Peynir Çayı: Kökeni ve Hazırlanışı

Peynir çayını duydunuz mu? Evde tadını çıkarabilmeniz için bu kolay Tayvan içeceğinin nasıl yapıldığını göstereceğiz!
Peynir Çayı: Kökeni ve Hazırlanışı
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Peynir çayı, çeşitli sağlık yararları olan egzotik bir içecektir. Tayvan’da hemen hemen her pazarda bulabileceğiniz bu çay diğerülkelerde çok daha az yaygındır. Bu nedenle size nasıl peynir çayı yapabileceğinizi göstereceğiz, böylece siz de tadını çıkarabilirsiniz!

Konuya girmeden önce, demlenmiş içecekler sağlıklı bir diyetin parçası olarak harika olduğunu size hatırlatmamız gerekiyor. Tipik olarak, serbest radikallerin üretimini nötralize edebilen ve vücudunuzun dokularında birikmelerini önlemenize yardımcı olan antioksidan bitki besinleri içerirler.

Peynir çayı nedir?

Peynir çayı siyah, yeşil veya matcha çayı ile yapabileceğiniz bir içecektir ve ana malzemesi krem şantinden gelir. Asya ülkelerinden geliyor ve dokusu ve tadıyla öne çıkıyor. Ayrıca, yüksek bir besin yoğunluğuna sahiptir.

Bu içecek peynir içererek biyolojik değeri yüksek proteinler sağlar. Bu besinlerin, yeterli kas fonksiyonunu sağlamak için gerekli olduklarını kanıtlamıştır. Yoğun bir çalışma veya fiziksel aktivite döneminden sonra iyileşme sürecine yardımcı olarak dokuların hazırlanmasına yardımcı olurlar.

Ek olarak, bu çay, antioksidan bileşikler içermesiyle öne çıkıyor. Aslında, Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu maddenin düzenli tüketimi kronik ve karmaşık sorunların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, çaydaki kateşinler, kilo kaybı için iyi olan yağların oksidasyonunu ve hareketini uyarabilir.  Molecules’da yayınlanan bir araştırmadan elde edilen kanıtların da gösterdiği gibi, vücut kompozisyonunuzun durumunu iyileştirmek için sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edebilirsiniz.

mutfakta bir kesme tahtası üzerinde beyaz peynir bloğu
Peynir, biyolojik değeri yüksek proteinler sağlar, bu nedenle uzmanlar onları diyetinize dahil etmenizi önerir.

Gerekli malzemeler

Bir peynir çayı hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • Tuz, şeker ve buz
  • 90 ml krema
  • Siyah, yeşil veya matcha çayı
  • 20 ml krem peynir
  • 1 2/3 tam yağlı süt

Peynir çayı yapmak için adım adım talimatlar

Seçtiğiniz çayı hazırlayarak başlamalısınız. Bunu yapmak için, bu çay için en uygun sıcaklığın ne olduğunu bulmalı ve suyu o dereceye kadar ısıtmalısınız. Ardından poşet çayı ekleyin ve birkaç dakika demlenmesi için bardağınızın kapağını kapatın. İşlem bitince dilediğiniz gibi tatlandırıp soğumaya bırakın.

Başka bir kaba krem peynir ve krem şantiyi, sütü ve biraz tuzu ekleyin. Pürüzsüz ama yoğun bir karışım elde edene kadar hepsini bir çırpma teli ile karıştırın. Mümkün olduğu kadar kremsi olması gerekiyor, bu yüzden krem şantiyi en uygun durumdayken eklemeniz gerekiyor.

Daha sonra peynir çayı için bardağınızın dibine buz ekleyip, seçtiğiniz çayla kaplayın ve 2 veya 3 yemek kaşığı krem peynir karışımından ekleyin. Soğuk servis etmelisiniz.

Neyle içebilirsiniz?

Çayın tadını çıkarmak istediğinizde, bunun için iyi bir eşlik seçmek çok önemlidir. Bir seçenek, yüksek bir besin yoğunluğuna sahip oldukları ve sağlıklı gıdalar oldukları bilindiği için fındıktır. Çiğ veya kavrulmuş fındık seçmek iyidir.

Alternatif olarak, bazı insanlar peynir çayına bir hamur işi veya sandviçle eşlik etmeyi tercih ederler. Bunlar her gün için iyi bir seçenek değil, ancak ara sıra yapabilirsiniz. Ne olursa olsun, bu tür yiyeceklerin çok miktarda trans yağ ve ilave şeker içerdiğini unutmamalısınız.

Sağlıklı bir dokunuş eklemek istiyorsanız, her zaman guacamole veya humus yapabilir ve biraz doğranmış sebze veya biraz ev yapımı cips ile yiyebilirsiniz. Bunlar peynir çayınızın yanına bir şeyler katmak için iyi bir alternatif.

fındık, yer fıstığı ceviz yakın çekim
Fındık, peynir çayınızı içerken diyetinizi bozmadan bir şeyler yemek için sağlıklı bir seçenektir.

Bir peynir çayı hazırlayın ve tadını çıkarın

Birçok insan peynir çayı konusunda tutkulu çünkü harika bir tadı var.

Bu nedenle Batı ülkelerinde hızla popülerlik kazanmıştır. Ayrıca evde yapımının kolay olması avantajına sahiptir, bu yüzden tadını çıkarmak için bir yere gitmenize gerek yoktur.

Ancak, bu tür bir çayın enerjisinin yüksek olduğunu unutmamalısınız. Bunun nedeni krema ve krem peynir içermesidir. Bu nedenle ölçülü tüketmelisiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamak için, meselenin diyetinizi iyileştirmek olmadığını unutmayın; fiziksel aktivite de önemlidir. Bu şekilde, daha iyi bir genel sağlık durumu elde edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.
  • Prasanth MI, Sivamaruthi BS, Chaiyasut C, Tencomnao T. A Review of the Role of Green Tea (Camellia sinensis) in Antiphotoaging, Stress Resistance, Neuroprotection, and Autophagy. Nutrients. 2019 Feb 23;11(2):474. doi: 10.3390/nu11020474. PMID: 30813433; PMCID: PMC6412948.
  • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176. doi: 10.3390/molecules23051176. PMID: 29758009; PMCID: PMC6099746.Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176. doi: 10.3390/molecules23051176. PMID: 29758009; PMCID: PMC6099746.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.