Olduğundan Daha Genç Görünen İnsanların 7 Alışkanlığı

Genç görünmek sadece yaşımızı saklamaktan daha fazlasıdır. Genç görünmek aslında güzelliğimizi kabul edip onu kucaklamayı öğrenmekle, her anı değerlendirmekle ve hayatımızın her döneminden keyif almakla ilgilidir.
Olduğundan Daha Genç Görünen İnsanların 7 Alışkanlığı
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Toplumumuz dış görünüşe takıntılıdır, bu nedenle daha genç görünmek her zaman önemlidir. Yüzünüzden ve vücudunuzdan birkaç yıl azaltmayı vadeden milyonlarca kırışıklık kremi ve binlerce estetik cerrahi operasyon vardır.

Siz tüm umudunuzu bu muhteşem kremlere bağlarken çoğu zaman onlar büyük iddialarını yerine getirmezler. Estetik operasyonlar Rus ruletine dönüşebilir ve hatta sonrasında size ödediğiniz miktardan daha pahalıya mal olabilir.

Peki olduğunuzundan daha genç görünmenizi sağlayacak, sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı?

Cevabımız evet, ancak bu düşündüğünüzden daha farklı bir evet olabilir.

1. Zerafetle yaşlanmak

öpüşen yaşlı çift

Umutsuz bir şekilde genç görünmeye çalışan birini görmekten daha kötü bir şey olamaz (hem de onların dışındaki diğer herkes gerçek yaşlarını fark ederken). Eğer daha genç görünmek istiyorsanız bunun sırrı yaşınızın görünüşüdür.

Bir ergen gibi giyinmek ve yüzünüze bolca makyaj yapmak arzu ettiğiniz şeyin tersine neden olacaktır; yani sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

Yaşın her şey olmadığı gerçeğini kabul edin; bunun yerine zerafetle yaşlanın ve kendinizi sevin. Başka şeyler denemenize gerek kalmadan bunu yapmak sizi daha genç gösterecektir.

Yaşlanmaya karşı pozitif bir tutum takındığınızda ve hayatınızın her aşamasını hakkını vererek yaşadığınızda, yaşlanmanın etkileriyle savaşanlardan daha genç görüneceksiniz.

2. Diyetinize lezzet katın

Genç görünmek sadece dış görünüşle ilgili olan bir şey değildir. Zihninizi genç ve atik tutmak belki de daha önemlidir.

Singapur’daki bir grup araştırmacı, köri tüketen insanların tüketmeyenlere göre daha iyi bilişsel işleve sahip olduklarını keşfettiler.

Beyninizin bilişsel yetileri gençliğinizin önemli bir parçasıdır. Nasıl vücudunuz yaşınızı yansıtıyorsa, düşünme şekliniz ve muhakeme yeteneğiniz de gençliğinizi belli eder.

Farklı ve dengeli bir diyet, zihninizi daha aktif ve çevik kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu şeylerle besler. Bu, sadece vücudunuzu beslemekle ilgili değildir – aynı zamanda zihninizi beslemekle de alakalıdır.

3. Hayatı olduğu gibi kabul edin

Olduğundan daha genç görünen insanlar hayatın onlara attığı yamuk topu yakalama yeteneğine sahip olanlardır.

Kimsenin hayatı mükemmel değildir, ama içinde bulunduğunuz durumlara iyi adapte olabilirseniz kırışıklıklarınızla doğru bir şekilde mücadele etmeye başlarsınız.

Bunu, hayatta karşılaştığınız olasılıkların sizin kim olduğunuzu tanımlamadığını fark ettiğinizde yaparsınız. Hiçbir şey sizin kim olduğunuzu değiştiremez. Hayat her zaman değişmektedir, çünkü hiçbir şey sonsuza dek sürmüyor.

Küçük şeylerle ilgili çok fazla endişelenmemelisiniz. Bazen büyük problemlerin üstesinden mizahla gelmek en iyi çözüm olabilir.

