Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Oldukça Etkili Bir Diyet

Selüliti azaltmak için geçici bir diyet programı uygulamanın hiçbir faydası olmaz. Eğer diyeti bıraktıktan sonra problemin tekrar ortaya çıkmasını istemiyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.
Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Oldukça Etkili Bir Diyet
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Selüliti yok etmek hiç de kolay bir iş değildir. Selülitleri nedeniyle özgüven problemleri yaşayan pek çok insan vardır. Bu yüzden bu yazımızda sizinle selüliti yok etmek için oldukça etkili olan bir diyet programı paylaşacağız.

Kısaca ifade etmek gerekirse selülit sadece yağdır. Aşırı kilolu olsun ya da olmasın, herkes selülitten muzdarip olabilir. Oldukça rahatsız edici olan selüliti yok etmek kurtulmak için işe koyulmalısınız.

İlk olarak yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz. Bu değişime yediklerinizden başlamanızı öneririz. Geçici bir diyet size yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle arada bir küçük kaçamaklar yapsanız da, hayatınızın geri kalanında sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Selüliti Yok Etmek İçin Diyet Programı

selülitli bacaklar

“Diyet” kelimesi bazı insanlar için rahatsız edici olabilir; ancak bu yazımızda diyeti, yapmanız gereken değişim anlamında kullanıyoruz. Selüliti yok etmek için yağ ve şeker tüketiminizi azaltmanız gerekir.

Bu değişikliklere bir başlangıç olarak aşağıdaki planı uygulayabilirsiniz. Bu, yağ birikmesini önler ve vücudunuzun toksinlerden arındırılmasını sağlayarak toksinlerin neden olduğu hastalıklara karşı sizi korur:

 • Her üç saatte bir yiyin: Buradaki amaç, ana yemek ve izin verilen atıştırmalıkları dağıtarak gün boyunca yediğiniz yiyecek miktarını bölmektir.
 • Kahvaltıyı atlamayın: Uyandıktan sonra ilk öğününüzü yemek için 4 saatten fazla beklememelisiniz. Vücudunuzun iyi çalışması için bu çok önemlidir.
 • Tatlılardan uzak durun; çünkü içerisinde çok fazla şeker vardır. Nadir zamanlarda tüketebilirsiniz; ancak her gün tatlı yemekten kaçınmalısınız. İdeal olanı haftada bir yemektir.
 • Rafine karbonhidratları rafa kaldırın: Un, pirinç, beyaz ekmek veya makarna tüketmemelisiniz. Bunlar yerine tam tahıllı olanları tüketebilirsiniz. Tam tahıllı gıdalar oldukça sağlıklıdır ve tatlarında belirgin bir fark yoktur.
 • Yemeklerinize çok fazla tuz eklemeyin: Tuz, vücuttaki ödemi artırır ve bu da selülit oluşumunu teşvik eder. Yemeğinizi baharatlar ile tatlandırın ve işlenmiş ürünlerden uzak durun.
 • Kötü yağlardan uzak durun: Kızarmış yiyecekleri, tavuk derisini, tereyağını ve süt ürünlerini unutun. Onları olabildiğince az yemeye çalışın.
 • Kafeini hayatınızdan çıkarın: Damar büzülmesine yol açtığı ve cilt dokularına zarar verdiği için kafein büyük bir düşmandır.
 • Kahve ve soda yerine çay tüketin: Alkol, sigara ve baharatlı yiyeceklerden ve çeşnilerden uzak durun.
bir tabak donut

Selülitle Mücadeleye Yardımcı Olan 3 Meyve

1. Greyfurt

Bu meyve, selülitle mücadeleye pek çok yönden katkıda bulunacaktır. A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca kilo vermenize, tok hissetmenize ve iştahınızı azaltmaya yardımcı olur.

Bu yüzden güne bir bardak greyfurt suyu ile başlamayı öneriyoruz. Bu meyve ayrıca kolesterol seviyelerini düşürür ve kalp hastalıkları ve diyabetlere karşı mükemmel bir müttefiktir.

2. Ananas

Ananas vücutta ödem oluşumunu önlemeye yardımcı olur, kalın bağırsak sağlığını korur ve vücudunuzu temizler. Her ana öğünde bir dilim ananas tüketin.

dilimlenmiş ananas

3. Elma

Bu meyvenin selülite karşı özel bir gücü vardır. Atıkların bağırsakta daha kolay ve hızlı hareket etmesini sağlar. Ayrıca, bir adet orta boy elmada sadece 80 kalori vardır. Buna ek olarak daha tok hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olur.

Ayrıca kavun, kamkat ve nar da yemelisiniz. Bu meyvelerin tadı harikadır ve selülit görünümüyle savaşmaya yardımı olacak miktarda vitamin içerirler. Mükemmel atıştırmalıklardır ve kuruyemiş ile beraber tüketebilirsiniz.

Selüliti Yok Etmek İçin Başka Neler Yapabilirsiniz?

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenin selüliti azaltmak için en büyük adım olduğundan bahsetmiştik. Daha önce belirttiğimiz şeyleri dikkate almanızın yanı sıra aşağıdaki önerileri uygulamalısınız:

 • Her gün yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Dar giysilerden uzak durun.
 • Stresi hayatınızdan uzaklaştırın çünkü stres hormonal değişikliklere neden olur ve vücudunuzdaki yağ dağılımı değiştirilebilir.
 • Fiziksel aktivite yapın. Yarım saat yürüyün, merdiven çıkın veya bisiklete binin. Egzersiz yapmanın vücuda çok fazla yararı olduğunu unutmamalısınız.

Selülitleri önlemenin kilit noktası dengeli beslenmektir. Bunu kısıtlayıcı bir diyete değil, bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Değişimin tadını çıkarın ve vücudunuza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rynders CA., Thomas EA., Zaman A., Pan Z., et al., Effectiveness of intermittent fasting and time restricted feeding compared to continuous energy restriction for weight loss. Nutrients, 2019.
 • Ferrarese R., Ceresola ER., Preti A., Canducci F., Probiotics, prebiotics and synbiotics for weight loss and metabolic syndrome in the microbiome era. Eur Rev Med Pharmacol Sci, 2018. 22 (21): 7588-7605.
 • Swift DL., McGee JE., Earnets CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.