Kas Kütlesi Artırmak İçin 6 Sağlıklı Sebze

Beslenmemiz kas kütlesi artırmak ve zorlu fiziksel aktiviteler sırasındaki performansı geliştirmek konularında temel rol oynar. Neyse ki, müttefikimiz olabilecek bazı sebzeler var.
Kas Kütlesi Artırmak İçin 6 Sağlıklı Sebze
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kas kütlesi kazanmaya mı çalışıyorsunuz? Daha şekilli ve belirgin bir fiziğe sahip olmak ister misiniz? Proteinler ve gıda takviyeleri kas kütlesini artırmanın tek yolu değildir. Bu makale sağlıklı bir şekilde kas kütlesi artırmanıza yardımcı olabilecek altı sebzeye odaklanacaktır.

Hepimiz diyet yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Kimse diyet yapmayı sevmez. Bununla birlikte, antrenmanınızın ve vücut hedeflerinizin başarısı diyetinize ve beslenme alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Genel olarak, kas kütlesi artıran besinler tüketmek, egzersiz yapanlar için çok önemlidir. Kendi vücudunuzun ihtiyaçlarına göre egzersiz ve antrenman yapmak önemlidir. Ancak, doğru beslenmeye sahip olmadan istenen sonuçları elde edemezsiniz.

Bu yazıda belirtilen sebzeler sadece kas kütlenizi artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı kalmanıza da yardımcı olur. Hangi sebzelerin egzersiz ve vücut hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin!

Veganlar İçin Bir Çözüm

Genel olarak, kas kütlesi artırmak isteyen insanlar, özellikle et olmak üzere yüksek miktarlarda protein tüketmeye odaklanır.

Peki o zaman veganlar ve vejeteryanlar ne yiyorlar? Peki ya çevresel, sağlıksal veya dini nedenlerle et yemekten kaçınan insanlar? Kaslı olamazlar mı veya kaslarını belirginleştiremezler mi?

Tabii ki bunları yapabilirler!

Bu insanlar besinle dolu sebzelere odaklanmalı. Bu sebzeler, sağlıklı ve güçlü kaslar geliştirmenize yardımcı olacak uygun bir besin kaynağıdır.

Bununla birlikte, bitkisel proteinin, aynı zamanda et proteini ile aynı şekilde kas kazanmanıza yardımcı olamayacağına dikkat etmek de önemlidir. Bu nedenle, dilediğiniz hızda sonuç alamayabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle bitkisel proteinler tüketiliyorsa, gıdanın yanında her zaman yeterli miktarda bir antrenman da yapılmalıdır.

Bununla birlikte, yardımcı olabilecek bazı sebzelere göz atalım.

Kas kütlesi artırmaya yardımcı olan 6 sağlıklı sebze

1. Ispanak

kas kütlesi artıran ıspanak

Ispanak önemli bir glutamin kaynağıdır. Glutamin, proteinlerde bulunan yirmi amino asitten biridir. Bu nedenle yağsız kas kütlesinin gelişiminde önemli bir rol oynar.

Ek olarak, koenzim Q10 adlı bir bileşen içerir. Antioksidanlarla benzerlik taşır ve kasları güçlendirir.

Ayrıca, ıspanak harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, enerji metabolizmasının düzgün çalışması veya besinlerden enerji elde etmek için gereklidir. Magnezyum, sinir ve kas fonksiyonlarının sürdürülmesi için de gereklidir.

Son olarak, ıspanak ayrıca hipofiz bezini uyaran bir amino asit olan arginin bakımından da zengindir. Böylece insan büyüme hormonlarının üretimini teşvik eder.

2. Pancar

Bu sebze yüksek miktarda antioksidan ve nitrat içerir. Bunlar, yüksek yoğunluklu antrenman sırasında önemlidir.

Bunun nedeni vücudumuzun nitratları nitrik okside dönüştürmesidir. Bu element kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirir ve kas hücrelerindeki besinleri arttırır. Bu nedenle, egzersiz sırasında performansınızı artırmanıza yardımcı olur.

