Romatoid Artrit ile İlgili 5 Önemli Gerçek

Romatoid artritten muzdarip bir tanıdığınız var mı? Bu hastalık hakkındaki 5 önemli gerçeği okuyun ve buna nasıl tanı konulacağını öğrenin.
Romatoid Artrit ile İlgili 5 Önemli Gerçek
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Romatoid artrit, eklemlerin ve onları çevreleyen dokuların enflamasyonu ve deformasyonu ile karakterize edilen kronik bir hastalıktır.

Bu tür artrit, 60 yaşın üstündeki yetişkinler arasında çok yaygındır, ancak erken evrelerde gelişen özel durumlar da vardır. Genellikle dizler ve eller gibi yerlerde görülür. Bununla birlikte, bazı kaslar ve dokular da dahil olmak üzere, vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Romatoid artritin oluşumunu açıklayan kesin bir neden olmasa da, çeşitli sebeplerle ilişkilendirilebilir. Bunlar, kalıtsal faktörler, zamanla eklemlerde oluşan aşınma ve yıpranma ve bazı yaralanmaları içerir.

Başlıca görülen semptom, yoğunluğu değişen ağrıdır. Bu ağrı neredeyse her zaman enflamasyon, ağırlık hissi ve normal hareketlerin yapılmasındaki zorluklarla birlikte görülür.

Bazı hastalar zamanla daha iyi hissederken, bazıları koşullar kötüleştiğinde tıbbi tedavi aramak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle, risk faktörleri, gelişimi ve tedavi türleri de dahil olmak üzere bu hastalığın farkında olmak önemlidir.

Şimdi bu hastalıkla ilgili 5 önemli gerçeğe bir göz atalım.

1. Çeşitli eklemleri etkiler

yaşlı eller

Romatoid artrit genellikle birkaç farklı eklemi etkileyen, özellikle de ellerde ve dizlerde görülen bir hastalıktır. Tek bir eklemde görüldüğü çok azdır, çünkü zamanla kademeli olarak gelişir ve vücudun diğer bölümlerine kadar uzanır.

Artritli bazı hastalar sürekli bir tarafta bunu hissetse de, bu, ağrıyı kontrol etmeyi kolaylaştırabilir.  Ağrı kesici ve anti-enflamatuvar ilaçların yanı sıra alternatif terapiler de rahatlamayı sağlamaya yetebilir.

2. Herkeste görülebilir

Genelde, romatoid artritle ilişkili eklemlerde sürekli ağrı, yaşla birlikte oluşan aşınma ve yıpranmaya bağlıdır. Ancak bu hastalık sadece yaşlılığa özgü değildir. Çocuklar veya genç yetişkinlerde de görülebilir.

Çoğu vakanın daha yaşlı yetişkinlerde görüldüğü doğru olsa da, özellikle ailede bu hastalığın bir geçmişi varsa veya herhangi bir yaralanma yaşadıysanız, bundan acı çekme olasılığınız çok daha erken ortaya çıkabilir.

3. Tıp çevresinin kafasını karıştırmaya devam etmektedir

romatoid artrit muayenesi

Romatoid artrit nispeten yaygın olsa da, gelişimi dünyadaki tıbbi ve bilimsel toplulukların kafasını hala karıştırmaktadır. Bunun nedeni, eklemlerin aşınması ve yıpranması ile ilişkili pek çok faktör olduğundan dolayı kimsenin ana sebebi kesin olarak bilmemesidir.

Uzmanlara göre açık olan şey şudur; vücudun bağışıklık sistemi kendi dokularına yani bu durumda eklemlerin etrafındakilere saldırmaya başladığında ortaya çıkmaktadır. Yine de, vücudun bu tepkisini neyin tetiklediği hala belli değildir.

Bununla birlikte, bazı risk faktörleri şunları içermektedir:

  • Genetik eğilim
  • Hormonal dengesizlikler
  • Alkol tüketimi ve tütün
  • Kas, eklem ve kemik dokuları üzerindeki lezyonlar
  • Aşırı fiziksel aktivite
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek
  • Obezite

4. Tanısı çok komplekstir

Birçok hastalığın teşhisi kolaydır, çünkü vücut sıvılarının örnekleri kesin bir kanıt sağlayabilir. Ancak, romatoid artrit özel bir durumdur. Belirtilerin ortaya çıkma şekli nedeniyle bunu saptaması çok zordur.

İlk aşamalarında, ağrı diğer küçük sağlık sorunları ile karıştırılabilir ve insanlar bunun yorgunlukla ilgili olduğunu düşünürken gözden kaçabilir. Mayo Clinic’in verilerine göre, bu bozukluğun belirlenmesinde kullanılabilecek tek bir test yoktur.

Buna ek olarak, vakalar kademeli olarak ortaya çıkma eğilimi gösterdiği için, doğru bir teşhis elde etmek birkaç yıl sürebilir.  Bunu tanımlamak için kullanılan yöntemlerden bazıları semptomlar, aile geçmişi ve X-ray analizlerdir.

5. Çeşitli tedavi tipleri vardır

egzersiz ile tedavi

Hastalığın kesin bir tedavisi olmamasına rağmen, semptomların şiddetini azaltmaya ve kontrol altına almaya yardımcı olabilecek birçok yöntem vardır.

Tedaviler, enflamasyon ve ağrıları kontrol etmek için tasarlanmıştır ve aynı zamanda hastaların normal bir yaşam tarzı sürmesine izin vermektedir.

  • Her şeyden önce, hastanın kendi kendine yardım programları ve destek grupları aracılığıyla eğitilmesi önerilir, çünkü bu teşhis, duygusal durum üzerinde güçlü bir etkiye sebep olabilir.
  • Daha sonra ağrıyı kontrol altına almak ve sertliği hafifletmek için ağrı kesici ve anti-enflamatuvar ilaçlar reçete edilir.
  • Buna ek olarak, etkilenen eklemlerin çevresindeki dokuları güçlendirmek ve korumak için fizik tedavi seanslarına başvurmak en iyisidir.

Ayrıca, romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak pek çok doğal ürün vardır. Bu hastalığa sahip olduğunuzdan mı şüpheleniyorsunuz? İlk uyarı olarak, tıbbi bir yardım almak ve bu şekilde bu durumun iyice değerlendirilmesi en iyisidir.

Bu hastalıktan muzdarip olduğunuza dair bir tanı konulduğunda ise, yaşam kalitenizi etkilememek için günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.