Sıvı Tutulumunu Azaltmak için 10 Sebze ve Meyve

İdrar üretimini teşvik etmek ve sıvı tutulumunu azaltmak için yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeleri tüketmek önemlidir.
Sıvı Tutulumunu Azaltmak için 10 Sebze ve Meyve

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Doğru bir beslenme pek çok nedenden dolayı çok önemlidir. Bu nedenlerden biri de, sıvı tutulumunu azaltmak açısından yardımcı olmasıdır.

Yüksek oranda su ve lif içeren birkaç meyve ve sebze türü vardır. Bu nedenle, tutulan sıvıların ortadan kaldırılmasında mükemmel bir müttefiktirler.

Meyve ve sebzeler sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olabilir

En iyi idrar söktürücü şüphesiz sudur. Elbette her gün yeterince su tüketmenin çok önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Günde iki litre su tüketemeseniz de, en azından günde en az iki bardaktan fazla içmeyi denemelisiniz. Diyet ve beslenme uzmanı olan Julio Basulto, özellikle yaz aylarında susadığınızda su içmenizi tavsiye ediyor.

Bununla birlikte, gerekli suyu yiyeceklerden de alabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Aslında günde birkaç parça meyve tüketmenizin iyi olmasının nedenlerinden biri de budur. Meyve sadece vücudunuza pek çok besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda su da sağlar.

Diüretikler listesinde birçok meyve ve sebze türü yer almaktadır. Bunun nedeni çok miktarda su içermeleridir. Bunları tükettiğinizde idrar üretimi tetiklenir ve bu sayede diürez gerçekleşir.

Aynı zamanda, bu yiyeceklerin tüketimi böbrek fonksiyonunu da destekler, bu nedenle bu bakımdan da harikadırlar.

1. Ananas

bir kase dilimlenmiş ananas

Ananas, yüksek su içeriğine sahip lezzetli bir meyvedir. İspanyol Beslenme Vakfının verilerine göre, iyot, C vitamini, organik asitler ve sindirime yardımcı olan bir enzim olan bromelayin içerir.

2. Domates

Bu, aynı zamanda protein, karotenoidler ve C vitamini içeren yüksek su içerikli bir meyvedir. Bu nedenle, sıvı tutulumunun ortadan kaldırılmasını teşvik etmek için iyi bir seçenek olarak kabul edilir.

3. Karpuz

Bu meyvenin %95’i sudur. FEN’den alınan verilere göre, “onu bir ‘besin kaynağı’ veya ‘yüksek içerik’ olarak vurgulayamayız, ancak potasyum ve A vitamini katkısını kesinlikle vurgulayabiliriz; çünkü sağlıklı bir diyete harika bir katkıdır.”

Sıcak bir yaz günü bir dilim soğuk karpuz yemekten daha ferahlatıcı olan çok az şey vardır. Aynı zamanda, karpuzun tadını çıkarmanın birçok yolu vardır.

4. Ispanak tüketmek sıvı tutulumunu azaltabilir

ıspanak yaprakları

Ispanak; protein, lif, demir, potasyum, folik asit, A, E ve C vitaminleri, ve beta-karoten içerir. Bu nedenle, yalnızca kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerini ve idrar üretimini teşvik etmeye de yardımcı olabilir.

Ispanağı salatalarda çiğ olarak tüketmenin yanı sıra, smoothie ve shake’lere de ekleyebilirsiniz. Önemli olan, onu dengeli bir diyete dahil etmektir.

5. Kantalup kavunu

Bu, yüksek su içeriğine sahip başka bir meyvedir. FEN’in verilerine göre potasyum, C vitamini ve folik asit içerir. Bu nedenle ödem veya su tutulumu yaşayanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Potasyum Kaynağı Yiyecekler ve Potasyumun Faydaları

6. Enginar

Bu sebze protein, lif, fosfor, potasyum, steroller ve sinarin içerir. Bu nedenle, sıvı tutulumuna karşı koymak için önerilen bir seçenektir. İdrar söktürücü özelliklerinden yararlanabilmek için sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketmelisiniz.

7. Elma tüketmek sıvı tutulumunu azaltmanıza yardımcı olur

Bu meyve yüksek miktarda diyet lifi ve bir miktar da potasyum ve C vitamininin yanı sıra flavonoidler, prosiyanidinler ve organik asitler de içerir. Bütün ve işlenmemiş halinin düzenli tüketimi, bağırsak hareketlerinizi dengelemeye yardımcı olabilir ve tutulan sıvıların atılmasını teşvik edebilir.

8. Avokado

Bu meyve, en iyi omega 3 kaynaklarından biri olarak bilinir. Ayrıca, FEN uzmanları, tekli doymamış yağ asitleri, doymamış yağ asitleri, potasyum ve C, E ve B6 vitaminleri içerdiğine dikkat çekiyor.

9. Greyfurt

Tüm turunçgiller yüksek miktarda su içerir ve ödem sorunu yaşayan insanların tutulmuş sıvıları atmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, eksikliği bazı durumlarda sıvı tutulmasına neden olabilen C vitamini bakımından zengindirler.

Beslenme uzmanları, greyfurtun yanı sıra nar, portakal ve mandalinayı da günün herhangi bir saatinde, özellikle de kahvaltıda tüketmeyi önermektedir. Bu, uyanır uyanmaz vücudunuzu beslemek içindir.

10. Armut

bir sürü armut

Bu meyve, tıpkı elma gibi lif ve su bakımından zengindir, bu nedenle sıvı tutulumunu ortadan kaldırırken bir yandan da vücudu nemlendirmek için mükemmeldir. Ayrıca, potasyum ve C vitamini kaynağıdır ve bu nedenle sağlıklı bir diyete harika bir katkı sağlar.

Sıvı tutulumunu azaltmak için tüketebileceğiniz diğer meyve ve sebze türleri

Papaya, kuşkonmaz, muz, maydanoz, siyah üzüm ve kereviz gibi su ve lif bakımından zengin başka birçok ürün türü vardır.

Sıvı tutulumunu azaltmanın en iyi yolunun doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek ve yukarıda bahsettiğimiz meyve ve sebzelerin bir kısmını içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme sürdürmek olduğunu unutmayın.

Yavaş yavaş sıvı tutulumunu nasıl doğal bir şekilde yok etmeye ve daha iyi hissetmeye başlayacağınızı göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Kurtulmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Kurtulmak

Bazı kişiler vücutlarında daha çok sıvı tutmaya eğilimlidir. Bir aydan kısa sürede ödemden kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Tıklayın!