Sağlıklı Görünen Sağlıksız Alışkanlıklar

· 16 Ağustos, 2015
Mikrodalgada hazırlanan yiyecekler dalgaların birikmesi yüzünden dengesiz bir endokrin sistemine ve çeşitli kanser tiplerine yol açar. Geleneksel fırınla yemek yapmaya devam!

Bazı popüler inanışlar, toplumu bazı alışkanlıkların sağlık için yararlı olduğuna inandırarak kabul ettirdi, ama aslında bu alışkanlıklar sadece başarılı pazarlamanın ve reklamların sonucu. Bu makalede değiştirmeniz veya belki de hayatınızdan tamamen çıkarmanız gereken sağlıksız alışkanlıklar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı yeme alışkanlıkları hakkında efsaneler

Tatlandırılmış/aromalı sular

Bir restorana gittiğimizde daha sağlıklı olan meyve sularını tercih etmek yerine tatlandırılmış/aromalı suları sipariş etmek genelde kolayımıza gelir. Bu hem doğru hem yanlış. Bu içeceklerin içindeki şeker, katkı maddeleri ve diğer maddeler sağlığa zararlıdır. Doğal su veya ev yapımı taze sıkılmış meyve sularından daha iyi bir içecek yok.

saglikli

Kilo aldırıcı tahıllı bar

Daha önce sağlıklı olduğunu düşünerek bir iki tane tahıllı bar yemiş olabilirsiniz, ancak bu barlar fazla miktarda şeker (ve çikolata) içerir. Bu tür yiyecekler genelde kalori artışına sebep olur, bu yüzden genelde sporcuların tükettiğini görürsünüz. Aynı şey fitness/spor merkezlerinde satılan protein barları için de geçerlidir. İçinde protein, mineral ve lifler taşıyan ev yapımı atıştırmalıkları tercih edin.

Vitamin takviyeleri aslında o kadar da sağlıklı değil

İlaç şeklinde alınan vitamin takviyelerinin -özellikle fazla alındığı zaman- vücuda yararlı olmadığı kanıtlandı. Kardiyavasküler hastalıklar ve kanser ile bu ilaçlar arasında az da olsa bir bağlantı bulundu. Ayrıca bu vitamin takviyeleri, yiyeceklerden veya doğal ürünlerden aldığınız vitaminlerin metabolizmaya yararlı olmasına da engel oluyor.

sagliksizilac

Biranın içinde çok fazla kalori var

Bir çok kişi birayı, daha fazla kalori taşıyan kuvvetli alkollü içecekleri tüketmemek için tercih ediyor. Ancak, içeriğindeki arpa ve alkol kilo vermek isteyenler veya diyet yapanlar için iyi bir alternatif değil. İçeriğinde az alkol olduğu için yeterince tatmin vermez, ve dolayısıyla kişi sonunda gereğinden fazla bira içmiş olur.

Balık yağı hiç de kötü değil

İnek, domuz, veya tavuğa nazaran balık içinde sağlıklı bir tür yağ bulundurur. Omega 3 yağ asitlerini duymuşsunuzdur. Örneğin, somon balığı yediğinizde yağını ayırmayın, çünkü bu yağın içinde akli kapasiteyi geliştiren ve kronik hastalıkları önleyen besleyici öğeler bulunur. 

saglikli2

Öğünleri atlamayın

Bir çok kişi kahvaltı veya öğle yemeğini atlayarak kilo verebileceğine inanır. Ancak, bu amacın tam tersi etki yaratır. Öncelikle, gerçekten yemek yemek gerektiği zaman çok daha aç olacaksınız ve anksiyete ve arsızlık yüzünden ne yediğinize dikkat etmeyeceksiniz. Sonrasında, vücut günlük aktiviteler için depoladığı yağları kullanmaya başlayacak. Bunun iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ama değil. Çünkü bu bir arabayı bir yemek kaşığı tereyağı ile çalıştırmaya benzer.

Plastik şişeden su içmeyin

Günde iki litre su içmenin ne kadar önemli olduğunu yüzlerce kez okudunuz. Uzun dinlenişten sonra işe giderken bir şişe su aldınız. Ancak bu, bir çoğumuzun yaptığı bir hata. Çünkü bu su şişelerde bulunan su, bakteri ve virüslerle temas eder, ve plastik içinde suya taşınabilecek toksinler bulunur. Bu da yetmezmiş gibi, şişelerin iç duvarında mantar veya küf oluşabilir. Arıtıcılardan veya cam şişede satılan suları içmek her zaman daha sağlıklıdır. 

sagliklisu

Tatlı yemekten çekinmeyin

Eğer üzerinde krema sıkılmış bir dilim meyveli kek yemek istiyorsanız, durmayın. Yiyin! Neden biliyor musunuz? Eğer her canınız çektiğinde hiç bir şey yemezseniz sonunda bütün keki yeme olasılığınız var! Canınız çektiğinde veya dibiniz düştüğünde istediğiniz yiyecekten biraz yiyerek anksiyeteden kurtulabilirsiniz. Bu tuzlu yiyecekler için de geçerli.

Gazlı içecekler içmeyin

Marketlerde satılan meyve suları, gazlı içecekler veya diyet içecekleri bir çok zararlı madde ve tatlandırıcı içerir. Çalışmalar bu ürünlerin sıradan içeceklere göre daha fazla hastalık potansiyeli taşıdığını ortaya koyuyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi her zaman daha sağlıklı ürünleri tercih.

sagliksiz2

Yiyecekleri mikrodalgada ısıtmayın/pişirmeyin

Kimse, bu buluşun ev hanımlarının ve bekarların hayatını kolaylaştırmadığını iddia edemez. Ama getirileri ne? Bu mutfak eşyasından dağılan dalgalar sağlığa çok zararlıdır ve hatta kansere veya dengesiz bir salgı sistemine sebep olabilir. Aynı şey hazır veya dondurulmuş yemekler için de geçerlidir. Ayrıca yiyecekleri orjinal paketlerinde/kutularında ısıtmamalısınız. Bundan kaçınmanın en iyi yolu geleneksel bir fırın kullanmak. Biraz daha uzun sürecek ama toksinsiz ve daha iyi bir tadı garantileyeceksiniz.