Obezite Tedavisi İçin 8 Takviye

Doğal takviyeler ile ilgili var olan bilimsel veriler tartışmalıdır. Ancak, bazıları bazı etkiler göstermiştir. Obezite tedavisi için etkili takviyeleri keşfetmek için okumaya devam edin.
Obezite Tedavisi İçin 8 Takviye

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Şu anda aşırı kilo ve obezite, kardiyovasküler hastalık ya da diyabet gibi ilgili komplikasyonlar ile birlikte, küresel öneme sahip iki sorundur. Fazla kilolu olmak, orta ve uzun vadede sağlığınız için zararlıdır. İyi haber şu ki, bu durumu doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile değiştirebilirsiniz.

Bu yazımızda size obezite tedavisi için en iyi doğal takviyelerin hangileri olduğunu anlatacağız. Bunları dengeli bir diyet ve egzersiz ile birlikte yaşam tarzı planınıza dahil etmeyi unutmayın.

Obezite Tedavisi

Bel çevresinin ölçüsünü alan bir adam.
Eğer tıbbi onay almadıysanız obezite ile savaşmak için doğal takviyeler almayın.

Bu konuya tam olarak girmeden önce, aşırı kilolu olmanın tam olarak ne anlama geldiğini keşfedelim. Vücutta anormal bir yağ birikimi, aşırı kilolu olmanın tanımıdır. Bu birikim aşırı ve sağlığa zararlı olduğunda obeziteden bahsederiz.

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre 2016 yılında 18 yaşın üzerindeki 1,9 milyardan fazla insan fazla kilolu idi. Bunların 650 milyondan fazlası obezdi.

Peki, obezite tedavisi için doğal takviyeler var mıdır? Her şeyden önce, doğal takviyelerin, genellikle kapsül olarak aldığınız vitaminleri, mineralleri ve bitkileri içerdiğini belirtmeliyiz. Bunları toz olarak ya da içecek şeklinde de tüketebilirsiniz.

Kilo vermek için en çok kullanılan doğal takviyeler hakkında yorum yapmadan önce, “doğal” olarak adlandırıldıkları gerçeğinin, onları gelişigüzel ve tıbbi kontrol olmaksızın tüketebileceğiniz anlamına gelmediğini açıklığa kavuşturmamız gerekir. Aksine, herhangi bir takviye almaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

Doğal Takviyelerdeki Yaygın Maddeler

Doğal takviyeler içeren şişeler.
İddialara göre, doğal takviyelerin size yağ yakmak ya da yağ emiliminizi azaltmak konusunda yardımcı olması gerekir.

Aşağıda, obeziteyi tedavi etmek için olan doğal takviyelerde kullanılan ana bileşenlerden bahsedeceğiz.

1. Kitosan

Bu ürün, birçok insanın obezite tedavisinde kullandığı bir balık yan ürünüdür. Bu spesifik olarak; karides, yengeç ve ıstakozun dış iskeletinden gelen şekerdir.

Kolesterol ve yağların vücut tarafından emilimini engellemesi gerekir. Bununla birlikte, vücut yağını azaltmadaki etkinliği konusunda kesin bir çalışma yoktur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Keten Tohumu: Kilo Vermek için Doğal bir Alternatif

2. Obezite Tedavisi İçin Glukomannan

Bu madde Konjac bitkisinden gelir ve doğal lif içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olması beklenir. Bununla birlikte, bir Obezite Dergisi çalışması, bu takviyenin aslında kilo vermeye yardımcı olmadığı sonucuna varmıştır. Bu konuda doktorunuza danışın.

3. Yeşil Çay Ekstratı

İki kupa yeşil çay.
Yeşil çay, yağ yakıcı ve idrar söktürücü özelliklerinden dolayı insanların kilo vermek için kullandıkları bir yöntemdir.

Bu, hemen hemen her eczanede bulabileceğiniz, kilo kaybı için bitkisel bir takviyedir. Farklı çalışmalar, farklı derecelerde kilo kaybı ile etkinliğini onaylamıştır. Buna bir örnek, Hastane Beslenmesi dergisinde yayınlanan, yeşil çayın alınmasının yağ dokusunun azalması ile ilgili olduğu bir örnektir.

