Su ile Selülit Tedavinizi Geliştirin

Sıcak ve soğuk su arasındaki zıtlık sayesinde kan damarları genişler ve daralır. Bu da kaslarınızın gevşemesine ve iltihaplanmayı azaltmaya yarar.
Su ile Selülit Tedavinizi Geliştirin

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Günümüzde marketlerde selülite karşı sayısız ilaç var, fakat gerçekten işe yaramaları için dengeli bir diyet ve rutin egzersizle birleştirilmeliler. Bu yazımızda, size selülit tedavinize destek olacak bir anahtar daha vereceğiz: bir miktar su ve gününüzden birkaç dakika.

Sıcaklığı değiştirmek

Eğer evinizde çok soğuk sudan çok sıcak suya değiştirme şansına sahipseniz, bu değişimin şaşırtıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu tedavi İskoç duşu (Scottish shower) olarak biliniyor ve spalarda ve diğer su ile tedavi yapan merkezlerde kullanılıyor.

Sıcak su kan damarlarınızın genleşmesine ve kasların ve eklemlerin rahatlamasına yardımcı olur. Tam tersine soğuk su ise kan damarlarınızın büzüşmesine ve iltihaplanmayı azaltmaya ve dokuların sarkmasını önlemeye yardımcı olur.

Sıcaklık farkı sayesinde bu faydaları çoğaltıp aşağıdaki sonuçları elde edersiniz:

  • Dolaşımın gelişmesi
  • Cildin sıkılaşması
  • Cildin güzelleşmesi
  • Metabolizmanın hızlanması

Buna ek olarak, selüliti önleyip onunla savaşırken aynı zamanda sağlığınız için iyi sonuçlar elde edersiniz. Her şeyden önce, bağışıklık sisteminiz git gide güçlenir ve bu, hava değişimlerine rahat adapte olmanızı sağlar, hızlı bir şekilde rahatlamanızı sağlar ve bu da, sinir sisteminiz için oldukça faydalıdır.

Şu da ilginizi çekebilir: Selülitle Mücadele Eden Çay Tarifi

sıcak havuz

Bunu nasıl yapacaksınız?

İlk birkaç seferde soğuk su uygulamak büyük bir şok etkisi yaratacaktır; bu sebeple biraz daha ılık bir suyla başlayabilirsiniz ve bunu daha kısa tutabilirsiniz. En nihayetinde, vücudunuz buna alışacaktır ve soğuk su o kadar da soğuk gelmemeye başlayacaktır, hatta bunu hoş bile bulabilirsiniz.

Bu durulama işlemini isterseniz sadece selülitin olduğu bölgelere, isterseniz tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu terapiyi uyguladığınız odanın da çok soğuk olmaması, biraz rahatlatıcı bir sıcaklıkta olması gerekiyor.

Süreç şöyle işliyor:

  • 1 dakika boyunca sıcak su uyguladıktan sonra 1 dakika soğuk su uygulayın
  • 2 dakika boyunca sıcak su uyguladıktan sonra 2 dakika soğuk su uygulayın
  • 1 dakika boyunca sıcak su uyguladıktan sonra 1 dakika soğuk su uygulayın
  • 2 dakika boyunca sıcak su uyguladıktan sonra 2 dakika soğuk su uygulayın
  • 3 dakika boyunca sıcak su uyguladıktan sonra 3 dakika soğuk su uygulayın

Her zaman için soğuk suyla bitirmek ve bu terapiyi aşağıdan yukarıya ve dıştan içe doğru yapmak birinci derecede önemli.

selülit

Selülit karşıtı losyon

Terapiden sonra hafif sert bir havluyla kendinizi kurulayın çünkü sürtünme vücut sıcaklığınızın normale dönmesine yardımcı olur ve cildinizin gözeneklerini açar. Normal selülit kreminizi uygulamanız için en iyi zaman budur çünkü kremin faydaları çok daha kolay emilir ve etkisini daha çok gösterebilir.

Eğer elinizde belirli bir krem yoksa, istediğiniz bir bitki yağını (badem, Hindistan cevizi, zeytin ya da susam) içine birkaç damla bitki özü ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bunu yaparken aynı zamanda 5 dakika boyunca selülitli alana daha yoğun olmak üzere dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Masajı avokado tohumu kullanarak da yapabilirsiniz. Teninizin bu nemlendiriciyi emmesine izin verdikten sonra normal giyinebilirsiniz.

Son birkaç fikir

En hızlı sonuç için bu tedaviyi iki hafta boyunca günde bir kere uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Sonradan iki ya da üç günde bire azaltabilirsiniz. Bu tedavi sadece selülitin görünümünü azaltmayacak, tüm vücudunuzun görünüşünü hızla güzelleştirecektir.

Elde edeceğiniz sonuç, aynı zamanda en az haftada iki kez yeterli bir kardiyovasküler egzersiz yapmanıza, beyaz şeker, tuz, doymuş yağ, rafine un ve alkol gibi zararlı yiyeceklerden uzak, dengeli bir diyet takip etmenize bağlı olarak değişecektir.

Bazı insanlar selülit oluşturmaya genetik bir yatkınlığa sahiptirler; fakat, genelde selülitin sebebi, anne ve büyükannelerinizden hediye gelen acımasız miras değil de kötü alışkanlıklarınızdır.

İlginizi çekebilir ...
Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Yapılabilecek Ev Egzersizleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Yapılabilecek Ev Egzersizleri

Selülit ile savaşmak için, toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olacak fiziksel aktiviteyi, sağlıklı bir diyet ile birleştiren bir plan izlememiz ger...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.