Selülite Karşı Biberiye Esansı

İstenen etkiyi elde etmek için biberiye esansını düzenli olarak kullanmanız, sağlıklı bir egzersiz rutini uygulamanız ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz çok önemlidir.
Selülite Karşı Biberiye Esansı
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Selülit veya gamzeli deri ender de olsa erkekleri de etkileyebilen, ancak orantısız bir şekilde kadınları etkileyen kozmetik sorunlarından biridir. Ancak çok güzel bir çözümü var: biberiye esansı.

Bu cilt rahatsızlığı; yumuşak doku, dolaşım veya lenf bezi sistemindeki bir sorun sebebiyle iltihaplandığında görülerek, küçük gamze veya nodüllerin oluşmasına yol açar. Bunlar aslında cildin en derin katmanlarında yağın biriktiği yerlerde oluşur veya ödemin bir sonucudur.

Şu zaman kadar, selülitin tam sebebini bilmiyoruz, ancak günlük alışkanlık ve hormonsal değişikliklerin bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Sebebi ne olursa olsun, selüliti olan insanların büyük kısmı sürekli olarak ciltlerinin görünümünü iyileştirmenin bir yolunu aramaktalar.

Bu durumu düzeltmeyi ve daha pürüzsüz ve daha güzel bir cilt elde etmeyi amaçlayan birçok ürün ve terapi bulunmaktadır. Ayrıca size çok büyük paralara mal olmadan iyi sonuçlar sunan doğal alternatifler de mevcuttur.

Bugün sizlerle beraber son zamanlarda selülite yönelik etkisi sebebiyle popüler hale gelen biberiye esansının inanılmaz özelliklerini inceleyeceğiz.

Biberiye esansı selülitlere karşı savaşır

selülit önce ve sonra
Biberiye esansı birçok topikal faydası sebebiyle yaygın şekilde kullanılmaktadır ve bu ünlü şifalı bitki esans olarak kullanıldığında hemen emilir.

En büyük faydalarından biri de iltihaba karşı güçlü etkisi olmasıdır. Bu da kas sorunlarının tedavisi, dolaşımın iyileştirilmesi, ödemle mücadele, masaj faydalarının arttırılması gibi birçok durum için bu esansı mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

Ayrıca doğal bir cilt toniği görevi de görerek, esnekliğin korunması ve sarkmaların önlenmesi için idealdir. Bu önemli faydaları sebebiyle, biberiye esansı selülite karşı savaşır ve yeniden meydana gelmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Ancak faydaları düzenli kullanıldığı ve sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz gibi iyi hayat tarzı seçimleri ile takviye edildiğinde gözle görülür olacaktır.

Evde nasıl biberiye esansı hazırlanır?

biberiye esansı
Bu doğal ürün eczane ve aktarlarda satılmaktadır, ancak evde yapımı da son derece basittir. Yalnızca bu tarifte kullandığınız malzemelerin %100 doğal olmasına dikkat edin.

Malzemeler

 • Bir demet taze biberiye dalı, yaprakları ve çiçekleri dahil
 • 150 ml tuvalet ispirtosu
 • 1 küçük cam şişe

Hazırlanışı

 • Biberiyeyi cam şişe veya kavanozun içine doğranmış veya bütün olarak yerleştirin.
 • Tuvalet ispirtosunu biberiyenin üzerine dökün – bu genelde yaraları temizlemek ve dezenfekte etmek için satılan etil alkoldür.
 • Kabın ağzını sıkıca kapatın ve en az 15 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın.
 • Bu süre sonunda esansı süzdüğünüzde kullanıma hazır olacaktır.

Kullanımı

biberiye yağı
 • Öncelikle, herhangi bir selülit tedavisinden önce emilimi arttırmak için cildinize mutlaka peeling yapmalısınız.
 • Selülitli bölgeye peeling yaptıktan sonra, pamuk yardımıyla biberiye esansını sürün.
 • Bölgeye aşağıdan yukarıya masaj yapın, örneğin dizlerinizden başlayıp kalçalara doğru gelin.
 • Kalçanızın hemen altında bacaklarınızın arkasına ayrıca önem gösterin, çünkü bu alanda genelde normale göre daha çok selülit olur.
 • 10 dakika bekleyin, ardından soğuk suyla durulayıp sıkılaştırıcı bir krem uygulayın.

Esansı uygulama şekliniz önemlidir; çünkü dolaşımı uyarır ve bölgede toplanmış sıvılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Esansı bir masaj eşliğinde her gün uygulamalı ve daha selülitli bölgelere daha çok zaman harcamalısınız.

Bu basit terapiyi iyi bir diyet ve kalçalara yönelik egzersizlerle birleştirdiğiniz zaman ise biberiye esansı selülitlerle savaşırken siz de en kısa sürede sonuç almaya başlayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.