Morina Balığı Sağlıklı Mı? Besin Ögeleri ve Yararları

Bu çok ilginç yazıda "Morina balığı sağlıklı mı?" sorusunun cevabını keşfedebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Morina Balığı Sağlıklı Mı? Besin Ögeleri ve Yararları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Beslenmenize dikkat etmek sağlığınıza da dikkat etmek anlamına gelir. Bu bağlamda balık beslenme düzeninizin bir parçası olmalıdır ve eğer sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız morina balığı yemek harika bir seçenektir. O zaman morina balığı sağlıklı mı? Gerçekler elimizde!

Morina balığı, sağlıklı ve dengeli beslenmenizin bir parçası olması gereken son derece sağlıklı bir beyaz balıktır. Bir soğuk su balığı türüdür ve 500 ila 600 metre derinlikte yaşar, ancak, yüzeyin 150 ila 200 metre altına kadar yüzmesi de yaygındır.

Mevsimlik morina sonbaharın sonlarından ilkbahara kadar avlanır. Ancak bu balığı tuzlanmış, kurutulmuş, tütsülenmiş ya da dondurulmuş şekilde yıl boyunca bulabilirsiniz.

Bu balık hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor musunuz? Morina balığı sağlıklı mı? Bu yazımızda bu balığın faydalarını ve en iyi nasıl pişirileceğini paylaşacağız.

Morina Balığı Neden Sağlıklı?

Fileto morina balığı parçaları.
Morina balığı beslenme düzeninize eklemeniz gereken sağlıklı bir balıktır.

Taze morina sever misiniz? Belki de, bu balığın sağlığa yararları, besin değeri ve içindeki besinlerin önemi hakkında biraz daha fazla şey bilmek istiyorsunuzdur. Gerçek şu ki, taze morina balığı kolayca sindirilir ve çok fazla yağ içermez.

Ayrıca kalsiyum, fosfor ve iyot gibi mineraller bakımından zengindir. Bu belki de en belirgin özelliklerinden bir tanesidir. Sadece 110 gram taze morina balığı 170 miligram iyot içerir, ancak bu kullandığınız tarife ve saklama yönteminize göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık için birçok yararı vardır, ancak biz bunları aşağıdaki şekilde özetlemeye karar verdik. Kısaca, morina balığı:

 • Sinir sisteminin ve kas aktivitesinin işleyişini geliştirir
 • Potasyum içeriği dolayısıyla hücrelerin içindeki ve dışındaki su dengesini düzenler
 • Dişlerimiz ve kemiklerimizde bulunan fosfor miktarını arttırır
 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu ve genetik materyal sentezini destekler, B vitamini içermesi dolayısıyla sinir sisteminin işleyişine yardımcı olur

Bu yazımızı da okumalısınız: Balık Yağının 5 Erdemi

Taze Morina Balığının Besin Değeri

Morina balığı, portakal ve zeytinyağı.
Bu balık hakkındaki en çarpıcı gerçek çok fazla sodyum içermesidir.

110 gram taze morina balığında bulabileceğiniz diğer besinler şunlardır:

 • 28 gram protein
 • 1.01 gram yağ
 • 352 mg potasyum
 • 190 mg pürin
 • 89 mg sodyum
 • 26 mg kalsiyum
 • 24 mg magnezyum
 • 0.40 mg çinko
 • 0.32 mg demir
 • 2 mg C vitamini
 • 1 mg E vitamini
 • 5.15 mg B3 vitamini
 • 0.20 mg B6 vitamini
 • 0.06 mg B1 vitamini
 • 0.05 mg B2 vitamini

Diğer taze balıklarla karşılaştırıldığında morina çok fazla sodyum içerirAncak, bu mineral bakımından zengin olan peynir (500-1,000 mg) ya da konserve balık (500-800 mg) gibi diğer gıdalar ile karşılaştırıldığında içindeki sodyum miktarı önemsizdir.

Diğer yandan, tuzlanmış morina daha da fazla sodyum içerir (110 gramda 8.100 mg’ye kadar) çünkü tuz bir koruyucu madde olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı, hipertansiyon ya da ödem yaşayan kişiler taze ya da tuzlanmış morina tüketebilir ancak tüm tuzunu çıkarmalıdırlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kolay ve Lezzetli 3 Balık Tarifi

Morina Nasıl Hazırlanır

Piyasada morinayı farklı formlarda bulabilirsiniz: taze, tuzlanmış, tütsülenmiş ya da dondurulmuş. Yani bu balığı yıl boyunca bulabilir ve birçok farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Morina tarifleri son derece çeşitlidir. Morina filetolarını buharda pişirebilir, mikrodalga fırında hazırlayabilir, balığı kızartabilir veya fırında ya da ızgarada pişirebilirsiniz ve bu besleyici balığın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca bu balığı orijinal salatalar yapmak, balık paella hazırlamak ya da morina ve ıspanaklı ünlü bir nohut güveci pişirmek için de kullanabilirsiniz.

Çocuklar İçin Öneriler

Balık kroket.
Birçok çocuk morina kroketlerinin karakteristik lezzetinden keyif alacaktır.

Morina diğer beyaz balıklara kıyasla daha hoş ama daha yoğun bir tadı olan bir balıktır. Bu, çocukların zevk alması açısından bir avantaj olabilir. Çocukların balığı reddetmelerinin sebeplerinden biri, bazıları için domuz eti ya da biftek ile karşılaştırıldığında lezzetinin daha az olmasıdır.

Morinayı farklı şekillerde yiyebileceğiniz için, çocukların damak tadına hitap etmek için olanaklar artar. Morina kroketleri, köfteleri ve sos ile pişirilmiş filetolar çocuklar için akıllıca seçenekler olacaktır.

Sonuç olarak, morina balığının sağlığa birçok yararı olan bir balık olduğuna hiç şüphe yoktur. Bu yüzden, bu pişirme ipuçlarının sizi bu balığı daha çok tüketmeye teşvik edeceğini umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pescados y Mariscos: Guía práctica sobre pescados. Bacalao (2018) pescadosymariscos.consumer.es/bacalao/introduccion
 • “EL BACALAO MANDA EN LA COCINA”. Escuelas Idea Sana Marzo – Abril 2005  ideasana.fundacioneroski.es/web/es/12/escuela_7/escuela7_bacalo.pdf
 • El mercado español del bacalao en salazón: una aproximación regional desde la geografía de las convenciones. Estudios Geográficos Vol. LXXIV, 275, pp. 439-467 Julio-diciembre 2013 ISSN: 0014-1496
  eISSN: 1988-8546 doi: 10.3989/estgeogr.201316
 • Gallart Jornet, L., Escriche Roberto, I. y Fito Maupoey, P. (2005): La salazón del pescado, una tradición en la dieta mediterránea. Valencia, Universidad Politécnica de Valencia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.