Sigara İçmenin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

Tütün kullanımının yalnızca fiziksel sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Genellikle bazı zihinsel bozuklukların başlamasına ve kötüleşmesine yol açar. Bu makalede, sigara içmenin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini keşfedin.
Sigara İçmenin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2020

Sigara içmenin refahı olumsuz etkilediği bir sır değildir. Sigaradaki yüksek toksik bileşik konsantrasyonu nedeniyle, sigara içenler birçok hastalığa maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, fiziksel sağlık üzerindeki etkilerinin ötesinde, sigara içmek birçok zihinsel bozukluğun gelişimine veya kötüleşmesine neden olabilir. Birçoğu bunun stres ve kaygıyı hafifletmek için etkili bir yöntem olduğuna inansa da, sigara kullanımı yararlı olmaktan çok uzaktır.

Bu yazıda, sigaranın ruh sağlığı üzerindeki etkilerini açıklayacağız.

Sigaranın Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

sigara içmek istemeyen insan
İlk başta, tütün er ya da geç sinirliliğe yol açan rahatlatıcı bir etki üretir.

Sigara içenlerin en önemli inançlarından biri, sigara içmenin stres ve endişe belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğidir. Sigara içmenin algılanan rahatlatıcı etkisi nedeniyle, bazı insanlar bu gerçeğe ikna olmuştur. Ancak, bu kötü alışkanlık aslında uzun vadede zıt etki yaratır.

Sigaraların toksik bileşenleri beyin kimyasında değişikliklere neden olur. Nikotin anlık bir gevşeme hissi yaratır, bu nedenle sigara içenler endişelerini giderebileceğine inanırlar. Bununla birlikte, bu durum geçicidir ve kısa bir süre sonra yoksunluk belirtileri ve istekleri tetiklenir.

Sigara içmek bu reaksiyonları kontrol etmenin en etkili yolu gibi görünse de, kaygıyı ve bunun altında yatan nedenleri tedavi etmenin yolu değildir. Aslında, ilk etapta kaygı tütün kullanımı nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Sigara ve depresyon

Depresyon da sigara ile yakından ilişkilidir. Bu bozukluğu olan kişilerin nikotinin neden olduğu haz hissi nedeniyle sigarayı bırakması daha zordur. Bununla birlikte, sigara içmenin depresyona neden olup olmadığı veya belki de depresyonun sigara içmeye teşvik edip etmediği açık değildir.

Her durumda, tütün bileşenleri, sağlık için önemli bir hormon olan dopamin üretimine yardımcı olan beyin mekanizmalarını bozar. Başlangıçta onu uyarıyor gibi görünse de, uzun vadede salgılanmasını engeller.

Sigarayı bırakmak için ipuçları

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde fiziksel ve zihinsel sağlık önemli ölçüde iyileşir. Bu bağlamda, faydalarının birçoğu ilk haftalarda algılanmaktadır.

Ancak, bırakmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, aşağıdaki ipuçlarını uygulamak iyi bir fikirdir:

Bırakmak için bir plan tasarlayın

Sigarayı aniden bırakmak ona veda etmenin en zor yoludur. Bu nedenle, insanlar profesyonel yardımla çeşitli stratejilerden oluşan bir plan tasarlarlarsa hedeflerine ulaşırlar.

Bu kararı vermek için iyi bir zaman seçmek başarının anahtarı olabilir. Bu şekilde, endişe, kriz veya büyük değişiklik anlarında sigarayı bırakma olasılığınız azalır. Bu plana ekleyebileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 • Diyetinizi geliştirirken ve bir egzersiz rutini uygularken alışkanlıklarınızı yavaş yavaş değiştirin.
 • Sigarayı teşvik eden ortamlardan uzak durun (partiler, barlar ve benzerleri).
 • Meditasyon, aromaterapi ve terapötik masajlar gibi sağlıklı alışkanlıklar uygulayın.
 • Konsantrasyon gerektiren aktiviteler yapmaya başlayın.
 • Hatırlatıcılar yazın.
 • Sigaraya harcadığınız parayı biriktirmeye başlayın.

