Pembe Renk Ne Anlama Geliyor?

Pembe rengin doğada daha az yeri vardır, ancak toplum üzerindeki etkisi tartışılmaz. Pembe rengin anlamı ve sembolizmi hakkında her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun!
Pembe Renk Ne Anlama Geliyor?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2021

Pembe doğada baskın bir renk değildir. Ancak, bu kesinlikle var olmadığı anlamına gelmez. Bu rengi hayvanlarda (domuzlar, flamingolar ve bazı yunus türleri), minerallerde (gül kuvars, pembe safir vb.) ve tabii ki güllerde buluruz. Aslında renk adını birçok dilde güllerden alıyor. Size pembe rengin anlamını ve sembolizmini anlatacağız.

Pembe için Latince kelimeler rosa ve rosatus’tur. Her ikisi de kırmızıdan daha düşük bir spektruma sahip güllerin rengini ifade eder. Bu arada İngilizcede “pink” (pembe) kelimesinin kullanımı on yedinci yüzyıldan itibaren belgelenmiştir. Ancak pembe rengin anlamı sosyal, psikolojik ve kültürel kriterlere göre yorumlanabilir.

Pembe rengin özellikleri

pembe rengin anlamı
Doğadaki temsili nispeten nadir olmasına rağmen, pembe birçok kültürel sembol için ilham kaynağı olmuştur.

Bu renk kırmızı ve beyazın karışımı olarak tanımlanabilir. Çeşitli tonları vardır. Aslında o kadar çok var ki bazen diğer renklerle karıştırılabilir. Böylece, spektrumu mor, turuncu, macenta ve hatta gri ile örtüşebilir.

Bahsettiğimiz gibi, doğada nispeten nadir görülen bir renktir. Bununla birlikte, bazı çiçek türleri bu pigmente sahiptir (son yıllarda kiraz çiçeği ana referans olarak güllerin yerini almıştır). Kamuflaj edilmesi pratik bir renk olmadığı için çok az hayvan pembedir, ancak flamingolar, domuzlar, pembe yunuslar, beyaz filler, pembe iguanalar, pembe kakadular ve bazı semenderlerden bahsedebiliriz.

Pembe kumtaşı doğada nadir değildir ve Coral Pink Sand Dunes Eyalet Parkı ve Zion Ulusal Parkı gibi manzaralara yol açar (bazı alanlar güneşte pembe görünebilir). Avustralya’daki Hillier Gölü, içinde yaşayan bir tür alg nedeniyle pembe sulara sahiptir.

Bunlara ek olarak, sizi doğadaki bu renkle ilgili diğer merak edilen gerçeklerle baş başa bırakmak istiyoruz:

 • Yarı pişmiş sığır eti, miyoglobinin oksidasyonu nedeniyle pembemsi bir renk alır (çiğ olduğunda karakteristik kırmızı rengini verir).
 • Rayleigh saçılması olarak bilinen bir etki nedeniyle gün doğumu veya gün batımında gökyüzü pembeye dönebilir.
 • Pembe genellikle şekerlemede çilek veya ahududu aromasına atıfta bulunmak için kullanılır. Bu, kiraz aromasıyla karıştırılmasını önler.
 • Pembe şampanya rengini koyu mor üzüm kabuklarının kısmen fermente edilmesi sonucunda alır. Ayrıca, bazı üreticiler biraz kırmızı şarap eklemeyi tercih ediyor.
 • Pembe, elbise açısından popüler olarak kız çocuklarıyla ilişkilendirilir. Ancak, tarihin büyük bir bölümünde durum bunun tam tersiydi. Kızlar mavi giyerdi (en azından Batı’da) çünkü Meryem Ana’yı sembolize ederdi.
 • Renk vexillology’de (bayraklar) nadiren kullanılır. Ancak, Kolombiya, Brezilya ve Ukrayna’nın bazı bölgeleri bu rengi bayraklarına dahil etmiştir.
 • Çok az olsa da bazı siyasi partiler pembeyi rozet olarak kullanır. Gayri resmi bağlamlarda, sosyal demokratlara aşağılayıcı bir şekilde atıfta bulunur.
 • Geçen yüzyılın son on yılının sonundan bu yana, LGBT hareketinin sembolü olarak da kullanılıyor.
 • Dünyada bu renkte birkaç yapı var: Casa Rosada (Arjantin, bir hükümet sarayı), Canada Place Building (Kanada) ve Georgia Pacific Tower
 • Pembe kurdele meme kanserine karşı mücadeleyi simgeliyor.
 • “Pembe basın” terimi, şov dünyası ile ilgili bilgileri ifade etmek için kullanılır.
 • Romantik romanlar, İspanyolca gibi bazı dillerde pembe roman olarak da bilinir.
 • Giro d’Italia bisiklet turunun lideri kendine özgü pembe bir mayo giyiyor.