4. Şarkı söyleyin!

karaoke yapan gençler

Şarkı söylemek için melek gibi bir sese ihtiyacınız yoktur, şarkı söylemek ağzınızı kapalı tutmaktan daha iyi olabilir. Şarkı söylemenin sizi nasıl genç tutabileceğini tam olarak bilmediğinizden eminiz; peki, o zaman açıklıyoruz!

Bilim adamları bu konuyla ilgili çeşitli teoriler ortaya atmışlardır. Ancak şu ana kadar kabul edilen en önemli bulgu, şarkı söylemenin nefes almada ve sosyal becerilerde bazı gelişmelere neden olduğudur.

Yaşınızdan daha genç görünmek bir yan etki olarak belirecektir.

Peki neden yakınlarda bir karaoke bar bulup arkadaşlarınızla şarkı söylemiyorsunuz?

5. Evcil hayvanınızla kaliteli zaman geçirin

Hayvanlar genellikle size koşulsuz sevgi gösterir, elbette onlara aşık olmamak çok zordur. Size hayran olan ve sizinle oynamak isteyen bir hayvanla zaman geçirdiğinizde, hayatı gözlemlediğiniz duygusal perspektifiniz de gelişir.

Köpeğinizle yürümek veya kedinizle oynamak gibi basit hareketler fiziksel yeteneklerinizi geliştirebilir, sosyal faaliyetlerinizi çoğaltabilir ve sizi daha ileri götürecek bir mutluluk hissi verebilir.

Tüm bu etkenler başkalarının sizi nasıl gördüğüyle ilgili önemli rol oynar.

6. Uyuyun

uyuyan çift

Yaşından daha genç görünen insanlar uykunun hem vücut hem de beyin için çok önemli olduğunu bilirler. Uyku konusunda uzman olan insanlar aslında yaşlandıkça daha az ya da daha çok uyumanın çok önemli olmadığını keşfetmişlerdir.

Elinizden geldiğince fazla uyku çekmeniz gerekecek, tabii aşırıya kaçmadığınız sürece. Öğleden sonra 15-20 dakikalık bir dinlenme ile günde yedi ya da sekiz saat uyumanız gerekir; bu süre de gençliğinizi korumanız için yeterlidir.

7. Bir dine yönelin

Birçok araştırma, dua etmenin, bir ibadethaneye gitmenin ve bir inanca sahip olmanın hayatınıza birkaç yıl eklediğini göstermiştir. Bunun nedeni ise öfke, dargınlık ve affetme eksikliği gibi şeylerin kalbinizi yaşlandırabilme ihtimalidir.

Bu bahsettiğimiz kötü duygulara tutunduğunuzda aslında çeşitli hastalıkların da kapısını açarsınız. Kalplerini açan insanlar daha uzun yaşarlar ve daha tatmin edici bir hayat sürerler.

İnanç, gerginlikten kurtulmanıza ve endişelerinizden arınmanıza yardımcı olur. Bu durum da bunu uygulayanların olduklarından daha genç görünmelerini sağlar.

Ne tür bir din veya inancı benimsediğinizin önemi yoktur; bu tamamen kendinizi nazik ve sevgi barındıran duygular üretmeye teşvik etmekle ilgilidir. Böylece daha sakin, daha dolu ve daha mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bunlar aynı zamanda sizi başkalarına karşı daha çekici biri yapacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ng, T. P., Chiam, P. C., Lee, T., Chua, H. C., Lim, L., & Kua, E. H. (2006). Curry consumption and cognitive function in the elderly. American Journal of Epidemiology. https://doi.org/10.1093/aje/kwj267
  • Salomoni, S., Van Den Hoorn, W., & Hodges, P. (2016). Breathing and singing: Objective characterization of breathing patterns in classical singers. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0155084
  • Ellen L. Idler, Julie McLaughlin, Stanislav Kasl. (2009). Religion and the Quality of Life in the Last Year of Life. J Gerontol B Psychol Sci Soc Sci. doi: 10.1093/geronb/gbp028

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.