4. Obezite Tedavisi İçin Ahududu Keton

Ahududu, yağ yakmaya yardımcı olması gerektiği için pek çok hapta bulunan bir bileşendir. Bahsedilen diğer maddelerde olduğu gibi, bu iddiayı destekleyebilecek hiçbir bilimsel kanıt (en azından insanlarda) yoktur.

5. Acı Portakal

Acı portakal, doğal kilo kaybı takviyelerindeki en yaygın bileşenlerden biridir. Daha fazla kalori yakmaya yardımcı olması gerekmektedir, ancak etkinliği konusunda kesin veriler içeren bir araştırma bulunmamaktadır.

Hatta, acı portakal kullanan kişiler ile yapılan bazı anketler, göğüs ağrısına ek olarak artan anksiyete, kalp atış hızı ve kan basıncı olasılığını göstermektedir.

6. Krom Pikolinat

Takviye haplar.
Doktorunuz ya da beslenme uzmanınız, doğal takviye alımınızı sıkı bir biçimde denetlemelidir.

Krom, vücudun insüline tepkisini geliştirerek çalışan bir mineraldir, böylece vücut yiyecekleri enerjiye dönüştürür. Genellikle varsayılan iştahı azaltırken yağ yakma ve kas kütlesini arttırma etkisi nedeniyle önerilir. Farklı çalışmaların bu faydaları kanıtlayamayacağını belirtmek gerekir.

7. Konjuge Linoleik Asit (CLA)

Uzmanlar, linoleik asidin vücut yağını azaltmaya ve iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğinden şüphelenmektedirler. Bu konuda yapılan çalışmalardan elde edilen veriler tartışmalıdır. Bir örnek, Uluslararası Spor Beslenmesi Derneği Dergisinde yayınlanan ve iddiaları destekleyecek somut kanıtların bulunmadığı bir örnektir.

Bazı kişiler bu maddenin kullanımı sayesinde kilo verdiklerini kabul ederken, diğer insanlar bunun gerçekten yardımcı olmadığını savunuyor.

8. Obezite Tedavisi İçin Kafein

Bugün bahsedeceğimiz son doğal takviye bileşeni kafeindir. Bazı çalışmalar, kafeinin metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını %29’a kadar arttırabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar obeziteyi tedavi etmek için kafein kullanırken minimum kilo kaybı olduğunu göstermiştir.

Not: İlaçların aksine, doğal takviyeler bu tür katı kontrollere tabi değildir. FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) bunları düzenlese de, onları “gıda” olarak kabul eder. Bu nedenle, onları üreten şirketlerin satışa çıkmadan önce ürünlerin güvenliklerini ya da etkinliklerini kanıtlamaları gerekmez.

Doğal Takviyeler Obezite Tedavisi İçin Yardımcı Mıdır?

Sağlığınız için iyi olan gıdalar.
Diyetinizi değiştirin ve aşırı kilo ve obezite ile mücadele etmek için sağlıklı bir yaşam sürün.

Gerçek şu ki, şu anda mevcut olan bilgiler tartışmalıdır. Bazı çalışmalar, doğal takviyeleri alırken az miktarda kilo verilebileceğini garanti eder; ancak yan etkilere de işaret ederler. Diğer araştırmalar, bahsedilen maddelerin etkili olmadığını iddia eder.

Fazla kilo ve obezite ile sağlıklı bir şekilde mücadele etmek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi ve düzenli bir egzersiz rutinine başlamanızı tavsiye ederiz. Bunu yapmanın en iyi yolu budur!

Her zaman olduğu gibi, doktorunuza danışmadan takviye tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bir obezite tedavisi arıyorsanız, kendi kendinize ilaç almaktan kaçının. Sağlığınızı etkileyebilecek herhangi bir alışkanlığı değiştirmeden önce her zaman bir uzmandan tavsiye almanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Keithley JK., Safety and efficacy of glucomannan for weight loss in overweight and moderately obese adults. Journal of Obesity, 2013.
  • Vázquez Cisneros LC., López Uriarte P., López Espinoza A., et al., Effects of green tea and its epigallocatechin (EGCG) content on body weight and fat mass in humans: a systematic review. Nutr Hosp, 2017. 34 (3): 731-737.
  • Lehnen TE., Ramos da Silva M., Camacho A., Marcadenti A., et al., A review on effects of conjugated linoleic fatty acid (CLA) upon body composition and energetic metabolism. J Int Soc Sports Nutr, 2015.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.