Domates Suyu: Faydaları ve Dezavantajları

Domates suyu birçok hayati besin içerir. Buna ek olarak, antioksidan bileşenlere de sahiptir. Bu içecek hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Domates Suyu: Faydaları ve Dezavantajları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Domates suyu çok çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren popüler bir içecektir. Sağlığa harika yararları olan güçlü bir antioksidan olan likopen açısından özellikle zengindir. Bu yazımızda domates suyunu tüketmenin avantajlarını ve dezavantajlarını keşfedeceğiz.

Domates Suyu: Özellikleri

Bir bardak domates suyu ve yanındaki üç tam domates.
Domates suyu, bu meyvenin içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar dolayısıyla sağlıklı özelliklere sahiptir.

Domates genellikle kilo verme planlarında önerilir. Ana faydalarından bazıları bir drenaj maddesi olarak hareket edebilmesi, kalorik değerinin düşük olması, ve mükemmel bir diüretik olmasıdır, ki bu da yağ yakmaya yardımcı olmak için metabolizmayı aktive edebilir.

Eğer günün erken saatlerinde düzenli olarak domates suyu içerseniz, bu günlerinize mümkün olan en iyi şekilde başlamanıza yardımcı olur… Dengeli ve zengin bir kahvaltı ile birleştiğinde bu etki daha da artar!

Besin Değeri

Domates suyu taze domateslerden yapılan popüler bir içecektir. Bir bardak (240 ml) domates suyunun besin değerleri şunlardır:

 • Kalori: 41.
 • Protein: 2 gram
 • Lif: 2 gram
 • A vitamini: Önerilen günlük miktarın %22’si
 • C vitamini: Önerilen günlük miktarın %74’ü
 • K vitamini: Önerilen günlük miktarın %7’si
 • B1 vitamini: Önerilen günlük miktarın %8’i
 • B3 vitamini: Önerilen günlük miktarın %8’i
 • B6 vitamini: Önerilen günlük miktarın %13’ü
 • B9 vitamini: Önerilen günlük miktarın %12’si
 • Magnezyum: Önerilen günlük miktarın %7’si
 • Potasyum: Önerilen günlük miktarın %16’sı
 • Bakır: Önerilen günlük miktarın %7’si
 • Manganez: Önerilen günlük miktarın %9’u.

Görebildiğiniz üzere, domates suyunun besin değeri çok yüksektir ve birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Hatta, bir bardak domates suyu günlük C vitamini ihtiyacını neredeyse karşılar ve A vitamini gerekliliklerinin %22’sini karotenoid olarak karşılar.

Domates Suyu: Faydaları

Antioksidan Konsantrasyonu Yüksektir

Domates suyu etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş karotenoid bir hidrokarbon olan likopen gibi güçlü antioksidanlar için konsantre bir kaynaktır.

Likopen hücrelerinizi serbest radikallerin verdiği zararlardan korur, böylece hücrelerdeki oksidatif süreçler azalır. Birçok çalışma, likopen açısından zengin domates suyu içmenin sağlığa faydalı olduğunu göstermiştir.

Kabızlığa Karşı Bir Silahtır

Kabızlık yaşayan bir kadın.
Domates, kabızlık ile savaşmak için gerekli olan besinsel lifler bakımından zengindir.

Kabızlık hafife alınacak bir şey değildir. Eğer tedavi edilmezse kronik hale gelebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla savaşmanın çok basit bit yolu bağırsak hareketlerini teşvik eden bir beslenme düzeni takip etmektir.

Kahvaltıda domates suyu içmek kabızlık ile savaşmanın harika bir yoludur. Domates lif bakımından zengindir ve hafif bir müshil görevi yapar. Bundan dolayı, eğer her gün domates suyu içerseniz bu, bu yaygın sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Giysilerden Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Kardiyovasküler Özellikler

Domatesin kalp sağlığı için büyük bir müttefik olduğunu belirtmek önemlidir. Bu bağlamda, likopen ve beta-karoten gibi güçlü antioksidanlar içerir, ki bunlar da bu hastalıkların risk faktörlerini azaltır. Örneğin, kan basıncı ve arterlerde yüksek kolesterol ya da plak birikimi (ateroskleroz).

584 katılımcı ile yapılan bir çalışma, domates bakımından zengin olan diyetler takip eden kişilerin, bunu yapmayan kişilere kıyasla hatırı sayılır biçimde düşük bir kalp hastalığı yaşama riski olduğunu bulmuştur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Son olarak, domates suyu diğer koşulların yanında enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlıkları gibi şeyleri önlemek ve bunlar ile mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Domates C, A, B, D ve K vitaminleri bakımından da; antioksidanlar, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir bakımından da zengindir.

Domates Suyunun Kontrendikasyonları

Ağzının içindeki yaraları gösteren bir kişi.
Domateslerin büyük problemi asidik olmalarıdır, ki bu da sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

Ancak, her sabah bir bardak domates suyu içmeden önce aklınızda tutmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Eğer ağzınızda yaralar varsa domateslerden kaçınmalısınız, çünkü domatesler asidiktir. Kemoterapi gören birçok insan mukozit adlı yan etkiden muzdariptir, ki bu da enflamasyona ve yaralara neden olur. Domates gibi asidik gıdalar bu durumun neden olduğu acıyı kötüleştirebilir.
 • Bu sebepten dolayı, sindirim değişiklikleri olan insanlar domates tüketmekten kaçınmalıdır. Bundan dolayı, eğer özofageal reflü, mide yanması veya mide ülserleri gibi durumlardan muzdaripseniz ya da sindirim sistemi ameliyatı geçirdiyseniz en iyisi bunları tüketmekten kaçınmanız olacaktır.
 • Potasyum içeriği dolayısıyla, domates, bu minerali tüketimlerini kısıtlamaları gereken kişilerde de kontrendikedir. Örneğin, bu böbrek ya da kalp hastalıkları, insülin yetmezliği ya da metabolik asidoz yaşayan hastalarda durum budur.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ivanova NN, Khomich LM, Beketova NA. [Tomato juice nutritional profile]. Vopr Pitan. 2018;87(2):53-64. doi: 10.24411/0042-8833-2018-10019. Epub 2018 Feb 26. Russian. PubMed PMID: 30592869.
 • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
 • Cataño JG., Trujillo CG., Caicedo JI., Bravo Balado A., et al., Efficacy of lycopene intake in primary prevention of prostate cancer: a systematic review of the literature and meta analysis. Arch Esp Urol, 2018. 71 (2): 187-197.
 • Jacques PF., Lyass A., Massaro JM., Vasan RS., et al., Relation of lycopene intake and consumption of tomato products to incident cardiovascular disease. Br J Nutr, 2014.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.