Sarılmanın Sağlığınıza Faydaları

Sarılma bir anda çok fazla şey ifade edebilir, fakat onun etkileri bundan çok daha fazladır. Çünkü sarılma size pek çok açıdan fayda sağlar. Bugünkü makalemizde sarılmanın sağlığınız üzerindeki faydalarını öğreneceksiniz. Hadi bir deneyin!
Sarılmanın Sağlığınıza Faydaları

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bizi bağlar, rahatlatır, hislerimizi ifade etmemize olanak tanır ve kendimizi dünyanın zirvesinde hissetmemizi sağlar… sarılmanın sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. İhmal etmeyin. Onlar sanki psikolojik bir enjeksiyon gibidirler. Hadi gelin daha fazlasını öğrenmek için bugünkü makalemize bir göz atın.

Sarılmanın faydaları nelerdir?

Sarıldığınızda ya da biri size sarıldığında, oksitosin hormonu – “mutluluk” hormonu – salgılanır. Bu sosyal bağ ile de alakalıdır, anne ve çocuk arasında olduğu gibi. Bunun yanı sıra çok daha fazla faydası bulunmaktadır: tansiyonu ve stres seviyelerini düşürür ve bununla birlikte genel olarak mutluluğu arttırır.

Sarılmanın etkili olabilmesi için fiziksel temas içten olmak zorundadır ve bu etki birkaç saniye boyunca devam eder. Sevdiğiniz birinin kollarına sığınmaktan daha güzel bir şey yoktur. Her ne kadar sarılmanın “samimi” bir şey olduğu öğretilmiş olsa da (ve gerçekten de öyledir), sokaktaki bir yabancıya bile sarılmak keyifsiz bir günü canlandırmak için tam da ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Aşağıdakiler, sarılmanın sağlığınız üzerindeki faydalarından bazılarıdır:

1. Vücudunuzu oksijen ile doldurur

yaşlı kadına arkadan sarılmak

Bir kucaklaşmanın içerisinde yer aldığınızda, bu durum hemoglobin seviyenizi uyarır, o da kan dolaşımınıza ve hayati organlarınıza daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Sanki bir anda yenilenmek gibidir.

2. Tansiyonu düşürür

Bu fayda sadece sarılma ile alakalı değildir. Ayrıca sevdiğiniz birinin elini tutmak gibi basit bir eylem de aynı etkiyi yaratır. Her halükarda, kalp atış hızınızı yavaşlatır ve tansiyonu düşürür, bu da daha huzurlu hissetmenizi sağlar ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltır.

3. Bebeğin gelişimine yardımcı olur

babasını öpen bebek

Anneler, aile üyeleri, doktorlar ve hemşireler yeni doğan bebeğe sarıldığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, artan enerji sayesinde gelişim sürecinin iyileşmesine ve bebeğin çevre ile bağ kurmasına yardımcı olurlar. Sarılma, bebeklerin insanları tanımalarına da yardımcı olur!

4. Stresi azaltır

Stresli bir günün ardından evinize geldiğinizde, çocuklarınızdan, eşinizden veya evcil hayvanınızdan bile gelen koca bir kucaklaşmadan daha iyi bir şey yoktur. Bunun sebebi sevdiğiniz biri ile doğrudan bir temas kurduğunuzda endişelerinizin yüksek oranda azalmasıdır. İşinizle ilgili problemlerinizi ya da ekonomik sıkıntılarınızı unutmanıza yardımcı olur ve yüzünüzde farkında olmadan bir gülümseme belirir. Stres ile başa çıkmada sarılma, sıcak bir duştan ya da bitki çayından çok daha iyidir.

5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

iyi bağışıklık sistemi

Sarılmanın bir diğer faydası, yaşınız ilerledikçe size yardımcı olmasıdır. Sarıldığınız zaman ya da birisi size sarıldığında bu etkileşim bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve özellikle kış aylarında hastalığa yakalanma ihtimalinizi azaltır. Dolayısıyla sıcaklıklar düştüğünde herkes için sarılma mevsimi başladı demektir. Bu, soğuk algınlığına yakalanmanızı ya da boğazınızın iltihaplanmasını engeller.

6. İnsomniyayı ortadan kaldırır

Sarılma, ister belli bir sorun üzerinde düşünüyor olun isterse de dışarıda bir fırtına patlak vermiş olsun, uyuma güçlüğü çektiğiniz gecelerde size yardımcı olabilecek oldukça güçlü bir uyku hapı gibidir. Eğer uykuya dalmak sizin için zorsa ve bunun sağlığınıza olumsuz etkileri oluyorsa, bunun en iyi ilacı sevdiğiniz birinin yanında uyumaktır. Eğer yalnız yaşıyorsanız, köpeğinizi ya da kedinizi kucaklayın!

7. Doğal antidepresan

sarılan dostlar

Sarılma, stresi ortadan kaldırma ve uyumanıza yardımcı olmada nasıl işe yarıyorsa, aynı şekilde güçlü bir antidepresan olarak da hizmet eder. Eğer üzgün ve mutsuz hissediyorsanız ya da hayatınız anlamsız geliyorsa, size yakın olan birine sarılmak iyi bir fikirdir. Bu etkileşim hayatınızı yeniden anlamlandırır, sizin anlaşılmış ve daha az yalnız hissetmenizi sağlar.

Sarılmanın diğer faydaları

Sarılmanın ya da birinin size sarılmasının sağlığınıza olan faydalarının haricinde, duygusal ve ruhsal olarak başka faydaları da vardır:

1. Arttırılmış özgüven ve emniyet hissi

beraber kahve içen arkadaşlar

Sarılma, sizin hoş karşılanmış, desteklenmiş ve rahat hissetmenizi sağlar. Bir kalabalığın önüne çıkıp sunum yapabilirsiniz, bir sınavla karşılaşır ve başarılı olabilirsiniz ya da sonunda uzun zamandır uzak durduğunuz bir şey ile anlaşma sağlamış olabilirsiniz. Sizi tedirgin eden herhangi bir olayda bir tutam özgüvene ihtiyaç duyduğunuzda, birine sarılmanız yeterlidir. Rahatlayacak ve her şeyi başarabilirmiş gibi hissedeceksiniz.

2. Asabiyetinizi azaltır

Sarılma, kan dolaşımınızı uyararak sinirden deliye döndüğünüzde size yardımcı olur. Neden? Çünkü gerginlikten kurtulmanızı ve rahatlamanızı sağlar.

3. Duygularınızı ifade etme

Birini sevdiğinizi göstermenin sarılmadan daha iyi bir yolu var mı ki? Bu hareket sözlere gereksinim duymadan duygularınızı ifade etmenizi sağlar. Sarılmanın anlamını bilmeyen yoktur. Bunun anlamı: “Bana güvenebilirsin”, “Benim için önemlisin”, “Seni koruyacağım”, “Anladım”, “Seni seviyorum” ve çok daha fazlasıdır. Sarılma sizi başkalarına bağlar ve her iki taraf da bu etkileşimden faydalanır. Şimdi daha fazla sarılmanın zamanı!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.