Sigara İçen Melanozu

30 Haziran, 2021
Sigara içmenin akciğer kanserinden çok daha fazla sonucu vardır ve bunlardan biri sigara tiryakisinin melanozudur. Sigara içenlerin ağızlarında oluşan bu siyah lekeleri size anlatacağız.

Sigara içen melanozu, sigara içmenin potansiyel tehlikelerinden sadece biridir. Sigara içmenin birçok sorunu beraberinde getirdiğini hepimiz biliyoruz. İnsanlar akciğer kanseri dışında bu alışkanlıkla ilişkilendirilebilecek tüm sağlık sorunlarından habersiz olsalar da, sigara içmek  sağlığa gerçekten zararlıdır.

Melanoz, cilt ve mukoza zarlarında koyu renkli lekelerin ortaya çıkmasından oluşur. İyi huylu bir süreç olsa da insanlar bunu ağız kanseri gibi çok daha karmaşık süreçlerle karıştırabilir. Her iki durum da ilk başta ağızda koyu lekeler ile karakterize edilir.

Araştırmacılar şu anda her yıl yaklaşık 8 milyon insanın sigara nedeniyle öldüğünü tahmin ediyor. Ayrıca, sigara içmek sadece içen kişiyi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda etrafındaki herkesin sağlığını da etkileyebilir.

Sigara içenlerin sayısı artmaya devam ediyor ve belki de bunun nedeni, nüfusun henüz sigara içmenin tüm olumsuz etkilerinin tam olarak farkında olmamasıdır. Bu nedenle, bu yazıda sigara içen melanozunun ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini açıklayacağız.

İlginizi çekebilir: Şu Anda Sigarayı Bırakmanız İçin 8 Neden

Sigara içen melanozu nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, melanoz ağızda, özellikle diş etlerinde koyu lekelerin ortaya çıkması ile karakterizedir. İyi huylu ve geri dönüşü olan bir durumdur. Bilim insanlarına göre bu durum tamamen sigaradan kaynaklanıyor.

Bu, bu lekelerin görünümünü etkileyen genetik faktörlerin olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, ana neden sigara içmek olsa da tütün çiğnemekten de kaynaklanabilir.

Sigara içen melanozu, tütünün bazı bileşenlerinin mukozadaki melanositleri uyarmasından kaynaklanmaktadır. Melanositler, melanin üretmekten sorumlu hücrelerdir. Cildimizin rengini belirleyen bu maddedir.

Araştırmacılar, melanozun tüm sigara içenlerin yaklaşık %30’unu etkilediğini tahmin ediyor. Bu hastalığın gelişimini en çok etkileyen faktörler, kişinin sigara içme süresi ve tüketilen tütün miktarıdır.

Buna ek olarak, bu duruma genellikle ağız kokusu ve dişlerin sararması eşlik eder. Prensip olarak, bu sadece estetik bir problemdir. Ancak gerçek şu ki, melanoz kanser gibi daha ciddi hastalıkların tespit edilememesine yol açabilir.

diş hekimi ziyaretindeki sararmış dişli adam

Sigara içen melanozu nasıl ayırt edilir?

Açıkladığımız üzere, melanozun önemi, kolayca karıştırılabilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Yani,  sigaraya bağlı olarak ağzında koyu lekeler olan bir kişinin farklı sağlık sorunları olabilir. Hatta bu kişi kanser bile olabilir.

Ağız kanseri, sigara içmekle yakından ilişkilidir. Hatta, ağız kanserinden muzdarip 10 kişiden neredeyse 8’i sigara içmektedir. Bu patolojinin belirtileri çeşitlidir. Ortaya çıkan ilk belirti genellikle mukozada renk değişiklikleri şeklindedir.

Bununla birlikte, kanser, insanların sıklıkla melanoz ile karıştırdığı tek sağlık sorunu değildir. Ayrıca, kan damarlarının belirli lezyonlarının benzer bir görünüme sahip olduğunu bilmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Benzer şekilde, başka hastalıklar da vardır:

İlginizi çekebilir: Tütün İçmekle İlgili 8 Zararlı Efsane

Doktorlar bunu nasıl teşhis ediyor?

Sigara içen melanozunu başka bir sağlık durumundan ayırmanın tek yolu biyopsi yapmaktır. Bu şekilde doktor, karanlık noktaların başka problemlerin işareti olmadığından emin olur. Ancak,  biyopsi yapılmadan önce ideal olarak hasta sigarayı bırakmalıdır.

Hasta sigarayı bıraktığında, eğer gerçekten melanoz ise, lekeler zamanla kaybolacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu geri döndürülebilir bir sorundur. Ancak  lekelerin tamamen kaybolması yıllar alabilir.

dudaklarında sigara boşluğu olan kadın

Sonuç olarak

Melanoz iyi huylu bir durumdur. Bununla birlikte, sigara içiyorsanız, bunun olabileceğine dair herhangi bir işarette bir doktora görünmek çok önemlidir. Melanoz olup olmadığını veya lekelerin kanserli bir süreçten mi yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklandığını kontrol ettirmeniz önemlidir.

Ayrıca, her ne pahasına olursa olsun sigara içmekten kaçınmalısınız. İçerdiği tüm maddelerin vücudumuz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle, farklı terapi biçimleri, ilaçlar ve bu alışkanlığı bırakmanın diğer birçok yolunu düşünmelisiniz.

  • La melanosis del fumador | Quintana López Clínica Dental. (n.d.). Retrieved January 9, 2020, from http://www.quintanalopez.com/melanosis-del-fumador/
    Fernández Blanco, G. (n.d.). Lesiones pigmentadas de la mucosa oral.
  • Melanosis bucal asociada a tabaquismo inhalado en un grupo de venezolanos: estudio clínico transversal. (n.d.). Retrieved January 9, 2020, from https://www.actaodontologica.com/ediciones/2013/2/art-9/