Pankreası Koruyan ve Güçlendiren Meyveler

Pankreasın bakımını ve güçlenmesini sağlayan birkaç meyve olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda size onlar hakkında her şeyi anlatacağız!
Pankreası Koruyan ve Güçlendiren Meyveler
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2023

Pankreası koruyan besinleri biliyor musunuz? Ona iyi bakıyor musunuz? Bildiğiniz gibi bu bez sindirimimizi gerçekleştirmek ve insülin üretmek için gereklidir. Pankreasın bakımı için sağlıklı ve dengeli beslenme şarttır ve işte bu noktada aşağıdaki meyveler işe yarayabilir.

Bu yazıda, pankreasınızın bakımı için en iyi meyvelerden bazılarına göz atacağız. Onlar hakkında her şeyi buradan öğrenin!

Pankreasın sindirimimiz için önemi

Pankreasını gösteren bir kadın.

Midenin arkasında bulunan pankreas, yiyeceklerimizi daha kolay sindirmemize yardımcı olan bazı sıvıları sentezlememizi sağlayan bir bezdir. Pankreas sayesinde besinleri daha iyi depolar ve emeriz. Tabii bu harika bez sayesinde vücudumuzun da insülin ürettiğini unutmamak gerekir. Peki pankreasınızın bakımını nasıl yapıyorsunuz?

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüğümüz ve vücudumuzun işlevlerini normal bir şekilde yerine getirebilmesi için yeterince dengeli beslendiğimiz sürece, genellikle pankreasın varlığının farkına bile varmayız. Ancak, sindirimimiz ağırlaştığında, şişkinlik hissettiğimizde veya bu bölgede bıçak saplanır gibi bir ağrı hissettiğimizde ne olur?

Bu, bir şeylerin yanlış olduğu ve bildiğiniz gibi, pankreasla ilgili hastalıkların genellikle karmaşık ve endişe verici olduğu anlamına gelir, bu nedenle kendimize bakmamız ve uygun alışkanlıkları sürdürmemiz gerekir.

İşte pankreasınızın bakımı için bazı temel kurallar:

  • Mümkün olduğunca kırmızı et, sosis, tuzlu et ve hazır yemek tüketmekten kaçının.
  • Süt gibi hayvansal yağları tüketmekten kaçının veya en azından kısıtlayın. Öte yandan, balık yağlarının sağlıklı olduğunu unutmayın.
  • Alkol ve tütünden kaçının.
  • Pankreasın düzgün çalışmasını sınırladıkları için rafine unları ve rafine şekerleri bir kenara bırakın.
  • Aynı öğünde çok fazla yemek yemekten kaçının, örneğin “büyük bir akşam yemeği yemek”. Bir oturuşta çok yemek yemektense, gün içinde birkaç kez az miktarda yemek yemek her zaman daha iyidir.
  • Öte yandan öğünleri, özellikle de kahvaltıyı atlamayın.
  • Ağrı kesici veya analjezik kötüye kullanmamaya çalışın. Karaciğer, böbrekler ve pankreas, kimyasal oldukları için onları iyi işlemez.
  • Biraz egzersiz yapın, hayatın tadını çıkarın ve stres ve kaygıyı düzgün bir şekilde yönetin.

Bu arada, bu meyvelerin tümü, pankreasınıza bakmak için sağlıklı bir diyetin parçası olmalıdır.

Pankreasınıza iyi gelen meyveler

1. Fırında Tarçınlı Elma

bir sepette elmalar

Pankreası koruyan taktiklerden bir diğeri de, haşlanmış veya pişmiş meyve yemektir. Bu, meyvede bulunan şekerleri azaltmanın bir yoludur, böylece bu organ tarafından daha iyi sindirilirler.

Bu nedenle, pankreasla ilgili sık sık sindirim sorunları yaşıyorsanız, tarçınlı pişmiş elmanın tadını çıkarmak iyi bir fikirdir. Bu meyve, tarçınla birleştiğinde bize sindirim, iltihap önleyici ve yenileyici özellikler veren büyük bir vitamin hazinesidir.

