Mutlu Olmak İçin Kaçınmanız Gereken 3 His

Gerçekten mutlu olma yolunda engel oluşturabilecek bir sürü zararlı ve olumsuz duygu vardır. Unutmayın: ne kadar mutlu veya mutsuz olduğunuza karar veren tek kişi sizsiniz.
Mutlu Olmak İçin Kaçınmanız Gereken 3 His

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kaç kez sizi felç eden hisler tarafından çevrelendiniz? Gerçekten mutlu olmak önünde engel oluşturan sayısız sayıda duygu vardır. Bugün, bunlardan üç tanesine detaylı bir göz atmak istiyoruz.

Gerçek şu ki, bizi saran çevremizin kişiliğimiz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu büyüyerek bizim geliştirebildiğimiz bir şeydir. Duygularınızı belirleme ve bu duygulara verdiğiniz tepkiler açısından çevreniz büyük bir rol oynar.

Bununla birlikte, eğer bu rolün farkındaysanız, bu olumsuz duyguları kontrol altına alıp daha mutlu bir insan olmanız mümkündür. Sizi gerçekten mutlu etmekten alıkoyabilen bu 3 duyguya bir göz atın. Sonra da, onları kontrol etmek üzerinde çalışın.

1. Suçluluk

Mutlu olmak istiyorsanız, kaçınmanız gereken ilk duygu suçluluktur. Bu şüphesiz başkalarının size karşı kullanabileceği en güçlü silahlardan biridir. Bazı insanlar istediğiklerini yapmadığınız zaman sizi suçlu hissettirirler.

Sorun, bu duygunun zihnimizde ve vücudumuzda derin bir şekilde demirlenmesidir. Orada sonsuza kadar bile kalabilir. Zamanla, başkalarının istediği şeyleri yalnızca bu suçluluk hissi yüzünden yaptığınızı görebilirsiniz. Bu suçluluk duygusunu çok uzun süre içinizde taşıyabilirsiniz.

İyi haber şu ki, böyle hissetmeye mahkum değilsiniz. Suçlu hissettiğiniz bir sonraki zamanda, problemin kökünü anlamaya çalışın. Değerlerinize aykırı bir şey yaptığınız için mi kendinizi kötü hissediyorsunuz? Yoksa bu, birisi size yanlış bir şey yaptığınızı söylemesinden mi kaynaklanıyor?

Sevdiğiniz insanlara olan sevginizi ve minnetinizi gösterin. Fakat, bu insanlardan birinin bu duyguyla sizi kontrol etmeye çalışabileceğini de bilin. Eğer bu başınıza gelirse, buna daha fazla izin vermeyeceğinizi açıkça belirtin.

Bu, değerlerinize karşı gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak sizi mutlu eden şeyleri yapmalısınız. Yapabileceğiniz en kötü hatanın kendi mutluluğunuzu bulmak yerine, diğerlerinin istediği hayatı yaşamak olduğunu unutmayın.

Şu da ilginizi çekebilir: Tekrar Mutlu Olmak İstiyorum

2. Utanç

Değerlerinize aykırı bir şey yaptığınızda, özellikle de başkaları bunu kötü gördüğünde, utanmak normal ve sağlıklıdır. Kararlarınız veya hareketleriniz sizi utandırıcı bir duruma soktuğunda utanmak çok normaldir. Gerçek şu ki, utanç ilginç bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Bu, klişeleri ve paradigmaları kırdığınız zaman başınıza gelir.

Ancak, hep utanç hissediyorsanız, bu bir sorundur. Kendinize az değer verdiğinizde bu olur. Bir dakikalığına durun ve neler olduğunu anlamaya çalışın. Utanca mı tutunuyorsunuz? Hoşlandığınız kişi ile dışarı çıkmak yerine, buna değer olmadığınızı düşündüğünüz için evde mi oturuyorsunuz? Bu his nereden geliyor?

Belki de geçmişte birisi sizi bu şekilde hissettirdiği için utanıyorsunuz. Bu, yine benzer bir durumla yüzleşmeyi zorlaştırabilir. Hatırlamanız gereken şey şudur ki, siz kendinizin rehberisiniz.

Bunun anlamı, utanmanız gereken tek zaman, kararlarınız doğrularınızla aynı çizgide gitmediği zaman demektir. Başkaları sizi utandırmaya çalıştığında bunu ayırt etmeyi ve onları durdurmayı öğrenin. Onların görüşlerine saygı duymak kötü bir şey değildir. Fakat, kendi bakış açınızı asla kaybetmeyin.

3. Kırgınlık

Kırgınlık, iyi şeyler yaptığınızı düşündüğünüzde ancak diğerleri yaptıklarınıza değer vermediğinde ortaya çıkan bir duygudur. Ayrıca başkaları sizin umduğunuz şeyi yapmadığında da ortaya çıkabilir.

Bu his ile ilgili problem şudur; sizi muhtemelen başkalarından çok fazla şey beklediğinize veya çok verici olduğunuza karşı uyarıyordur. Bu nedenle kırgınlık konusunda uyarılmayı öğrenmeniz önemlidir. Bu hissin hayatınıza girmesinin bir nedeni vardır.

Evet, bu duygudan muhtemelen nefret ettğinizi hepimiz biliyoruz. Fakat, bu bir gecede çözülecek bir durum değildir. Kırgınlığınızın kökünü arayın ve buna bir çözüm bulmaya çalışın. Bazen, bazı şeyleri aşmak ve hayatınıza devam etmek ile alakalıdır. Bazen ise, bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Her durumda, gerekli olduğunu düşündüğünüz şeyi yapın. Bu, ağlayana kadar ve hatta bir yastığı yumruklayana birisiyle konuşmak bile olabilir. Kırgınlıkla mücadele etmek için en iyi seçenek sevgidir. Kavgalarınızı ve nefretinizi geride bırakın.

Mutlu olup olmadığınıza karar veren tek kişi sizsiniz

Mutlu olmak için kaçınmanız gereken üç duyguyu okudunuz. Şimdi, kalan tek şey,ne kadar mutlu veya mutsuz olduğunuza karar veren tek kişinin siz olduğunuzu anlamaktır.Başkalarının nasıl hissettiğinizin veya davrandığınızın sebebi olmalarına izin vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.