Sağlıklı Görünen Sağlıksız Alışkanlıklar

Sağlıklı Görünen Sağlıksız Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2019

Bazı popüler inanışlar, toplumu bazı alışkanlıkların sağlık için yararlı olduğuna inandırarak kabul ettirdi; ama aslında bu alışkanlıklar sadece başarılı pazarlamanın ve reklamların sonucudur. Bu makalede değiştirmeniz veya belki de hayatınızdan tamamen çıkarmanız gereken sağlıksız alışkanlıklar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz sağlıksız alışkanlıklar

Tatlandırılmış ya da aromalı sular

Bir restorana gittiğimizde daha sağlıklı olan meyve sularını tercih etmek yerine tatlandırılmış veya aromalı suları sipariş etmek genelde kolayımıza gelir. Bu hem doğru hem yanlıştır.

Bu içeceklerin içindeki şeker, katkı maddeleri ve diğer maddeler sağlığa zararlıdır. Doğal su veya ev yapımı taze sıkılmış meyve sularından daha iyi bir içecek yoktur.

pembe içecek

Kilo aldırıcı tahıllı bar

Daha önce sağlıklı olduğunu düşünerek bir iki tane tahıllı bar yemiş olabilirsiniz; ancak bu barlar fazla miktarda şeker (ve çikolata) içerir. Bu tür yiyecekler genelde kalori artışına sebep olur.

Bu yüzden bu barları genelde sporcuların tükettiğini görürsünüz. Aynı şey spor salonlarında satılan protein barları için de geçerlidir. İçinde protein, mineral ve lifler taşıyan ev yapımı atıştırmalıkları tercih edin.

Vitamin takviyeleri

İlaç şeklinde alınan vitamin takviyelerinin -özellikle fazla alındığı zaman- vücuda yararlı olmadığı kanıtlandı. Kardiyavasküler hastalıklar ve kanser ile bu ilaçlar arasında az da olsa bir bağlantı bulundu.

Bunun yanı sıra bu vitamin takviyeleri, yiyeceklerden veya doğal ürünlerden aldığınız vitaminlerin metabolizmaya yararlı olmasına da engel oluyor.

çeşitli ilaçlar

Biranın içinde çok fazla kalori var

Birçok kişi birayı daha çok kalorili alkollü içecekleri tüketmemek için tercih eder. Ancak içeriğindeki arpa ve alkol kilo vermek isteyenler veya diyet yapanlar için iyi bir alternatif değildir. İçeriğinde az alkol olduğu için yeterince tatmin vermez ve dolayısıyla kişi sonunda gereğinden fazla bira içmiş olur.

Balık yağı hiç de kötü değil

İnek, domuz veya tavuğa nazaran balığın içinde sağlıklı bir tür yağ bulunur. Omega 3 yağ asitlerini duymuşsunuzdur. Örneğin, somon balığı yediğinizde yağını ayırmayın; çünkü bu yağın içinde akli kapasiteyi geliştiren ve kronik hastalıkları önleyen besleyici öğeler bulunur.

somon balığı

Öğünleri atlamayın

Birçok kişi kahvaltı veya öğle yemeğini atlayarak kilo verebileceğine inanır. Ancak bu da sağlıksız alışkanlıklar arasındadır; çünkü amacın tam tersi etki yaratır. Öncelikle, gerçekten yemek yemek gerektiği zaman çok daha aç olursunuz ve ne yediğinize dikkat etmezsiniz.

Sonrasında, vücut günlük aktiviteler için depoladığı yağları kullanmaya başlar. Bunun iyi olduğunu düşünebilirsiniz; ama değildir. Çünkü bu, bir arabayı bir yemek kaşığı tereyağı ile çalıştırmaya benzer.

Plastik şişeden su içmeyin

Günde iki litre su içmenin ne kadar önemli olduğunu yüzlerce kez okudunuz. Ancak plastik şişeden su içmek birçoğumuzun yaptığı bir hatadır. Çünkü bu şişelerde bulunan su, bakteri ve virüslerle temas eder.

Bu da yetmezmiş gibi, şişelerin iç duvarında mantar veya küf oluşabilir. Arıtıcılardan veya cam şişede satılan suları içmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.

plastik şişeden su içen kadın

Tatlı yemekten çekinmeyin

Sizi şaşırtacak olsa da, istediğiniz zaman yememek sağlıksız alışkanlıklar arasında sayılabilir. Eğer üzerinde krema sıkılmış bir dilim meyveli kek yemek istiyorsanız, durmayın. Yiyin! Neden biliyor musunuz?

Eğer her canınız çektiğinde hiçbir şey yemezseniz, sonunda bütün keki yeme olasılığınız var! Canınız çektiğinde veya istediğiniz yiyecekten biraz yiyerek anksiyeteden kurtulabilirsiniz.

Gazlı içecekler içmeyin

Marketlerde satılan meyve suları, gazlı içecekler veya diyet içecekleri bir çok zararlı madde ve tatlandırıcı içerir. Çalışmalar bu ürünlerin sıradan içeceklere göre daha fazla hastalık potansiyeli taşıdığını ortaya koyuyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi her zaman daha sağlıklı ürünleri tercih edin.

bir bardak buzlu kola

Yiyecekleri mikrodalgada ısıtmayın veya pişirmeyin

Kimse bu buluşun ev hanımlarının ve bekarların hayatını kolaylaştırmadığını iddia edemez. Ama getirileri nedir? Bu mutfak eşyasından yayılan dalgalar sağlığa çok zararlıdır ve kansere veya dengesiz bir salgı sistemine bile sebep olabilir.

Aynı şey hazır veya dondurulmuş yemekler için de geçerlidir. Ayrıca yiyecekleri orjinal paketlerind ısıtmamalısınız. Bundan kaçınmanın en iyi yolu geleneksel bir fırın kullanmaktır. Biraz daha uzun sürer; ama toksinsiz ve daha iyi bir tadı garantilersiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.