Mavi, kırmızı ve sarı (ana renkler) kadar sık görülen bir renk olmamasına rağmen, pembe renk toplumda çok yaygındır. Pembenin anlamı psikolojik olarak da yorumlanabilir. Bunu size bir sonraki bölümde anlatacağız.

Bu makaleyi okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz: Kötü Ya Da Yetersiz Renk Görme Nedenleri

Pembenin psikolojideki anlamı

Japon Psikoloji Araştırmaları’nda 2019’da yayınlanan bir araştırma, pembe giysiler giyen erkeklerin klişe cinsiyetçi davranışları azalttığını ve geleneksel cinsiyet rolü tutumlarını terk ettiğini buldu. Yüksek benlik saygısına sahip erkekler, düşük benlik saygısına sahip olanların tam tersi olarak, daha fazla gücü özümseme eğilimindeydiler.

Benzer şekilde, pembe renkli odaların yoğun kırmızı tonlara sahip yerlerin aksine kaygı düzeylerini azalttığına dair kanıtlar var. Hatta bazı araştırmalar mor ve kırmızı ile birlikte sosyal medya paylaşımları ile etkileşime girerken olumlu bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor. Yeşil, mavi, siyah ve sarı zıt etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, bu renge verilen diğer ilginç psikolojik tepkileri vurgulamak istiyoruz:

 • Pembenin daha açık tonları neşe ve mutluluğu ifade edebilir.
 • Pembenin daha koyu tonları, ruh halinin heyecanını iletebilir.
 • Belirli bağlamlarda, erotizmle bağlantılı tepkiler uyandırabilir.
 • Bazı insanlar ( kendilerini nasıl ifade ettikleri veya nasıl davrandıkları) üzerinde çocuksu bir etkisi olabilir.
 • Bazı insanlar için pembenin açık tonlarını görmek veya bunlarla etkileşime girmek yaratıcılığın yakıtıdır.
 • Görünür sakinleştirici etkisi nedeniyle, birçok spor takımı ekipmanlarında pembe kullanır (örneğin, muhalefetin coşkusunu azaltmak için).

Pek çok kişi tarafından hafife alınan bu renk, aslında insanların davranışları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ne düşündüğünüzü, ne söylediğinizi ve hatta nasıl davrandığınızı koşullandırabilir. Tabii ki, etkileri birçok değişken tarafından belirlenir.

Bu makaleyi ilginç bulabilirsiniz: Anksiyete Testi: Anksiyete Seviyenizi Ölçün!

Farklı kültürlerde pembenin anlamı

pembe ojeli pembe kazaklı kadın
Zamanla pembe, tüm dünyada giyimin önemli bir parçası haline geldi.

Pembenin kültürel yönüne daha önce değinmiştik. Ancak, pembe rengin farklı kültürlerde ve tarih boyunca taşıdığı anlamla ilgili merak edilen bazı bilgileri bir araya toplayarak bu yazıyı bitirmek istiyoruz.

Hadi daha yakından bakalım:

 • Pembe renk, hükümdarlar tarafından en yaygın kullanılan renk değildi. Bununla birlikte, bazı hükümdarlar 14. yüzyıldan itibaren ara sıra pembe giyerlerdi.
 • Bazı Rönesans resimlerinde bebek İsa pembe giyinmişti.
 • Britanya İmparatorluğu’nun kolonileri genellikle pembe renkteydi.
 • 18. yüzyılda pastel renkler popüler hale geldi, bu nedenle insanların pembe giymesi çok yaygındı.
 • Nazi Almanya’sında eşcinsellikle suçlanan insanlar toplama kamplarında pembe üçgen rozet takmaya zorlandı.
 • Mamie Eisenhower’ın 1953’te kadın kıyafetlerinin bir parçası olarak renkleri popülerleştirmeye başladığına inanılıyor.
 • Japonya’da erotik filmler pembe filmler olarak bilinir.
 • Hint düğünlerinde pembe sarık giyilir.
 • Kızlar için pembe oyuncaklar ve erkekler için mavi oyuncaklar arasındaki ayrım nispeten yenidir. 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar konsolide edilmedi.

Paylaştığımız verilerin pembe rengin anlamının birden fazla yorumu olduğunu anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Hiçbir şekilde zayıf bir renk veya sadece kadınlıkla ilişkili bir renk değildir. Aslında, renk tonlarının çeşitliliği onu en çok yönlü renklerden biri yapar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.