Kalp Sağlığı İçin Yulaf ve Yeşil Elma

Yulaf ve elma, hem sağlığınıza faydalı hem de çok yönlü gıdalardır. Sürekli olarak lapa şeklinde tüketip sıkılmak yerine, farklı varyasyonları deneyebilirsiniz.
Kalp Sağlığı İçin Yulaf ve Yeşil Elma
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yulaf ve yeşil elma: kalbiniz için son derece faydalı bu iki malzemeye alışveriş listenizde yer vermeyi unutuyor olabilirsiniz. Bunlar hakkında yeterince bilgiye sahip değilseniz, bu malzemeleri beslenme planınıza dahil ederek kazanacaklarınız hakkında birazdan öğrenecekleriniz sizi çok şaşırtacak!

Kalp sağlığı, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazıdır; zira kalp, vücudun bütün sistemlerine kan ve oksijenin ulaşmasını sağlar. Bu demek oluyor ki, kalp, bütün vücudumuzun çalışmasını sağlayan motordur ve beslenme alışkanlıklarımız ona ya destek olur ya da zarar verir.

Düzenli olarak tükettiğimiz yiyecekler, özellikle yetişkinlik döneminde, kalbimiz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Onu güçlendirmek için günlük beslenme planımıza “iyi yağları” dahil etmemiz çok önemlidir. Bu yağlar, “kötü kolesterol (LDL)” ve trigliserid seviyelerini kontrol altında tutmamıza yardımcı olur.

Ayrıca işlenmiş yiyeceklerden, özellikle kızartılmış ve/veya yüksek miktarda şeker veya tuz içeren gıdalardan kaçınmanız önerilir. Lüfer, kuru yemiş, tahıl ve meyve , kişinin günlük yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışırken benimseyeceği bir diyetin mükemmel üyeleridir. Sonuç olarak, bunlar, kronik hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Kalbinizi nasıl güçlendirir

kalp sağlığı

Bugün itibariyle diyetinizde birtakım değişiklikler yapmaya karar verirseniz, yulaf ve elmayı azar azar dahil edin. Bu gıdalar, bütün vücudunuza oksijen kazandırır ve tüm organlarınıza besin maddeleri taşır.

Sırada, bu iki sağlıklı gıdanın sağladığı faydalar var:

Yulaf ve beta-glukan

Yulaf, tahılların, bakterilerin ve mantarların hücre duvarlarında doğal olarak oluşan bir grup Beta-D-glukoz polisakkarit olan beta-glukan açısından oldukça zengindir. Dahası, bunlar, geldikleri yere göre farklı fizikokimyasal özelliklere sahiptir.

Bu özellikleri, yulafı, kötü kolesterolü düşürmede mükemmel bir gıda yapar. Buna ek olarak, omega 3 yağ asitleri, “iyi yağ” ve lif bakımından zengindir. Bu lifler vücudumuzdaki toksinleri absorbe eder ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Günde bir tane yeşil elma

Özünde, lezzetli bir meyve olmanın yanı sıra, kilo vermek istiyorsanız en büyük yardımcınız elmalardır. Bu yeterli değilmiş gibi, güçlü ve sağlıklı dişlerin korunmasına yardımcı olur ve aynı zamanda, vücuda lif ve enerji sağlar.

Yeşil elmalar, özellikle de yüksek potasyum seviyeleri nedeniyle çok faydalıdır. Ek olarak, her gün bir tane yeşil elma yiyerek kalbinizin düzenli çalışmasına destek olabilirsiniz.

Yulaf + elma = kalbe destek

Yeşil elma ve yulafın faydaları oldukça açık. Eğer her ikisini de günlük diyetinize dahil ederseniz neler olabileceğini bir hayal edin bakalım. Ne muhteşem bir destek!

Çünkü, her iki bileşen de vücuda çok az sodyum sağlar ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemede özellikle başarılıdır. Dahası, tok hissetmenize yardımcı da olur.

Yulaf ezmesi ve yeşil elma tarifleri

Bir kez daha söylemeden edemeyeceğiz, yulaf ve yeşil elma sağlık açısından çok faydalı! Buna ek olarak, bir araya geldikleri tarifler ise çok lezzetli. Aşağıda sizin için birkaç farklı tarif paylaştık, bir göz atın:

Malzemeler

  • 1 bardak su
  • 1 tane yeşil elma
  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • Tercihen: buz, limon, toz tarçın
yulaf ve elma
  • İlk olarak, bir gece önceden yulafı bir bardak suda ıslatın.
  • Yeşil elmayı küçük parçalar halinde kesin.
  • Bir blender içerisine, yulaf ezmesini ve elma dilimlerini ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
  • Tarife daha fazla lezzet katmak için, içine saf bal, tarçın veya limon suyu ekleyebilirsiniz.
  • Meyveli dondurma benzeri bir tarif için karıştırma sırasında içine birkaç tane buz küpü de atın.
  • Dahası, smoothie hazırlamak istiyorsanız elma dilimlerini bir gece önceden buzluğa koyun.

Yulaf ve elmayı günlük diyetinize dahil etmenin birçok yolu vardır; örneğin, yulaf püresi şeklinde hazırlayabilir ya da normalde kullandığınız pankek karışımına ekleyebilirsiniz.

Her gün aynı malzemeleri kullandığınızda yaratıcılık işin anahtardır. Bıkmadan her gün yulaf ve yeşil elma tüketmenin birçok yolu vardır. Kısacası, ipin ucunu hayal gücünüzün ellerine bırakın.

Sonuç

Vücutta biriken fazlalık kolesterol ve trigliseritler, kötü beslenme ve kilo alımına neden olmanın yanı sıra, dolaşım sisteminizi doğrudan negatif yönde etkiler. Ayrıca, vücudun kan damarlarında yağı biriktirmesine neden olur ve böylelikle, kalp krizi ve diğer sağlık sorunlarının yaşanma riskini artırır.

Yulaf ve yeşil elma gibi gıdaları günlük beslenme planınıza dahil ederek, daha sağlıklı bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Bunların yanı sıra, günlük fiziksel aktivitelerde bulunmayı ve stresten uzak durmayı unutmayın.

Özetlemek gerekirse, günlük diyetinize yulaf ve yeşil elmayı ekleyerek tüm vücudunuza en iyi şekilde çalışması için bir şans verebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.