Muskatın Yararları

Muskatın ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri vardır. Bilimsel olarak kanıtlanmış diğer yararlarını bu yazımızda keşfedin!
Muskatın Yararları
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Menşei Endonezya olan muskat, medikal özellikleri bulunan bir baharattır. Lezzet artırıcı özelliği sayesinde çoğunlukla gastronomi alanında bir çok tarifte kullanılmaktadır. Birçok kişi tabağına rendeleyerek kullanmayı tercih ederken bazıları ise çayına katarak kullanmayı seviyor. Bu yazımızda muskatın yararları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bu baharat diğer faydalarının yanı sıra, A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca magnezyum, fosfor, demir ve potasyum gibi mineralleri de içinde barındırmaktadır. Yani aşağıda açıklayacağımız sağlıklı özelliklerinin dışında oldukça besleyici bir baharattır.

Muskatın Yararları

Muskatın Yararları: Karaciğeri Korur

Muskat; hiperlipidemiye, hiperglisemiye, kalp dokusuna karşı oluşan hasarlara ve hepatotoksisiteye karşı savaşır. Bu etkiler üzerine birçok çalışma fareler üzerinde yapılmış olsa da, uzmanlar karaciğeri etkili bir şekilde koruduğunu gözlemlemiştir.

Buna ek olarak, içeriğindeki monoterpenler sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bu bileşenler pıhtı önleyici özelliğe sahiptir ve tromboz gibi sorunları önlerler.

muskatın yararları

Bulgular hala sınırlı olmasına rağmen uzmanlar muskatın karaciğeri koruyucu özellikleri olduğuna inanmaktalar.

Muskatın Yararları: Gut Hastalığının Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Muskatın anti-enflamatuvar ve ağrı hafifletici özellikleri, eklem şişmesi ve kronik enflamasyondan ötürü oluşan ağrıları azaltmakta da yardımcıdır.

Uzmanlar bu durumla ilgili olan çalışmaları fareler üzerinde gerçekleştirmiştir ve insanlar üzerindeki etkilerini analiz etmek için daha fazla çalışma yapmaları gerekmektedir. Yine de, muskatın anti-enflamatuvar özellikleri kanıtlarla desteklenmektedir.

Muskatı Eksfoliant Olarak Da Kullanabilirsiniz

Toz muskat ve bal karışımı, bazı cilt hastalıklarına iyi gelen etkili bir sonuç verecektir. Bu karışımı ölü deriyi ve yağ kalıntılarını temizleyen doğal bir eksfoliant olarak kullanabilirsiniz.

Üstelik bu karışımı, aknelerle savaşan bir maske olarak da kullanabilirsiniz. Sahip olduğu antiseptik ve yenileyici etkileri, bu baharatı yukarıda bahsedilen işlevler için ideal yapıyor. 

Aşırı Muskat Tüketimi Zehirli Olabilir

Bu baharat aşırı kullanıldığı takdirde (birden üç adete kadar) olumsuz yan etkilere yol açabilir. İçeriğindeki uçucu yağlarda bulunan alkil benzen türevleri, terpenler ve miristik asit; mide bulantısı, halüsinasyon, enflamasyon ve şok gibi etkilere yol açabilir. Bu sebeple bu baharatı ölçülü bir şekilde kullanmak önemlidir.

Bazı durumlarda esrara benzer rahatlatıcı bir hissiyata yol açabilir. Fakat aşırı dozda kullanımı, yaygın olarak sıvı kaybına ve vücudunuza yayılan bir ağrıya neden olur. Bu etkiler 24 saatten fazla sürer ve bu süre 36 saate kadar bile ulaşabilir.

Buna ek olarak bileşenlerden hangisinin daha zehirli olduğu belli değildir. Bu bakımdan uzmanlar, miristisinin suda daha iyi çözünebilen bir amfetamin metabolitinde oksitlenebileceğini söylemektedirler.

toz muskat

Muskatın aşırı tüketimi sağlığınız için zararlı olabilir. Bu yüzden her zaman ölçülü bir şekilde kullanmalısınız.

Muskatın Türleri

Markette muskat bütün bir şekilde mevcuttur. Ayrıca tozunu ve esansiyel yağını da bulabilirsiniz. Yağı, toz haline getirilmiş muskatın damıtılma işleminden elde edilir ve ağırlıklı olarak eczacılıkta ve parfüm endüstrilerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca, oleokimyasal endüstrisinin ilgilendiği bileşenler de içermekte ve tat verici olarak kullanılmaktadır. Muskat yağı, romatizma ağrıları için de kullanmaktadır ve aynı zamanda diş ağrıları için de bir acil durum yöntemidir.

Üstelik muskatı kahverengi bir yarı-katı yağ biçiminde de satın alabilirsiniz. %75’i trimiristinden oluşur ve mistirik asite dönüşebilir. Bu yağ asidi, kakao yağı ve piyasadaki yağlayıcılar yerine kullanılabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tuz Yerine Kullanabileceğiniz 8 Baharat

Sonuç

Muskat mutfakta birden çok kullanımı olan bir üründür. Bununla beraber, organoleptik potansiyelinin yanı sıra, sağlığa iyi gelen özellikleri de vardır.

Özelliklerinin tamamen kanıtlanması için insanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılmasının gereksinimi dışında normal miktarlarda kullanımı bazı rahatsızlık ya da hastalıkları iyileştirebilir. Ancak bu baharat mucizevi bir çözüm sağlamaz ve aşırı doz riskine karşı ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle uzmanlar günlük alınması gereken miktardan fazlasını önermemekte. Aksi halde ilerde oluşabilecek sorunlar için hemen doktorunuza görünmeniz gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.