Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kırmızı Meyve Suyu

Kırmızı meyvelerden hazırlanan meyve suyu ile, vücudunuz için faydalı olan antioksidan ve vitaminleri alırken, bir yandan da kilo verebilirsiniz.
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kırmızı Meyve Suyu

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kırmızı meyve suyu, kilo vermek isteyenler için harika bir seçenektir. Günümüzde pek çok kişi fazla kilolarından kurtulmak istiyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimseyerek ve işlenmiş gıdaların ve diyet gazlı içeceklerin tüketimini bırakarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kilo vermek ve ideal kilonuzu korumak için, dengeli beslenmek önemlidir. Bunun yanı sıra, kolay, etkili ve fazla para harcamanızı gerektirmeyen ek yöntemler de denemelisiniz. Sağlık miktar değil kalite ile ilgilidir.

Bu bakımdan, bu yazımızda kırmızı meyvelerden yapılan meyve suyunu beslenmenize ekleyerek nasıl kilo verebileceğinizden bahsedeceğiz. Bu meyvelerin çoğu sağlıklı ve ucuzdur.

Kırmızı Meyve Türleri

smoothie

Kırmızı renkli meyveler, yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Ayrıca, bu meyveler cildinizin güzelliğini korur ve kilo vermenizi kolaylaştırır.

Çilek, frambuaz, yaban mersini, karpuz, üzüm ve nar kırmızı meyve grubuna girer. Bu meyvelerin çoğu C vitamini, beta karoten, potasyum, kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Bunlar cilde faydalı olan ve vücudu temizleyen vitaminlerdir. Bunun yanı sıra, diüretik ve laksatif etkileri vardır. Bu özellikler vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Kırmızı Meyve Suları

Karışık meyve suyu hazırlarken, bu meyvelerden faydalanabilirsiniz. Böylece, meyvelerdeki vitamin ve mineralleri almış olursunuz.

Bunun yanı sıra, kırmızı meyvelerdeki yüksek su içeriği sayesinde vücudunuzun sıvı ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Böylece, meyve suyunun diüretik fonksiyonundan faydalanmış olursunuz.

Kırmızı Meyve Suyu: Alkalizasyon

Kırmızı meyvelerden hazırlanan meyve suları, besleyici maddeler, antioksidanlar ve alkali elementler bakımından zengindir. Bu nedenle kilo vermek için idealdir.

Alkalizasyonun önemi, vücudunuzun çeşitli faktörler tarafından üretilen asidik niteliğin etkisini yok etmesidir. Bu faktörler yetersiz beslenme, fiziksel egzersiz yapmama, kirlilik ve hareketsiz yaşam tarzıdır.

Bununla birlikte, kırmızı meyve suları karın yağlarını yakmaya yardımcı olur. Ayrıca, içerdikleri doğal şeker sayesinde şeker tüketme ihtiyacınız dengelenir ve kilo almanız önlenir. Aşağıda, meyve suyu yapabileceğiniz meyvelerin özelliklerinden bahsedeceğiz.

böğürtlenli içecek

Kırmızı Meyve Suyunun Hazırlanışı

Herhangi bir tarife ihtiyacınız olmadan, istediğiniz ve sevdiğiniz meyveleri kullanabilirsiniz. Karıştırabileceğiniz meyvelerden bazıları şu şekildedir:

Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm, önemli bir antioksidan olan resveratrol bakımından zengindir. Bu antioksidan üzümün kabuğunda ve çekirdeklerinde bulunur.

Resveratrol, cilt sağlığı bakımından çok iyidir. Bu nedenle, bazı kozmetik firmaları ürünlerde bu antioksidanı kullanır.

Nar

Nar, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Elmadan biraz daha büyüktür ve hasat zamanı sonbahar ve kış mevsimidir.

Karpuz

Bu meyve oldukça ferahlatıcıdır çünkü çok miktarda sıvı içerir ve bu sayede de içecekler için idealdir. Karpuz, ödem miktarını dengeler ve vücuttaki toksinleri atar çünkü yüksek miktarda potasyum içerir. Bu nedenle, ödem sorunu olan kişiler için idealdir.

Kırmızı Dut

Kırmızı dut çok lezzetlidir ve mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, bu meyvelerden hazırlanan meyve suyunda kremsi bir kıvam olur.

Kırmızı Elma

İçerdiği doğal şekerin yanı sıra, elma bol miktarda sıvı içerir ve bu da kilo vermek için idealdir. Kırmızı elmanın kabuğunu da kullanmaya özen gösterin çünkü kabukta yüksek miktarda lif vardır ve lifler de vücudu temizlemeye yardımcı olur.

kırmızı elma

Meyve Suyu Nasıl Yapılır?

  • Çeşitli kırmızı meyveleri karıştırın.
  • Genellikle, mevsim meyvelerini ve yerli meyveleri tercih edin.
  • Meyveleri doğrayın ve meyveleri blenderdan geçirin.

Ek Tavsiyeler

Söz konusu kırmızı meyve suları olduğunda, en önemli şey içeceğe ekstra şeker eklememektir. Meyvelerde yeterli miktarda doğal şeker bulunur.

Eğer tatlı içecekleri seviyorsanız, kırmızı meyvelerin olgunlaşmış olanlarını tercih edin. Bununla birlikte, meyve suyunu daha tatlı hale getirebilmek için blendera bir miktar olgunlaşmış muz ekleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bütün meyvelerin kabuklarını ve çekirdeklerini de karışıma ekleyin. Soyduğunuz zaman meyvenin bütün faydaları kaybolmaktadır.

Ayrıca, vitamin ve mineral alımını artırmak için meyve suyuna bir miktar natürel sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.

Son olarak ise, bu malzemelerin tek başına mucizeler yaratmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu içeceği, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ve egzersize takviye olarak tüketebilirsiniz.

This might interest you...
Domates Suyu, Sarımsak ve Zerdeçal ile Haftalık Detoks
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Domates Suyu, Sarımsak ve Zerdeçal ile Haftalık Detoks

Haftada bir kez çok sağlıklı bir domates suyu, sarımsak ve zerdeçal ile yapılan tıbbi su ile haftalık detoks yaparak toksinlerden kurtulun.  • DePhillipo NN, Aman ZS, Kennedy MI, Begley JP, Moatshe G, LaPrade RF. Efficacy of Vitamin C Supplementation on Collagen Synthesis and Oxidative Stress After Musculoskeletal Injuries: A Systematic Review. Orthop J Sports Med. 2018 Oct 25;6(10):2325967118804544.
  • Xia N, Daiber A, Förstermann U, Li H. Antioxidant effects of resveratrol in the cardiovascular system. Br J Pharmacol. 2017 Jun;174(12):1633-1646.
  • Tabrizi R, Tamtaji OR, Lankarani KB, Akbari M, Dadgostar E, Dabbaghmanesh MH, Kolahdooz F, Shamshirian A, Momen-Heravi M, Asemi Z. The effects of resveratrol intake on weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(3):375-390.