Mutluluk Kuarteti

Hepimiz bir noktada ya da diğerinde mutlu olduk, ama mutluluk kuarteti nedir, biliyor musunuz? Sizi o mutluluk hissini bir sonraki seviyeye taşıyabilecek olan nörotransmitterler ile tanıştıracağız.
Mutluluk Kuarteti

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2020

Serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfinlerin (SDOE) pozitif etkilerini serbest bırakabilme becerisine bazen “mutluluk kuarteti (dörtlüsü)” adı verilir, çünkü bu bize hoş bir sıcaklık hissi verir. Herkes kendi mutluluklarını spesifik davranışlar ile serbest bırakır, çünkü mutluluk subjektif bir histir.

Mutluluk kuarteti ile ilgili en ilginç şey; ne kadar paranız olduğu ile, sosyal statünüz ile ya da işiniz ile ilgili herhangi bir noktası olmamasıdır. Her bir kişi, kendi yolları ile basit bir şekilde mutlu olabilir, bunu sonra açıklayacağız.

Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin!

Mutluluk Kuarteti: Her Bir Maddenin Önemi

Mutluluk kuartetini oluşturan maddeler etkileşme geçerler ve kendi belirli etkilerine sahiplerdir. Serotoninin yanı sıra dopamin, oksitosin ve endorfinler gibi nörotransmitterlerin tamamı iyilik hissini yaratan biyolojik bir formülün birer parçasıdır.

Serotonin

Serotonin ruh halinizi, uykunuzu, gıda tüketiminizi ve belirli bilişsel süreçlerinizi düzenleyen bir nörotransmitterdir. Sinir sisteminizdeki serotonin oranı dengeli olduğunda mutlu ve memnun hissedersiniz, ve olayların pozitif tarafını görürsünüz.

Ancak, serotonin eksik olduğunda bu depresyon ya da üzgünlüğe, motivasyon eksikliğine, enerji eksikliğine ve pesimizme neden olabilir. Bundan dolayı, nöronlarınız için gerekli olan uygun serotonin seviyesini korumak gereklidir.

Önündeki deftere bir şeyler yazan mutlu bir kadın.
Serotonin denen nörotransmitter, konsantrasyonuna bağlı olarak insanların ruh hallerini etkiler.

Dopamin

Bu beynimiz için önemli bir diğer nörotransmitterdir çünkü hoş hislere neden olur. Bir hedef gibi istediğimiz bir şeye ulaştığımızda, sevdiğimiz bir şey yediğimizde ya da uzun süredir istediğimiz bir şeyi aldığımızda harekete geçer.

Serotonin gibi bu nörotransmitterin de motivasyonel faktörleri vardır, ancak bu sefer bu çok daha direkt bir durumdur.  Dopamini düşük olan insanlar zevk hissetmeyi daha zor bulur ve heveslerinin kırıldığını hissederler.

Dopamin depresyondan muzdarip hastalarda yaygın bir şekilde üzerinde çalışılan bir şeydir, çünkü seviyelerinin yetersiz olması depresif durumdan sonra toparlanma sürecine müdahale eder. Bazı ilaçlar, doğru bir şekilde, bu nörotransmitterin vücuttaki miktarını arttırmak için geri-alımını inhibe eder.

Oksitosin

Bu hormon sosyal etkileşim ile salgılanır. Örneğin bunu partnerimizle, arkadaşlarımızla ve ailemizle hissedebiliriz, ya da bir anne bunu küçük çocuğu ile hissedebilir.

Bu, duygusal bağların hormonu olarak bilinir. Diğer insanlarla etkileşimleri çok hoş hale getirdiği için çok önemlidir. Bunun bir sonucu olarak, insanları sosyal etkileşimden mahrum bırakmak oksitosin salgılanmasını engelleyebilir ve bu da bir eksiklik ile sonuçlanır.

Endorfinler

Endorfinler insan vücudunun ürettiği, dış faktörlerden dolayı olmayan endojen opioitlerdir. Fonksiyonlarından bir tanesi doğal bir ağrı kesici olarak hareket etmektir.

Eylemleri, fiziksel acıyı maskeleyebilecek bir tür hoş etki olarak gerçekleşir. Örneğin, yoğun bir spordan sonra endorfinlerin etkilerini hissedebiliriz. Kim bir egzersiz sonrasında vücutlarındaki o hoş hissi yaşamamıştır ki?

Plajda koşan bir kadın.
Egzersiz yapmak acıyı baskılayan ve bir iyilik hissi yaratan endorfinler salgılar.

Mutluluk Kuarteti Doğal Bir Şekilde Arttırılabilir Mi?

Bunun cevabı kesin bir evettir. Büyük ölçüde, mutluluk uzanabileceğiniz bir yerdedir. Etrafımızda ne oluyor olursa olsun, bu bizim sorumluluğumuzdur. Nörotransmitterleri uyarmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirebiliriz:

  • Güneşe çıkmak
  • Güzel yerlerde yürümek
  • Gelecek hedefler ve mutlu anılar ile ilgili düşünmek
  • Egzersiz

Spesifik olarak dopamin, başarılarımızı kutladığımızda artar. Büyük bir final hedefi küçük hedeflere bölebilir ve böylece başarılı bir adım attığımız her seferinde kendimizi kutlayabiliriz.

Oksitosin söz konusu olduğunda ise, bunu uyarmak için sosyal ilişkilerin etrafında düşünmeli ve hareket etmeliyiz. Örneğin sarılmalar ile, mümkün olduğunca fazla fiziksel temas yaşamalıyız. Cinsel ilişki de oksitosin seviyelerini doğal bir şekilde arttırır ve harika bir temas biçimidir.

Son olarak, endorfinler için, spor yapmak müttefikinizdir. Burada ekstrem egzersizlerden bahsetmiyoruz, ancak basitçe hareket ettiğimiz için bizi memnun eden idmanlar ve düzenlilikten bahsediyoruz. Bizi mutluluğa yönlendirmek için ayrıca rahatlama ve meditasyon teknikleri de kullanışlıdır.

Mutluluk Kuartetini Serbest Bırakmak

Sonuç olarak, mutluluk kuartetini serbest bırakmak sizin elinizdedir. Bahsettiğimiz aktivitelerden bazılarını uygulayabilirsiniz, ve bu aktivitelerin fiziksel ve duygusal iyiliğinize faydalarını fark edeceksiniz.

Değişimler bir gecede olmaz. Ancak, önemli olan şey başlamak ve mutluluğu hayatınızın düzenli bir kısmı yapmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Breuning, L. G. (2012). Meet your happy chemicals. System Integrity Press.
  • Salamone, J. D., & Correa, M. (2012). The mysterious motivational functions of mesolimbic dopamine. Neuron76(3), 470-485.
  • Young, S. N. (2007). How to increase serotonin in the human brain without drugs. Journal of psychiatry & neuroscience: JPN32(6), 394.
  • Goodale, Elizabeth P. “El papel de la norepinefrina y de la dopamina en la depresión.” Revista de Toxicomanías 50 (2007): 19-22.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.