Pancar, kuşkusuz, kas dokusunu artırmanın en etkili yollarından biridir. Bu sağlıklı sebzeyi öğünlerinizin çoğuna dahil edebilirsiniz. Çubuklar halinde kesebilir veya rendeleyip salatalarınıza ekleyebilir veya herhangi bir sağlıklı smoothie içine koyabilirsiniz. Aynı zamanda size ekstra enerji vermede de yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, fiziksel aktivite yapmadan önce pancar suyunu içenlerin, içmeyenlere göre daha yüksek performansa sahip olduğunu göstermiştir.

Ayrıca şunları tavsiye ediyoruz: Lezzetli Bir Pancar Salatası

3. Mikro sebzeler ve filizler

Filizler, antienflamatuar bitkisel gıdalar ile doldurulur. Bu nedenle, vücudun proteinlerin içindeki amino asitleri emmesine yardımcı olurlar.

Ek olarak, sülforafan ve glukorafanin gibi bitki besleyicilerin çoğu, kaslarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu, yoğun bir egzersizden sonra kas ağrısı, kramp ya da diğer ağrıları ve rahatsızlıkları önlemenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak, filizler ve mikro sebzeler kas kütlenizi güçlü ve sağlıklı bir şekilde geliştirmeye devam etmenize yardımcı olabilir. Sebzeli ekmekler, salatalar, içecekler veya sandviçler ile mikro sebzeleri ve filizleri beslenmenize kolaylıkla dahil edebilirsiniz.

4. Maydanoz

bir sepet maydanoz

Maydanoz, diğer sağlıklı sebzeler arasında bile önemli bir besin kaynağı olarak göze çarpıyor.

Lizin adı verilen hayati bir amino asit de dahil olmak üzere birçok temel besin içerir. Bu, kıkırdak ve tendonların bağ dokusunun büyümesine ve yenilenmesine yardımcı olur.

Maydanozu hem salatalarda hem de diğer sebze veya meyvelerle birlikte smoothieler içinde tüketebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir öğün veya atıştırmalığa ekleyebilirsiniz.

5. Klorella

Klorella, Chlorophyta phylum’a ait tek hücreli yeşil alglerin bir cinsidir. Japonya kökenlidir. Bu, konsantre büyüme faktörü (CGF) olarak bilinen bir bileşiğin önemli bir kaynağıdır.

Ayrıca, amino asitler, nükleik asitler ve kas yenilenmesine yardımcı olan vitaminler içerir.

Bütün bunlar, klorella’yı son derece kapsamlı bir protein yapar. Başka malzemeler ile karıştırıp aromasının gizlenmesini sağlayarak smoothielerin içine de katabilirsiniz.

6. Arpa veya buğday çimi

Bu bitkiler magnezyum, kalsiyum ve demir gibi hayati mineraller bakımından zengindir. Aynı şekilde, antioksidan görevi gören ve doku hücrelerinin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan karotenoidler içerirler. Onları herhangi bir meyve suyuna kolayca ekleyebilirsiniz.

Bir Uzmana Danışın

Elinizde kas kütlenizi artırmaya yardımcı olmak için beslenmenize kolayca ekleyebileceğiniz 6 sağlıklı sebzenin bir listesi var artık.

Bu sebzelerden daha fazla fayda elde etmek istiyorsanız, bir beslenme uzmanına danışın. Bir uzman size maksimum faydayı sağlamanız için bu sebzeleri nasıl tüketebileceğinizi söyleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Oliveira GP., Gama de Abreu M., Pelosi P., Rocco PRM., Exogenous glutamine in respiratory diseases: myth or reality? Nutrients, 2016.
  • Domínguez R., Maté Muñoz JL., Cuenca E., García Fernández P., et al., Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high intensity exercise effort. J Int Soc Sports Nutr, 2018.
  • Horii N., Hasegawa N., Fujie S., Uchida M., et al., High intensity intermittent exercise training with chlorella intake accelerates exercise performance and muscle glycolytic and oxidative capacity in rats. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 2017. 312 (4): 520-528.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.