Okul Sırt Çantaları ve Sırt Ağrısı

Okul sırt çantaları ve sırt ağrısı arasında bir ilişki olsa da çözüm sırt çantalarından vazgeçmek değil, onları uygun bir şekilde kullanmaktır. Daha güçlü kaslar ve kemikler için de çocukların sürekli spor yapmaları gereklidir.
Okul Sırt Çantaları ve Sırt Ağrısı

Son Güncelleme: 17 Mart, 2020

Günümüzde, çoğu insan okul sırt çantalarının ve sırt ağrısının çok yakından ilişkisi olduğunu düşünüyor. Bu doğrudur, fakat yine de dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle problem sırt çantaları değil, onların kullanım şeklidir. Çocuklar sırt çantasında yanlış bir şekilde aşırı yük taşırsa, bunun kaslarına ve kemiklerine etki edeceği çok açıktır. Bu iki konu birbiri ile alakalı olsa da, esas sıkıntı yük ve yükün dağılımı gibi faktörlerdir.

Buna ek olarak, sırt çantalarının insanların her gün kullandığı bir şey olduğunu unutmayın. Bu düzenli kullanım da vücudu korumak için gerekli önlemlerin alınmasını gerektirir. Bu yazımızda, okul sırt çantaları ve sırt ağrısı arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

Okul Sırt Çantaları ve Sırt Ağrısı

pembe, turuncu ve yeşil sırt çantaları takan üç çocuk

Okul sırt çantaları ve sırt ağrısı üzerine araştırma yapan bir çok çalışma vardır. Neredeyse herkes 15 yaşın altındaki çocukların sırt çantası kullanırken rahatsızlık belirttiği konusunda hemfikirdir.

Ayrıca, bir çocuğun vücut ağırlığının %10-15’inden daha fazla ağırlık taşımasının sağlıklı olmadığı konusunda bir fikir birliği vardır. Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Araştırma Başkanlığı çocuğun vücut ağırlığının %10’unu geçen sırt çantalarını taşımasını yasaklamıştır. Almanya’da da buna benzer bir uygulama vardır.

Ayrıca son yıllarda birçok çalışma sırt çantalarının ve çeşitli boyun ve omuz sakatlıklarının, sırt ağrısının, kamburluğun, duruş bozukluğunun, akciğer fonksiyonlarının ve bunun gibi daha birçok şeyin ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu konu, daha önce bu sorunlar çocuklarda çok nadir görülmesine rağmen son zamanlarda çok sık görüldüğü için çok önemli bir hale gelmiştir.

Fakat bazı uzmanlar çocuklarda bu sorunların artmasının sadece sırt çantaları ile ilgili olmayabileceği konusunda bizi uyarmıştır. Bu konu ile ilişkili başka faktörler de vardır. En belirgin olanı, çocukların kas-iskelet sistemini zayıflatan hareketsiz yaşam tarzıdır.

Bu yazımız da okumak isteyebilirsiniz: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bel Ağrısı Egzersizleri

Dikkate Alınması Gereken Veriler

sırt çantaları

Hollanda’da yürütülen bir çalışma bazı sporların sırt ağrısına iyi geldiğini bulmuştur. Diğer bir deyişle, çocuklar ne kadar çok spor yaparsa, sırt ağrıları o kadar az olacaktır.

Hollanda’da yürütülen bir diğer çalışma da çok ilginç bir gerçeğe işaret etmektedir: sırt ağrısı olan çoğu çocukta psikosomatik problemler de bulunmuştur. Duygusal, ailevi veya kişisel sorunlar yaşayan çocuklar sık sık sırt ağrısından muzdarip olmaya daha yatkındır.

Bunların haricinde de, okul sırt çantalarındaki aşırı yük ve yanlış kullanım da çeşitli problemlere yol açabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Bel bölgesinde kas gerginliği. Bunun sebebi, çocuğun çanta çok ağır olduğu zaman vücudunu öne doğru eğmesidir.
  • Özellikle servikal seviyedeki omurgadaki hizasızlık. Sebebi bir önceki durum ile aynıdır.
  • Artan lumbar lordoz.
  • Eşit olmayan omuzlar. Çocuk çantasını tek bir omzunda taşıdığı zaman, kambur ve skolyoz olma riski artmaktadır.

Burada daha fazlasını okuyabilirsiniz: Skolyozu Önlemek İçin 4 Temel Egzersiz

Öneriler

İlk öneri, çocukların spor yapmasını desteklemektir. Fiziksel hareketsizlik hiç kimse için iyi değildir, özellikle de gelişim çağındaki çocuklar için. Ek olarak, kullandıkları sırt çantaları için bazı önlemler de almalısınız:

  • Uygun boyutlara sahip bir çanta alın. Sırt çantası bel hizasının altında olmamalıdır ve genişliği omuz genişliğini geçmemelidir.
  • Askılarının uygun olduğundan emin olun. İçi yumuşak bir malzeme ile desteklenmiş ve sırtta duruşuna göre ayarlanabilir olmalıdır. Uzmanlar, tutmacı olan çantaların alınmasını öneriyor, çünkü bu şekilde çantayı yerden kaldırmak da kolay olacaktır.
  • İçi bölmelere ayrılmış olanları tercih edin. Sırt çantasının içi bölmeli olduğu zaman içine koyduğunuz eşyalar daha az hareket edecek ve böylelikle çanta sırtınızda sabit duracaktır.
  • Ne olursa olsun içine aşırı eşya koymaktan kaçının. Çocuklar kesinlikle sırt çantasının içine aşırı eşya koymaktan kaçınmalıdır. Bu en zararlı faktördür.
  • İçine koyduğunuz şeyleri uygun bir şekilde yerleştirin. En ağır olan öge, vücudunuza en yakın yere konumlandırılmalıdır. Ayrıca sırt çantası iki omza da takılmalıdır.
İlginizi çekebilir ...
Bel Ağrısının Olası 4 Sebebi ve Onunla Savaşma Yöntemleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bel Ağrısının Olası 4 Sebebi ve Onunla Savaşma Yöntemleri

Kötü duruş, yanlış uyku ya da sadece garip bir hareket bile genellikle omurganızın altındaki o zor açıklanan yanma hissi, yani bel ağrısı sebebidir...  • Calvo-Muñoz, I., & Gómez-Conesa, A. (2012). Asociación entre las mochilas escolares y el dolor de espalda. Revisión sistemática. Fisioterapia, 34(1), 31-38.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.