Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çoğu zaman hızlıca kilo vermeyi çok isteriz. En iyi şekilde görünmek istediğimiz özel bir günümüz olabilir ya da çok uzun zamandır gardırobumuzun bir köşesinde öylece duran o güzel elbisenin içine girmek isteyebiliriz. Ancak hızlı bir şekilde kilo verme hileleri genellikle sağlıksız ve etkisizdir.

Neyse ki sağlığımızı tehlikeye atmadan kilo vermemizi sağlayacak bazı hızlı kilo verme yöntemleri mevcuttur. Ayrıca bu yöntemleri uyguladığınızda istenmeyen kiloları kolay kolay geri almazsınız. Daha kısa sürede kilo verme hedefinize ulaşmanızı sağlayacak birkaç sağlıklı yönteme göz atalım.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri: Bol Bol Su İçmelisiniz

Hazır meyve suları, meşrubat, enerji içecekleri, bira ve yüksek miktarda kalori, şeker, sodyum ve karbonhidrat içeren tüm içeceklerden uzak durmalısınız; çünkü bu içecekler vücudunuzun sıvı tutmasına neden olabilir ve açlığınızı azaltmaz.

Susuzluğu gerçekten gideren, vücudunuzun sıvı tutmasına yol açmayan ve kalorisi yüksek olmayan tek içecek sudur. Günde 8 bardak su içebilirsiniz. Değişimleri hemen fark edeceksiniz.

Tükettiğiniz Gıda Miktarını Azaltmalısınız

Aldığınız kalori miktarına dikkat etmenin yanı sıra, her öğünde tükettiğiniz besinlerin miktarına ve kalitesine de dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, kalori alımınızı azaltmak için öğün atlamamanız gerektiğidir.

Birçok kişi bunun kilo vermek için en iyi yöntem olduğunu düşünerek bu büyük hatayı yapar. Aslında olan tek şey, çok aç oldukları için, bir dahaki öğünde iki katı yemek yiyecek olmalarıdır.

Bu yüzden günlük öğünlerden birini atlamaya değmez. Herkes günde üç öğün yemelidir. Ancak porsiyonlar daha küçük olmalıdır ve öğünler arasında su içilmelidir.

Her Gün Egzersiz Yapmalısınız

  • Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, istenen etkiye daha kısa sürede ulaşmak için tercihen günde 2 kez biraz egzersiz yapmalısınız.
  • Sabah ve öğleden sonra koşuya çıkabilirsiniz ya da dilerseniz iyi bir spor salonuna gidebilirsiniz.
  • Sonuçta önemli olan şey vücudunuzu hareket ettirmeniz ve hedefinize ulaşmanızdır.

Daha Az Karbonhidrat, Daha Fazla Lif Tüketmelisiniz

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur; daha çok lif bakımından zengin gıda, daha az karbonhidrat tüketmektir. Bol miktarda lif içeren besinler sindirim sürecine yardımcı olur, toksinleri vücuttan atar ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırır.

Dikkat edilecek diğer önemli nokta ise; kas tonusunu artırmak istiyorsanız, beslenmenizde proteine de yer vermeniz gerektiğidir. Ayrıca bu, egzersiz yaparken daha hızlı yağ yakılmasına da yardımcı olabilir.

Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

En azından kilo vermeye çalıştığınız süre boyunca sıvı yağ, tereyağı ve peynir gibi yüksek miktarda yağ içeren yiyeceklerden, patates ve hazır gıdadan, dondurma, şekerleme, özellikle çikolata, kısacası tüm tatlılardan uzak durmalısınız.

Unutmayın ki en önemli şey sağlığınızdır. Kilo verme isteği gayet normaldir; ancak kilo vermeye çalışırken sağlığınızı da düşünürseniz daha iyi olacaktır. Kilo verdiğinizde daha enerjik hissedeceksiniz ve sağlıklı kiloda olduğunuzda hastalıklara yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalacaktır.

Gösteriş için değil, sağlığınız için kilo verin. Zayıf bir insan hoş görünebilir; ancak abartmaya ya da bir diğer kişiyi taklit etmek için uğraşmaya gerek yoktur. Herkes farklıdır. Unutmayın; kendinizi sevmeli, vücudunuza saygı duymalı ve biraz fazla kilonuz olduğu için kendinizi kötü hissetmemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Buschmann, M., Steiniger, J., Hille, U., Tank, J., Adams, F., Sharma, A. M., … Jordan, J. (2003). Water-Induced Thermogenesis. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1210/jc.2003-030780
  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weigth loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.