Nasıl Hızlı Bir Şekilde Kilo Verilir?

Çoğu zaman hızlıca kilo vermeyi çok isteriz. En iyi şekilde görünmek istediğimiz özel bir günümüz olabilir, ya da çok uzun zamandır gardırobumuzun bir köşesinde öylece duran o güzel elbisenin içine girmek isteyebiliriz. Ancak hızlı bir şekilde kilo verme hileleri genellikle sağlıksız ve etkisizdir.

Neyse ki sağlığımızı tehlikeye atmadan kilo vermemizi sağlayacak bazı yöntemler mevcut. Ayrıca bu yöntemleri uyguladığınızda istenmeyen kiloları kolay kolay geri almazsınız. Daha kısa sürede kilo verme hedefinize ulaşmanızı sağlayacak birkaç sağlıklı yönteme göz atalım.

Bol Bol Su İçmelisiniz

Meyve suları (hazır olanlar), meşrubat, enerji içecekleri, bira ve yüksek miktarda; kalori, şeker, sodyum ve karbonhidrat içeren tüm içeceklerden uzak durmalısınız çünkü bu içecekler vücudunuzun sıvı tutmasına neden olabilir ve açlığınızı azaltmaz. Susuzluğu gerçekten gideren, vücudunuzun sıvı tutmasına yol açmayan ve kalorisi yüksek olmayan tek içecek sudur. Günde 8 bardak su içebilirsiniz. Değişimleri hemen fark edeceksiniz.

Tükettiğiniz Gıda Miktarını Azaltmalısınız

Aldığınız kalori miktarına dikkat etmenin yanı sıra, her öğünde tükettiğiniz besinlerin miktarına ve kalitesine de dikkat etmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta şudur: kalori alımınızı azaltmak için öğün atlamamalısınız. Birçok kişi bunun kilo vermek için en iyi yöntem olduğunu düşünerek bu büyük hatayı yapar. Aslında olan tek şey, bir dahaki öğünde çok aç oldukları için iki katı yiyecek olmalarıdır. Bu yüzden günlük öğünlerden birini atlamaya değmez. Herkes günde üç öğün yemelidir. Ancak porsiyonlar daha küçük olmalıdır ve öğünler arasında su içilmelidir.

Her Gün Egzersiz Yapmalısınız

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, istenen etkiye daha kısa sürede ulaşmak için tercihen günde iki kez biraz egzersiz yapmalısınız. Sabah ve öğleden sonra koşuya çıkabilirsiniz ya da dilerseniz iyi bir spor salonuna gidebilirsiniz. Sonuçta önemli olan şey vücudunuzu hareket ettirmeniz ve hedefinize ulaşmanız.

Daha Az Karbonhidrat, Daha Fazla Lif Tüketmelisiniz

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur; daha çok lif bakımından zengin gıda, daha az karbonhidrat tüketmektir. Bol miktarda lif içeren besinler sindirim sürecine yardımcı olur, toksinleri vücuttan atar ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırır. Dikkat edilecek diğer önemli nokta ise; kas tonusunu arttırmak istiyorsanız, beslenmenizde proteine de yer vermeniz gerektiğidir. Ayrıca bu, egzersiz yaparken daha hızlı yağ yakılmasına da yardımcı olabilir.

Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Yüksek miktarda yağ içeren yiyeceklerden (sıvı yağlar, tereyağı ve peynir gibi), patates ve fastfooddan; dondurma, şekerleme, kısaca tüm tatlılardan (özellikle çikolata) en azından kilo vermeye çalıştığınız süre boyunca uzak durmalısınız.

Unutmayın ki en önemli şey sağlığınız. Kilo verme isteği gayet normal ancak kilo vermeye çalışırken sağlığınızı da düşünürseniz daha iyi olacaktır. Kilonuz azaldığında daha enerjik hissedeceksiniz ve sağlıklı kiloda olduğunuzda hastalıklara yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalacak.

Gösteriş için değil, sağlığınız için kilo verin. Zayıf bir insan hoş görünebilir ancak abartmaya ya da bir diğer kişiyi taklit etmek için uğraşmaya gerek yoktur. Herkes farklıdır. Unutmayın; kendinizi sevmeli, vücudunuza saygı duymalı ve biraz fazla kilonuz olduğu için kendinizi kötü hissetmemelisiniz.