Sarkan Göğüsler için 8 Tedavi ve Öneri

Göğüslerinizin sıkı ve pürüzsüz olması için doğru egzersizlerin yanı sıra size uygun bir sütyen seçmeli ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.
Sarkan Göğüsler için 8 Tedavi ve Öneri
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göğüsler, boy ve şekillerinden bağımsız olarak sizin en öne çıkan ve baştan çıkartıcı feminen yanınız olabilir. Zaman içerisinde göğüsleriniz sıkılığını kaybedip sarkmaya başlaması doğaldır ancak pek çok kadın bu durumu geciktirmek için daha sağlıklı alışkanlıklar edinmektedir.

Bu sebeple pek çok ürün, teknik ve cerrahi prosedür geliştirilmiştir. Ne yazık ki bu çözümlerin çoğu çok pahalı olduğu için herkesin erişimi dahilinde değildir. Ancak göğüslerinizi sıkılaştırıp sarkmalarını önlemek için uygulayabileceğiniz pek çok doğal teknik bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle günlük rutininize ekleyebileceğiniz, göğüslerinizin sarkmasını önleyecek 8 tüyo paylaşacağız. Kaçırmayın!

1. Bölgesel egzersizler

egzersiz yapan kadın

Göğüs bölgesindeki kasları güçlendirmek, göğüslerinizin güzel görünmesini sağlayacak doğal yöntemlerden en yararlı olanıdır. Bunun için pek çok farklı teknik olsa da biz sizlerle kolayca yapabileceğiniz 3 tanesini paylaşacağız:

Şınav çekmek, göğüslerin altındaki kasları çalıştırmanızı sağlar. Bu sayede göğüslerinizi sıkılaştırıp, o bölgedeki yağı azaltırsınız.

Bu yazımıza da bakın: Sıkı Kollar için Egzersizler

El ağırlıkları ile egzersiz

El ağırlıkları ile yapacağınız egzersizler hem göğüs bölgenizi güçlendirecek hem de kollarınızdaki sarkmayı önleyecektir. İki elinize de birer ağırlık alıp, 5 ila 10 dakika arasında çeşitli el ağırlığı egzersizleri yapın.

Göğsü genişletmek

Kollarınız iki yanda, dirsekleriniz kıvrılmış şekilde el ağırlıklarınızı önünüzde tutun. Kollarınızı göğsünüzün önüne uzatıp başlangıç posizyonuna geri dönün. 10’arlı 3 set yapın.

2. Duruşunuzu düzeltin

duruşunuzu düzeltin

Doğru bir duruşunuz olması hem kas incinmelerini önler hem de başka şeyler için de çok faydalıdır. Duruşunuzu düzelttiğinizde hem göğüsleriniz daha sıkı bir hale gelir hem de daha zarif görünürsünüz.

3. Buz terapisi

Buz terapisi hem cildinizi hem de göğüslerinizi sıkılaştırmak için harika bir yöntemdir. Buzu bir beze sarıp direkt olarak teninize gelmemesine dikkat edin.

Hafif bir baskı uygulayarak, nazikçe dairesel hareketlerle göğüs bölgenize buz ile masaj yapın. En iyi sonucu edinmek için bunu her gün 5 dakika tekrarlayın.

4. Zeytinyağı masajı

Zeytinyağı hem cildinizi sıkılaştırır hem de uygulandığı bölgenin nemlendirilmesini sağlar ve dolaşıma iyi gelir. Düzenli bir şekilde uyguladığınızda, kas liflerini güçlendirir ve çatlak izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

5. Göğüsler için doğal maske

doğal maske

Tamamen doğal malzemelerden hazırlanan bu maske hem cildinizi besler hem de erken yaşta göğüslerin sarkmasını önler. Bu maskeden iyi bir sonuç elde etmek için bir yandan da hem düzenli egzersiz yapmalı hem de doğru beslenmelisiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı doğal yoğurt (12.5 gram)
 • 1 yemek kaşığı E vitamini açısından zengin yağ (15 gram)
 • 1 yumurta

Yapılışı

 • Tüm malzemeleri bir kaseye koyup iyicene karıştırın.
 • Bu karışımı nazikçe masaj yaparak göğüslerinize uygulayun.
 • 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın
 • Bu maskeyi haftada bir uygulamaya çalışın.

6. Doğru sutyen seçimi

Piyasada göğüslerinizin daha çekici görünmesi için tasarlanmış pek çok farklı modelde sutyen bulabilirsiniz. Ancak size uygun boy ve ölçülerde bir sutyen seçmeli, çok sıkı veya bol sutyenlerden uzak durmalısınız.

7. Göğüsler için kil maskesi

kil maskesi

Evde hazırlayabileceğiniz bir başka maske ile kilin inanılmaz özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kil tozu )20 gram)
 • 1/4 bardak su (62 ml)

Yapılışı

 • Koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar kil ve suyu karıştırın.
 • Bu karışımı ince bir tabaka şeklinde göğüslerinize sürün ve 30 dakika bekleyin.
 • Soğuk su ile durulayın ve bu maskeyi haftada en fazla iki kez uygulayın.

8. Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Göğüslerdeki sarkmayı arttıran bazı kötü alışkanlıklar bulunmaktadır.

Bunların en yaygınları:

 • Sigara içmek
 • Aşırı alkol tüketmek
 • Solaryum
 • Fazla gevşek sütyenler giymek
 • Aşırı yağ içeren bir beslenme düzeni
 • Haraketsiz bir yaşam şekli

Unutmayın, bir sonuç edinebilmek için, yaptığınız şeylerde istikrarlı olmalısınız. Eğer bu önerilerimizi sadece bir sefer uygular ve sonra devam etmezseniz bir sonuç elde edemezsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mohrbacher, N., and Stock, J. (2003). The Breastfeeding Answer Book. Chapel Hill (NC): La Leche League International.

 • Taylor, C. B.; J F Sallis, J. F., and Needle, R. (1985). “The relation of physical activity and exercise to mental health”, Public Health Rep, 100 (2): 195-202.

 • Yalom, M. (1998). A History of the Breast. London: Pandora.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.