Sigara İçen Melanozu

Sigara içmenin akciğer kanserinden çok daha fazla sonucu vardır ve bunlardan biri sigara tiryakisinin melanozudur. Sigara içenlerin ağızlarında oluşan bu siyah lekeleri size anlatacağız.
Sigara İçen Melanozu

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sigara içen melanozu, sigara içmenin potansiyel tehlikelerinden sadece biridir. Sigara içmenin birçok sorunu beraberinde getirdiğini hepimiz biliyoruz. İnsanlar akciğer kanseri dışında bu alışkanlıkla ilişkilendirilebilecek tüm sağlık sorunlarından habersiz olsalar da, sigara içmek  sağlığa gerçekten zararlıdır.

Melanoz, cilt ve mukoza zarlarında koyu renkli lekelerin ortaya çıkmasından oluşur. İyi huylu bir süreç olsa da insanlar bunu ağız kanseri gibi çok daha karmaşık süreçlerle karıştırabilir. Her iki durum da ilk başta ağızda koyu lekeler ile karakterize edilir.

Araştırmacılar şu anda her yıl yaklaşık 8 milyon insanın sigara nedeniyle öldüğünü tahmin ediyor. Ayrıca, sigara içmek sadece içen kişiyi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda etrafındaki herkesin sağlığını da etkileyebilir.

Sigara içenlerin sayısı artmaya devam ediyor ve belki de bunun nedeni, nüfusun henüz sigara içmenin tüm olumsuz etkilerinin tam olarak farkında olmamasıdır. Bu nedenle, bu yazıda sigara içen melanozunun ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini açıklayacağız.

Sigara içen melanozu nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, melanoz ağızda, özellikle diş etlerinde koyu lekelerin ortaya çıkması ile karakterizedir. İyi huylu ve geri dönüşü olan bir durumdur. Bilim insanlarına göre bu durum tamamen sigaradan kaynaklanıyor.

Bu, bu lekelerin görünümünü etkileyen genetik faktörlerin olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, ana neden sigara içmek olsa da tütün çiğnemekten de kaynaklanabilir.

Sigara içen melanozu, tütünün bazı bileşenlerinin mukozadaki melanositleri uyarmasından kaynaklanmaktadır. Melanositler, melanin üretmekten sorumlu hücrelerdir. Cildimizin rengini belirleyen bu maddedir.

Araştırmacılar, melanozun tüm sigara içenlerin yaklaşık %30’unu etkilediğini tahmin ediyor. Bu hastalığın gelişimini en çok etkileyen faktörler, kişinin sigara içme süresi ve tüketilen tütün miktarıdır.

Buna ek olarak, bu duruma genellikle ağız kokusu ve dişlerin sararması eşlik eder. Prensip olarak, bu sadece estetik bir problemdir. Ancak gerçek şu ki, melanoz kanser gibi daha ciddi hastalıkların tespit edilememesine yol açabilir.

diş hekimi ziyaretindeki sararmış dişli adam

Sigara içen melanozu nasıl ayırt edilir?

Açıkladığımız üzere, melanozun önemi, kolayca karıştırılabilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Yani,  sigaraya bağlı olarak ağzında koyu lekeler olan bir kişinin farklı sağlık sorunları olabilir. Hatta bu kişi kanser bile olabilir.

Ağız kanseri, sigara içmekle yakından ilişkilidir. Hatta, ağız kanserinden muzdarip 10 kişiden neredeyse 8’i sigara içmektedir. Bu patolojinin belirtileri çeşitlidir. Ortaya çıkan ilk belirti genellikle mukozada renk değişiklikleri şeklindedir.

Bununla birlikte, kanser, insanların sıklıkla melanoz ile karıştırdığı tek sağlık sorunu değildir. Ayrıca, kan damarlarının belirli lezyonlarının benzer bir görünüme sahip olduğunu bilmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Benzer şekilde, başka hastalıklar da vardır:

Doktorlar bunu nasıl teşhis ediyor?

Sigara içen melanozunu başka bir sağlık durumundan ayırmanın tek yolu biyopsi yapmaktır. Bu şekilde doktor, karanlık noktaların başka problemlerin işareti olmadığından emin olur. Ancak,  biyopsi yapılmadan önce ideal olarak hasta sigarayı bırakmalıdır.

Hasta sigarayı bıraktığında, eğer gerçekten melanoz ise, lekeler zamanla kaybolacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu geri döndürülebilir bir sorundur. Ancak  lekelerin tamamen kaybolması yıllar alabilir.

dudaklarında sigara boşluğu olan kadın

Sonuç olarak

Melanoz iyi huylu bir durumdur. Bununla birlikte, sigara içiyorsanız, bunun olabileceğine dair herhangi bir işarette bir doktora görünmek çok önemlidir. Melanoz olup olmadığını veya lekelerin kanserli bir süreçten mi yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklandığını kontrol ettirmeniz önemlidir.

Ayrıca, her ne pahasına olursa olsun sigara içmekten kaçınmalısınız. İçerdiği tüm maddelerin vücudumuz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle, farklı terapi biçimleri, ilaçlar ve bu alışkanlığı bırakmanın diğer birçok yolunu düşünmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Ve Takviyeler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Ve Takviyeler

Bu yazıda, sigarayı bırakmak, sağlığınızı iyileştirmek ve yaşam kalitenizi artırmak için en doğal tedaviler ve takviyeleri bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.