl Başa Çıkılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuklarda Sedef Hastalığı ile Nasıl Başa Çıkılır

Sedef hastalığı veya psoriyazis, aşırı deri hücresi üretimi sonucunda vücutta biriken ölü deri hücrelerinin kaşıntılı lekeler haline dönüşmesine de...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.