Bu lezzetli ve çok sağlıklı tatlıyı diyetinizin bir parçası olarak tüketmekten çekinmeyin!

2. Tarçınlı haşlanmış armut

kesme tahtası üzerinde armutlar

Hiç tarçınlı haşlanmış armut denediniz mi?

Lezzetlidir ve armutları kaynatmak şeker indekslerini düşürür böylece pankreasımızda çok daha iyi tolere edilir.

Armut da elma gibi vücut fonksiyonlarımızı düzenleyen, sindirimimizi ve kalp-damar sağlığımızı koruyan şifalı bir meyvedir. Ayrıca, bir tutam tarçın eklerseniz, özelliklerini daha da artırabilirsiniz. (Ancak, elbette akıllıca kullanmak her zaman önemlidir, böylece armutlarınız içinde boğulmaz!)

3. Pankreası koruyan ananas ve papaya

Prankreasınız için papaya
Papaya, pankreas sağlığı için mükemmel bir meyvedir.

Bu makaleyi ilginç bulabilirsiniz: Az Yağlı, Lezzetli Tarçınlı Dondurma Tarifi

Sırada, tatlı olarak ananas ve papayadan yapılan lezzetli bir salataya ne dersiniz?

Hem ananasın hem de papayanın karaciğer sağlığımız için harika olmasının nedeni, antioksidanlar açısından çok zengin olmalarıdır. Ayrıca, pankreasımızın sağlığını desteklemek için doğru meyvelerdir. Onu güçlendirir, iyileştirir ve detoksifiye ederler.

Ancak, fazla olgunlaşmamaları gerekir, aksi takdirde çok fazla şekerli olacaktır. Ayrıca her zaman doğal olmalılar, bu nedenle örneğin mağazadan satın alınan meyve sularına başvurmayın. Bunun nedeni, orijinal vitaminlerini kaybetmeleridir ve pankreasımız için tam da ihtiyacımız olan şey budur.

4. İncir

kesilmiş içi gözüken incir

İncirin pankreas sağlığı için harika enzimler içerdiğini biliyor muydunuz?

Aslında incir, düzenli beslenmenizin sağlıklı bir parçası olabilir. Faydalarından yararlanmanın bir yolu da kurutulmuş halde tüketmektir. Hala bunun gibi mükemmel özelliklerini koruyorlar ve örneğin sabahları onları yiyebilirsiniz.

Bu şekilde, kabızlık için de mükemmel bir çözüm bulacaksınız. İncir lezzetlidir ve örneğin bazı kuruyemişlerle birleştirildiğinde,  omega-3, antioksidanlar ve mineraller açısından zengin bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak dururlar.

Son notlar

Sonuç olarak, pankreasınızın bakımı söz konusu olduğunda, çok fazla şekerli meyveler en iyi şekilde pişirilir veya kaynatılır. Bununla birlikte, aynı zamanda pankreasa C vitamini ve antioksidanlar sağlamamız çok önemlidir, bu nedenle papaya ve ananas gibi taze meyveler vazgeçilmezdir. Ayrıca, muhtemelen sindirimi en çok sağlayan meyvelerdir!

Bu arada incir, koruyucu enzimleri için uygundur. Ancak, her gün meyve yemenin sadece bu organın sağlığı için değil, genel sağlığınız için de gerekli olduğunu unutmayın. Genel olarak sağlıklı bir diyet sürdürmeyi, yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmayı ve her zaman yeterince egzersiz yapmayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kalt W, Cassidy A, Howard LR, Krikorian R, Stull AJ, Tremblay F, Zamora-Ros R. Recent Research on the Health Benefits of Blueberries and Their Anthocyanins. Adv Nutr. 2020 Mar 1;11(2):224-236.
  • Weisbeck A, Jansen RJ. Nutrients and the Pancreas: An Epigenetic Perspective. Nutrients. 2017 Mar 15;9(3):283.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.