Diyetinizi geliştirin

sağlıklı beslenme ve sigara
Sağlıklı bir diyet, sigarayı daha hızlı bırakmanın faydalarını fark etmenizi sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmak istiyorsanız tam ve dengeli bir beslenme çok yararlı olabilir. Yoksunluk sendromuna karşı tek çözüm olmasa da, olumlu bir etkisi olabilir. Yüksek besin kalitesine sahip gıdalar, toksinlerin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, aşağıdaki gibi yiyecekleri birleştirerek günde beş veya altı kez yemek iyi bir fikirdir:

 • Yağsız et ve balık
 • Taze meyve ve sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Kuruyemişler ve tohumlar
 • Zeytinyağı

Su tüketiminizi artırın

Bazı içecekler sigara içmenin keyfini artırır. Alkolsüz içecekler, alkol, çay ve kahve, sigaranın tadını artırıyormuş gibi görünür. Bu nedenle, bu içeceklerin alımını sınırlamanız ve gün boyunca su tüketiminizi artırmanız önerilir. İdeal alışkanlık günde en az iki litre su içmektir.

Profesyonel destek ve aile desteği alın

terapi ile sigarayı bırakmak
En zor durumlarda, terapi sigara içme sorunuyla baş etmeye yardımcı olabilir.

Bireysel veya grup terapisi, sigara içenlerin alışkanlıklarını kırmasına yardımcı olabilir. Konuşma terapileri, bu alışkanlığa yol açan davranışları değiştirmek için yararlıdır. Hatta, psikologlar bilişsel-davranışçı terapi (CBT) gibi teknikler önerebilirler. Bu teknik, sigara içenlerde ayrıca bir ruh sağlığı sorunu belirtileri olduğunda oldukça etkilidir. Ayrıca, özellikle diğer aile üyeleri de içiyorsa, aile desteğine sahip olmak önemlidir.

Sigarayı bırakmayı mı planlıyorsunuz?

Cevabınız evet ise, burada paylaştığımız önerileri takip etmeye çalışın. İşe yaramazlarsa, bir uzmana nikotin replasman tedavisi (NRT) gibi diğer alternatifler konusunda danışın.

İlginizi çekebilir ...
Şu Anda Sigarayı Bırakmanız İçin 8 Neden
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şu Anda Sigarayı Bırakmanız İçin 8 Neden

Sigara içmek modern bir zaaf olmaya devam ediyor. Vücudunuza yaptıklarına dair uyarılara rağmen, milyonlarca insan sigara içmeye devam ediyor. • Quattrocki, E., Baird, A., & Yurgelun-Todd, D. (2000). Biological aspects of the link between smoking and depression. Harvard Review of Psychiatry. https://doi.org/10.1080/hrp_8.3.99
 • Wing, V. C., Payer, D. E., Houle, S., George, T. P., & Boileau, I. (2015). Measuring Cigarette Smoking-Induced Cortical Dopamine Release: A [11C]FLB-457 PET Study. Neuropsychopharmacology. https://doi.org/10.1038/npp.2014.327
 • Covey, L. S., Glassman, A. H., & Stetner, F. (2008). Cigarette Smoking and Major Depression. Journal of Addictive Diseases. https://doi.org/10.1300/j069v17n01_04
 • Leventhal, A. M., & Zvolensky, M. J. (2015). Anxiety, depression, and cigarette smoking: A transdiagnostic vulnerability framework to understanding emotion-smoking comorbidity. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/bul0000003
 • Taylor, G. M. J., Dalili, M. N., Semwal, M., Civljak, M., Sheikh, A., & Car, J. (2017). Internet-based interventions for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007078.pub5
 • Cahill, K., Hartmann-Boyce, J., & Perera, R. (2015). Incentives for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004307.pub5
 • Ussher, M. H., Taylor, A. H., & Faulkner, G. E. J. (2014). Exercise interventions for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD002295.pub5